Baseband Nedir ? Baseband Ne İşe Yarar ?

Baseband nedir ve Baseband ne işe yarar, Baseband nasıl öğrenilir?

IOS sistemli cihazlarda bulunan ve şebeke ile ilgili bir parça olan Baseband nedir ve Baseband ne işe yarar, Baseband nasıl öğrenilir yazımızda bulabilirsiniz.

Baseband nedir ?

Baseband Apple’ın iOS işletim sistemine sahip cihazlarında kullanılan bir dijital iletişim yazılımıdır. Bir başka deyişle, mobil cihazın modem firmware sürümü de denebilir.

Baseband ne işe yarar ?

Baseband “ şebeke ile ilgili ana parçadır ve içerisinde küçük bir firmware ( yazılım ) bulunur. Bu sayede sunucu ile iletişime geçer ve cihazı ( IMEI numarası üzerinden ) sunucuya tanıtır.

Baseband entegresi cihazın anakartında bulunan ve değiştirilemeyen 3 parçadan biridir. Sadece bağlantı pinlerinin onarımı yapılabilir. Bu entegre bazı istisnai durumlarda kendi içerisinden bozulabilmektedir.

Baseband Nedir ? Baseband Ne İşe Yarar ?

Yukarıda da bahsettiğim gibi Baseband aslında Jailbreak işlemi yapacağınız zaman sizin işinize yarayacaktır. Çünkü Jailbreak işleminin tamamlanabilmesi için bazen cihazınızın Baseband’inin düşürülmesi ya da yükseltilmesi gerekebilir.

Ya da diyelim ki Jailbreak yaptınız ancak memnun kalmadınız ve cihazınızın Jailbreakini kaldırmak istiyorsunuz, o zamanda Baseband’i orjinal Baseband sürümüne getirmeniz gerekiyor demektir.

Baseband nasıl öğrenilir ?

Cihazınızın Baseband’ini öğrenmek ise oldukça kolay. Bunu yapabilmek için Ayarlar > Genel > Hakkında kısmına giriş yaptıktan sonra Modem Firmware bölümünde yazan değer sizin cihazınızın Baseband’idir.

Baseband Nedir Baseband Ne İşe Yarar

Baseband nedir yazımız sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu