1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefon
  3. Baseband Nedir ? Baseband Ne İşe Yarar ?

Baseband Nedir ? Baseband Ne İşe Yarar ?

Baseband Nedir ? Baseband Ne İşe Yarar ?

Baseband kavramını sıradan bir iPhone kullanıcısı iseniz çok kullanmazsınız ya da kullanmaya ihtiyaç duymazsınız. Ne zaman ki Jailbreak işlemi yapmak istersiniz, işte o zaman Baseband nedir ve Baseband ne işe yarar gibi konularda yardım almanız gerekebilir.

Baseband Nedir ?

Baseband aslında cihazınızın mobil şebekeler ile iletişim kurmasına yarayan bir tür yazılımdır. Baseband’e kısaca Firmware de denebilir. Firmware, Apple tarafından iPhone cihazınıza yazılmış olan işletim sistemi de denebilir. Cihazınıza gelen her güncellemeyle birlikte bu Firmware’in sürümü de değişir.

Baseband Nasıl Öğrenilir ?

Cihazınızın Baseband’ini öğrenmek ise oldukça kolay. Bunu yapabilmek için Ayarlar > Genel > Hakkında kısmına giriş yaptıktan sonra Modem Firmware bölümünde yazan değer sizin cihazınızın Baseband’idir.

Baseband Nedir Baseband Ne İşe Yarar

Baseband Ne İşe Yarar ?

Yukarıda da bahsettiğim gibi Baseband aslında Jailbreak işlemi yapacağınız zaman sizin işinize yarayacaktır. Çünkü Jailbreak işleminin tamamlanabilmesi için bazen cihazınızın Baseband’inin düşürülmesi ya da yükseltilmesi gerekebilir.

Ya da diyelim ki Jailbreak yaptınız ancak memnun kalmadınız ve cihazınızın Jailbreakini kaldırmak istiyorsunuz, o zamanda Baseband’i orjinal Baseband sürümüne getirmeniz gerekiyor demektir.

Yorum Yap

] }

Yorum Yap