Apple TV Nedir, Nasıl Kullanılır?

Apple TV nedir, nasıl kullanılır, Apple TV ile neler yapılabilir, Apple TV televizyona nasıl bağlanır?

Bu yazımızda Apple TV nedir, nasıl kullanılır, televizyona nasıl bağlanır ve Apple TV modelleri arasında ne farklar var sorularını cevaplayacağız.

Apple TV sayesinde iPhone yada iPad kullanıyorsanız televizyonunuzu yeni teknoloji Smart TV ile değiştirmeye gerek kalmadan TV’nize Smart TV özellikleri kazandırabilirsiniz.

Apple TV nedir ?

Apple TV, Apple’ın geliştirdiği tvOS işletim sistemi ile çalışan  içeriklerini internetten alarak TV’nizde görüntüleyen gerçek zamanlı medya oynatıcısıdır.

Apple TV üzerinden film kiralayabilir, popüler diğer uygulamalara rahatça ulaşabilirsiniz.

Apple TV ile neler yapılabilir?

Apple TV, televizyonunuzu daha kullanılabilir, daha eğlenceli bir hale getiyor. Bağlantılarınızı sağlayarak oyun oynayabilir, iTunes ile eşleştirebilir; YouTube, Vimeo, Flickr, Podcasts gibi uygulamaları kullanabilir, radyo dinleyebilirsiniz. dilerseniz de fotoğraflarınız eş zamanlayabilirsiniz.

Apple TV ile Apple Store‘dan film alabilir, film kiralayabilir, uygulamaları indirip kullanabilirsiniz.

Apple TV’nin Itunes Store Youtube, CNN, BBC, Facebook, Twitter, Flıckr, Netflix, Vımeo, Bloomberg TV, Quello Concerts, Redbull TV, Wsj Live, Mlb TV Premium gibi çok sayıda uygulamalar içinde kurulu durumdadır. Bu Programlar sayesinde ücretli yada ücretsiz film müzik, fragman, video vs. televizyon ekranına yüksek kaliteli görüntü şeklinde aktarılabilir. Bu özelliğinin dışında dışarıdaki veriler de televizyona aktarılarak keyifli izlenimler sağlayabilir.

Apple TV ile beraber verilen kumanda ile işlemlerinizi, geçişlerinizi sağlayabiliyorsunuz. Verilen kumanda sayesinde filmleri durdurabilir, ileri sarabilirsiniz; müzik açabilirsiniz, uygulamalar arasında da geçişlerinizi sağlayabilirsiniz.

Ayrıca aynı ağa bağlı bir bilgisayarınız varsa, ev paylaşımını açıktığınızda, bilgisayardaki iTunes uygulaması içerisinde bulunan film, dizi, müzik gibi tüm verilere Apple TV ile de erişebilirsıniz.

Apple TV nasıl bağlanır?

Kurulum için Apple TV cihazı öncelikle bir internet ağına bağlanmalıdır. Apple TV’nin internete bağlantısı kablolu ya da kablosuz şekilde yapılabilir.

 • Kablolu internet bağlantısında Apple TV ile Modem arasına bir adet network kablosu takılır.
 • ( Network ağ kablosu satın aldığınız Apple TV kutusu içerisinde bulunmaz, evinizde bulunan ya da alacağınız bir network kablosu işinize yarayacaktır)Eğer internet bağlantınız kablosuz ise böyle bir ara kabloya ihtiyacınız olmayacaktır.
 • Televizyon ekranı ve Apple TV HDMI kablo ile birbirlerine bağlanır. HDMI kablo aldığınız Apple TV setinin kutusu ile birlikte gelir.
 • Cihazın Store ayarlamaları yapılır ve ardından ülke mutlaka Türkiye olarak seçilir

Apple TV Bağlantı Özellikleri:

Apple TV Nedir, Nasıl Kullanılır
 • HDMI 2.0a
 • MIMO özellikli 802.11ac Wi-Fi; eşzamanlı çift bant (2.4 GHz ve 5 GHz)
 • Gigabit Ethernet
 • Bluetooth 5.0 wireless teknolojisi
 • Kızılötesi alıcısı
 • Yerleşik güç kaynağı
 • 64 bit mimariye sahip A10X Fusion çip

Apple TV modelleri arasındaki farklar

Apple TV 4K. Son çıkan ve şu an en çok satan Apple TV modeli. 4K ve HDR videoyu destekler ve iPad Pro’da bulunan aynı A10 işlemci tarafından desteklenmektedir.

Apple TV (4. Nesil). Bu model 1080p HD videoyu destekliyor ve iPhone 6’da da kullanılan A8 işlemci tarafından destekleniyor. 4K’yı veya HDR’yi destekleyen bir televizyonunuz yoksa 4. nesil satın almak daha mantıklı olabilir.

Apple TV (3. Nesil). Bu sürüm, video akışı özelliklerini işlemci gücü olmadan sunar, yani uygulama mağazasına erişimi yoktur. Ayrıca 3. nesil Apple TV’ye uygulama yükleyemezsiniz. Uygulama yükleme özelliği 4. nesil Apple TV’lerle birlikte başladı.

Apple TV+ nedir?

Apple TV+, Apple Inc.’in 1 Kasım 2019’da piyasaya çıkan, reklamsız, isteğe bağlı video akışlı televizyon hizmetidir. Apple TV+ Netflix, Disney + ve Paramount + gibi şirketlerin doğrudan rakibi olarak piyasaya sürülmüştür.

Apple TV nedir yazımız hakkında ne düşündüğünüzü gerçekten çok merak ediyoruz ve aşağıda yer alan yorum alanında paylaşmanızı bekliyoruz. Apple TV nedir hakkındaki yorumlarınıza anında dönüş yaparak fikirlerinize cevap vermeyi bekliyor olacağız.

İzlenesi Apple TV Plus dizilerini buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu