Bilgisayar

Bellek Tazeleme Hatası Çözümü

Bellek tazeleme hatası ile karşılaşıyorsanız aşağıdaki çözüm önerilimizi uygulayarak bellek hatalarını çözebilirsiniz.

Bilgisayarın en kritik parçalarından biri olan RAM, diğer adıyla rastgele erişim belleği, dosyaların hızla yazılıp okunmasına izin veren bir depolama birimidir.RAM’ler oldukça kolay takınabilmelerinin yanısıra bilgisayarı yükseltmenin en hızlı ve pratik yollarından biridir.

RAM’in ne demek olduğu ve ne işe yaradığını herkez biliyor, uzun uzun bu meseleye girmeyelim. Ancak daha fazla bilgim olsun diyorsanız buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Bellek problemleri genellikle, hatalı konfigürasyon, hatalı yerleştirme yada arızalı donanımdan kaynaklanır.

Bellek Tazeleme Hatası Çözümü

Belleği doğru yerleştirdiğinizden emin olun.

Modülü yuvaya oturttuktan sonra sıkıca bastırınız. Bu durumda genellikle modülün yerine oturduğunu belirten bir “klik” sesi duyulur. Modülün yuvaya tam olarak yerleştiğini anlamanın bir yolu da modülün diğer modüller ile aynı yükseklikte olup olmadığına bakmaktır.

Belleğin yakılı olan yerleri temizleyin

Modül temas noktalarını temizlemek için yumuşak bir bez kullanınız. Yuvaları temizlemek için özel tasarlanmış vakumlu temizleyicileri yada basınçlı hava temizleyicilerini kullanabilirsiniz. Metal kısımları aşındıracak yada asıl teması sağlayan lehimleri bozacak çözücü maddeleri KESİNLİKLE kullanmayınız.

Yoksa sorun RAM’lerinizdemi ?

Sorun RAM’lerinizde olabilir. Bozuk RAM kontrolü için yazılım kullanabilirsiniz. Belleklerle beraber tüm bilgisayar bileşenlerini test edebilen birçok yazılım mevcut. Ancak özellikle belleklerinizi test etmek istiyorsanız sizlere Memtest86 adlı yazılımı öneriyoruz. Yazılım memtest.org adresinden indirebilirsiniz.

Memtest Kullanımı : .zip arşivi olarak inen yazılımı açıp ISO şeklinde dışarı çıkarın. Daha sonra, bu ISO’yu bir CD’ye yazdırın. Yazdırdığınız CD’yi takın ve sisteminizi bu CD üzerinden yeniden başlatın.

Memtest86 çalışmaya başladığında otomatik olarak belleğinizi test etmeye başlayacaktır. Eğer RAM’lerinizde bir sorun yoksa hiçbir uyarı mesajı çıkmayacaktır.

Yazıyı beğendiyseniz yıldız vermeyi unutmayın!
[Toplam: 0 oy Ortalama: 0 puan]

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu