Android’te Varsayılan Tarayıcı Chrome Nasıl Çevrilir?

Android’te Varsayılan Tarayıcı Chrome Nasıl Çevrilir

Son olarak Android 6.0 Marshmallow sürümüne kavuşan, mobil pazarının %80’lik kısmına hakim olan ve her yıl yayınlanan yeni versiyonuyla kendisini ciddi ölçüde değiştiren Android işletim sistemi, kullanıcılara işletim sisteminde artık çok daha fazla kontrol imkanı sağlıyor. Bunlardan bir tanesi de, Google’ın Android işletim sistemine ön yüklü olarak sunduğu uygulamaların yerine, kendi indirdiğimiz başka uygulamaların kullanılabilme imkanı.

Malumunuz Google, Andorid işletim sistemi için hazırlanan uygulamaların haricinde, kendine özel uygulamaları da ön yüklü olarak sunmakta. Ancak bu uygulamaları kullanmak istemeyen kullanıcılar için, varsayılan uygulamayı değiştirme yöntemi mevcut. Örnek olarak varsayılan tarayıcı yerine, Chrome internet tarayıcısını nasıl seçeneğimizi anlatalım.

Varsayılan Tarayıcıyı Chrome’a Çevirme

Android 5.1 Lollipop için:

1. Ayarlar > Uygulamalar > Tüm Uygulamalar bölümüne girin ve listeden “Tarayıcı” ismindeki Varsayılan Tarayıcıyı uygulamasını bulun.

varsayilan-tarayici-degistirme-1

2. Uygulama bilgisi ekranında ilk önce Önbelleği Temizle ve ardından Verileri Temizle butonuna basarak uygulamayı sıfırlayın.

3. Ardından biraz daha aşağıda yer alan Varsayılanları Temizle butonuna basarak, varsayılan uygulama seçimini kaldırın.

varsayilan-tarayici-degistirme-2

4. Son olarak arama bölümüne bir site adresi yazın ve tıklayın. Burada karşınıza çıkan Varsayılan uygulama seçimi bölümünden Chrome‘u seçerek sadece bu seferlik veya her zaman seçenekleriyle Varsayılan Tarayıcı olarak Chrome’u atayın.

Android 6.0 Marshmallow için:

Marshmallow için varsayılanu uygulama değiştirmeyi Google çok daha kolay yapmış. Ayarlar > Uygulamalar > Varsayılan Uygulamalar bölümüne girerek, istediğiniz uygulamayı varsayılan olarak atayabiliyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu