Autoruns ile Başlangıç’da Çalışan Programları Yönetin

Autoruns ile Başlangıç’da Çalışan Programları Yönetin

Bilgisayarınızın Power düğmesine bastığınızda bilgisayarın işletim sistemi devreye girer ve Oturumu açarsınız bu esnada bilgisayarınızın arka planında bir çok uygulama ( program ) devreye girmiş olur yani programları arka planda çalıştırmış olur. Bu Sistem ile ilgili olarak açılan uygulamalar olmakla beraber Bilgisayar korsanları tarafından yazılmış ve bilgisayara bir şekilde sızmış olan programlarda çalışmaktadır.

Autoruns-ile-Başlangıç’da-Çalışan-Programları-Yönetin

Bilgisayarınızın Arka planda Açılış ile başlayan çalışan programları tespit etmek ve yönetmek için Görev Zamanlayıcı özelliğinden faydalana bileceğimiz gibi Bilgisayarımıza indireceğimiz AUTORUNS programı ile bilgisayarın açılışında çalışan programları kolaylıkla yönetebiliriz.

Peki Autoruns programı ne işe  yarayacaktır. Autoruns programını Bilgisayarımıza indirdik den sonra bilgisayarımızın açılışında yüklenen exe uzantılı dosyalar , sistem dosyalarını gözlemleyerek açılışta kötü amaçlı program var ise keylogger yada Registry kayıtlarına yerleşen tarayıcı gasp eden programları bu program sayesinde tespit ederek bilgisayarınıza zarar gelmesini engellemiş olursunuz.

Diğer bir şekilde ise bilgisayarınızın yavaş açıldığı hissediyor iseniz ve bilgisayarınızın ağınızı kullanarak güncelleme yapan programların olup olmadığını kontrol ederek gereksiz olabileceğini düşündüğünüz programları açılışınızdan kaldırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.