Mobil

Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

Batarya Kalibrasyonu (Pil kalibrasyonu) Nedir ? Rottlu yada Rootsuz Android Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ? IOS cihazlarda pil kalibrasyonu yapılır mı?

Telefonun pili eskisi kadar gitmiyor, şarj birdenbire bitiyor, Pil %0’a ulaşmadan cihazınız kapanıyorsa batarya kalibrasyonu yapma zamanı gelmiş demektir.

Bazen cihazın pili çok kısa sürede şarj edilmiş gibi görünür, full dolu görünen batarya çok kısa bir süre sonra aniden tükenir. Bu sorun bataryadaki mevcut bulunan güç ile işletim sistemi arasındaki senkronizasyon sorunundan kaynaklanıyor. Bu sorunu pil kalibrasyonu ile çözebilirsiniz.

Batarya Kalibrasyonu Nedir ?

Batarya kalibrasyonu işlemi genellikle bataryaların ilk günkü performanslarını vermemesinden ve şarj sürelerindeki tutarsızlıkların azaltılması için yapılan bir batarya düzenleme işlemi diyebiliriz.

Örneğin telefonu kullandığınızda %10 pil durumu varken aniden kapanması, siz telefonu takar takmaz şarjının aniden yükselmesi, aslında telefon bataryasının tam dolmadan batarya durumunun %100 durumda olması gibi.İşte yaşanan bu tutarsızlıklar nedeniyle bataryanın belirli bir sürede bir kalibre işleminin yapılması batarya hücrelerinin daha verimli olarak kullanılmasına yardımcı olur ve batarya sürenizi uzatır.Kalibre işlemini uygulayan birçok kullanıcı bu işlemin gerçekten pil performansını arttıdığını söylüyor.

Batarya Kalibrasyonu Ne Zaman Yapılır?

Her 30-40 şarj döngüsünün ardından kalibrasyon yapabilirsiniz. Diğer yandan, batarya durumunuzun bozulduğunu fark ettiğiniz zamanlarda da pil kalibrasyonu mantıklı olabilir.

Android Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır

Rootsuz Android Batarya Kalibrasyonu

Eski ama hâlâ geçerli olan ‘Önce tamamen şarj et, ardından boşalt’ metodu rootsuz kalibrasyon konusunda en basit yöntem olarak kalmaya devam ediyor. Lityum bataryalarda bu kimi zaman sorun çıkarabilir fakat eğer telefon bataryanız gerçekten kullanılamayacak hâldeyse, risk almaya değer.

  1. Kendisi kapanana kadar telefonun şarjının bitmesini bekleyin.
  2. Şarj etmeden tekrar açın ve kendi kendini kapatmasını bekleyin.
  3. Cihazınızı şarja takın ve açmadan şarjın yüzde 100 seviyesine gelmesini bekleyin.
  4. Şarj aletini çıkarın.
  5. Telefonu açın. Muhtemelen batarya göstergesi yüzde 100’ü göstermeyecektir. Şarj aletini tekrar takın ve ekranda yüzde 100 gözükene kadar bekleyin.
  6. Şarjdan cihazınızı çıkarın ve yeniden başlatın. Eğer yüzde 100’ü göstermezse, tekrar şarja takarak ekranda yüzde 100 gözükmesini bekleyin.
  7. Bu döngüyü şarj hâlinde değilken yüzde 100 şarj gösterene kadar devam ettirin.
  8. Şimdi telefonunuzu tekrar yüzde 0’a deşarj edin ve kapanmasını sağlayın.
  9. Son bir kere daha cihazı tamamen şarj edin ve kalibrasyonu tamamlayın.

Rootlu Android Batarya Kalibrasyonu

Rootsuz batarya kalibrasyonundaki adımları 7. adıma kadar uygulayın. Aşağıda verdiğimiz linkten Battery Calibration adlı uygulamayı indirin. Fakat açmadan önce bataryanızın tekrar yüzde 100 olduğuna emin olun, ardından telefonu tekrar başlatın.

Battery Calibration
Price: Free

Telefon açılır açılmaz uygulamayı başlatın ve bataryanızı kalibre edin. Bataryanız bir kere kalibre olduktan sonra tekrar yüzde 0’a deşarj edin ve kapanmasını sağlayın. Son olarak bir kere daha tam şarj edin ve kalibrasyonu bitirin.

iPhone Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır

iOS’ta batarya kalibrasyon yaparken de benzer metodları izliyoruz. İlk adım olarak bataryanın tamamen boşalmasını sağlayın. Eğer işlem uzun sürüyorsa telefonun ışığını açın, parlaklığı son seviyeye getirin ve video açın.

Batarya tamamen boşaldığında, eğer mümkünse gece bırakın ve ertesi sabaha kadar şarj etmeyin. Bu herkes için mümkün olmayabilir ve yapmanız imkansızsa, bu adımı geçebilirsiniz.

Şarjınız tamamen bitmiş olsa bile şarja taktığınızda anında yüzde 2-3 gibi bir rakam göreceksiniz. Bunun sebebi de iOS’un verilerinizi korumak için telefonu batarya tamamen bitmeden kapatmasıdır.

Ardından iPhone kalibrasyon için telefonu şarja takın ve yüzde 100 dolmasını bekleyin. Eğer mümkünse, dolduktan sonra da bir süre şarjda bırakın. Apple’a göre yüzde 100’ün şarjın anlamı, batarya ömrünün istenilen seviyeye gelmesidir fakat cihaz bunun ötesinde de şarj olmaya devam edebilir. Ek olarak 2 saat önerilmektedir.

Ardından aynı anda güç ve Home tuşlarına basarak iPhone telefonunuzu yeniden başlatın. Tuşlara iOS kapanış ekranı gözükse dahi birkaç saniye basmaya devam edin. Telefon başlayana kadar sabredin. Batarya yüzdesi artık maksimum şarjı gösteriyor olmalı. Cihazınızı şarjdan çıkarın ve kullanmaya başlayın.


Şarj kablosunu bir kenara attırarak şarj etmeyi unutturan Dev Batarya Kapasitesine Sahip Telefonlar ‘ı buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu