Nedir, Nasıl Yapılır

Asla kullanmamanız gereken şifreler

Merhaba! Bu yazımızda tahmin edilebilme ihtimali en yüksek ve asla ama asla kullanmamanız gereken şifreler nelerdir ele alacağız.

Parolalar, şifreler bilgisayarınıza yetkisiz erişime karşı ilk savunma hattını oluşturur.  Parolanız ne kadar güçlü olursa, bilgisayarınız ve hesaplarınızda korsanlardan ve kötü amaçlı yazılımlardan o kadar korunmuş olur.

Çeşitli platformlarda kullanmış olduğunuz şifrelerin iyi, güçlü, kırılması zor ve aynı zamanda hatırlaması kolay olması gerekmektedir.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: Kırılamaz hiçbir şifre yoktur. Ancak kırılması en güç şifreler kişisel olanlardır. Çeşitli platformlarda kullanmış olduğunuz şifrelerin iyi, güçlü, kırılması zor ve aynı zamanda hatırlaması kolay olması gerekmektedir.

Siz siz olun aşağıda yazmış olduğumuz tahmin edilebilme ihtimali yüksek şifreleri asla kullanmayın!

Asla kullanmamanız gereken şifreler

Adınız: Şifrenizde isminize yer vermemeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Adınız, hakkınızda öğrenilmesi en kolay şeylerden biridir. Adınızı ya da soyadınızı bir şifre olarak kullanmak, şifrenizin çalınması için bilgisayar korsanlarına tüm kolaylığı sağladığınız anlamına gelir.

1234, 1111, 123456 ya da abc123: Bu seçeneklerden herhangi birini kullanmamalısınız. Şifrenizde daha fazla karakter barındırmanız kesinlikle daha güvenlidir.

Parola: Eskiden insanların kullandığı favori şifrelerdendir. Eskiden internet bu kadar sık kullanılmadığı için bu kadar basit şifrelerin kullanılması normal karşılanabilirdi ama günümüzde sosyal medya, envaiçeşit platform derken bu gibi şifreler tarihe karıştı.

QWERTY: Bu, “1111” ve “1234” gibi şifrelerden biraz daha karmaşıktır ama bunun da tahmin edilmesi çok basittir. “QWERTY” bir zamanlar çok popüler bir şifreydi. Yazımının çok basit olması, kullanıcıları bu şifreyi kullanmaya itiyordu. Bu basit şifreleri insanların tahmin edemeyeceğini düşünüyorlardı.

Doğum gününüz: Bu biraz daha tahmin gerektiren işlemdir ama acemi bir bilgisayar korsanı bile şifrenizi kolayca öğrenebilir. Şifrenizi nerede kullanıyor olursanız olun, şifre yazarken asla ve asla doğum gününüzü yazmamalısınız. Bu, bilgisayar korsanlarının şifrenize erişmesine izin vermektir.

ABCDEF: Bu şifre de “QWERTY” ya da “1234” şifreleri gibidir, bu şifreleri kullanmak hiç de akıllıca bir hamle olmayacaktır. ABC ile başlayan şifreler, insanların en çok tahminde bulunduğu şifrelerdir.

Hosgeldiniz: Şifrenizi oluştururken “Hosgeldiniz” yazmak biraz tuhaftır çünkü şifrenizi çalmak isteyen insanları selamlıyorsunuz. Şifreniz ellerine geçtiğinde yüzlerinde bir gülümseme oluşacağını tahmin ediyorsunuzdur.

Google: Google bugün hemen hemen her internet kullanıcısının hayatının merkezindedir. Tüm verilerinizin Google’a bağlı olmasına izin vermemelisiniz. Bu şifre çok kolay bir şekilde tahmin edilebilir.

Futbol: Bu, dünyanın en sevdiği sporlardan biridir ama milyarlarca taraftarlardan biri olduğunuz için onu ayırt edici, tahmin edilemez bir faktör olarak görmemelisiniz. Sporun isminin yanı sıra taraftarı olduğunuz takıma da şifrenizde yer vermemeniz gerekir.

Starwars: Yukarıdaki “futbol” örneğine bakınız. En sevdiğiniz film ya da diziyi bilen biri, şifrenizi çok kolay bir şekilde tahmin edebilir.

1q2w3e: Bu biraz kafa karıştırıcı gibi görünüyor, değil mi? Klavyenize bakarak neden bu şifrenin güvenli olmadığını anlayabilirsiniz.

6666, 5555 ya da 7777: Herhangi bir sayının tekrarlanması kesinlikle kötü bir fikirdir. Çok kolay bir şekilde kırılabilir.

654321 ya da POIUY: Klavyenizde herhangi bir harf ya da sayı sırasını tersten yazmak da kötü bir fikirdir. Böyle şifreler kullanacaksanız özel karakterlerden faydalanmayı da unutmamalısınız.

Asla kullanmamanız gereken şifreler yazımız sona erdi.

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu