APK Dosyası Nedir?

APK Dosyası Nedir? 2

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bu yazımızda APK dosyası nedir, APK uzantısı nedir, Android telefonlara APK dosyası nasıl yüklenir anlatacağız.

APK Dosyası Nedir?

APK Android işletim sistemlerindeki uygulama ve oyunları yükleyebileceğimiz bir dosya formatıdır. Bilgisayarlarda Windows işletim sistemlerindeki .exe uzantılı dosyaların Android telefonlardaki karşılığıdır diyebiliriz. APK dosyaları çoğu zaman Google Play Store dışında bir mecradan indirilip telefona yüklenmeye çalışılır. İnternet siteleri aracılığı ile Google Play Store’da yer alan bir uygulamanın APK dosyasını bilgisayara indirebileceğiniz gibi aynı zamanda bilgisayarınızdan da APK dosyasını telefonunuza taşıyarak APK dosyalarını yükleyebilirsiniz.

Neden bir APK Dosyası Yüklemek İsteyeyim?

APK dosyaları size bir uygulamanın resmi yayınlama tarihinden “önce” uygulamayı diğer sitelerden yükleyebilmenizi sağlıyor (Örnek: Flipboard). Alternatif olarak bu dosya sayesinde normalde yasaklı olan uygulamaları indirmenizi de sağlıyor (Market Changer gibi). Aynı zamanda Android cihazınızda Google Play’e erişim problemleri de yaşıyorsanız, APK dosyaları bu sorunu giderebilecek tek çözüm.

APK Dosyalarını Bilgisayarınızdan Yüklemek

APK dosyalarını Android telefonunuza kolayca yükleyebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı Android APK Yükleme Nasıl Yapılır  yazımızda detaylı olarak anlattık

APK Dosyalarını Androidinizden Yüklemek

Alternatif olarak APK dosyalarını Androidiniz üzerindeki tarayıcınız üzerinden de yükleyebilirsiniz. Tarayıcınızı açın ve indirmek istediğiniz APK dosyasını seçin. Ekranın üstünde kutucuk göreceksiniz. İşlem tamamlandığında “İndirilenler” simgesini açın, .apk dosyasına tıklayın ve böylelikle uygulamanın kurulumunu başlatmış olacaksınız. İşlem tamam.

Android’de Uygulama Güncelleme Nasıl Yapılır ?

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol