Benchmark Testi Nedir?

Benchmark Testi Nedir?

Üreticilerin rekabeti sonucu ortaya çıkan ürünler de çıktığı anın şartlarına oranla mükemmele oldukça yakın oluyor. Bu sebeple de kullanıcılar hangi cihazı alacaklarını seçmekten oldukça zorlanıyor. Bir çok kullanıcı telefonu almadan önce internetten inceleme videolarını izliyor ya da teknoloji marketlerde telefonu deniyor. Ancak cihazın tam bir performans ölçümü için etkili bir yol daha mevcut o da benchmark testleri. Peki benchmark testi nedir ya da benchmark testi nasıl yapılır?

Benchmark Testi Nedir?

Benchmark kelime anlamı olarak “kıyaslama” demektir. v uygulamaları telefonunuzun tüm bileşenlerini  ya da belli bir donanım parçasını bazı testlere tabi tutar ve ona bazı puanlar verir. Ardından cihazınızın aldığı puanı diğer modellerin puanlarıyla birlikte yer aldıkları bir listeye koyar. Siz de bu sayede telefonunuzu rahatlıkla diğer telefonlarla kıyaslama olanağına kavuşursunuz.

Benchmark Uygulamaları Nelerdir?

Günümüzde en çok kullanılan benchmark uygulaması Japon bir geliştirici tarafından sunulan AnTuTu Benchmark‘tır. Bunun dışında yalnızca işlemciyi baz alan ve test eden GFX Benchmark ile Quadrant isimli benchmark uygulaması da benchmark uygulamaları arasında oldukça popüler.

Kaynak:
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *


İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.