Bilgisayar Güvenliğini Tehlikeye Atan Tehditler

Bilgisayar Güvenliğini Tehlikeye Atan Tehditler

Bu yazımızda Bilgisayar Güvenliğini Tehlikeye Atan Tehditler nelerdir, Bilgisayar güvenliği nasıl sağlanır anlatacağız.

Öncelikle bilgisayar güvenliği ne anlama geliyor bakalım.Bilgisayar güvenliği, elektronik ortamlarda verilerin veya bilgilerin saklanması ve taşınması esnasında bilgilerin bütünlüğü bozulmadan, izinsiz erişimlerden korunması için, güvenli bir bilgi işleme platformu oluşturma çabalarının tümüdür.

Bilişim evreninde %100 güvenlik bulunmamaktadır. En iyi korunan sistemler dahi zaman zaman bilgisayar korsanlığına maruz kalabilmektedir.  Ancak temel düzeyde alınması gereken tedbirler var.

Bilgisayarınız ve verilerinizin gerçekten güvende olmasını istiyorsanız Kişisel Güvenlik için 10 İpucu yazımızdaki önerilerimizi uygulamanızı tavsiye ederiz.

Bilgisayar Güvenliğini Tehlikeye Atan Tehditler

USB Bellekler aracılğı ile bulaşan Virüsler!

Kötü niyetli yazılım barındıran bir USB Bellek, bilgisayarınıza siz veya bir başkası tarafından takıldığında çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Bilgisayarınızda bir antivirüs programı kurulu ise, zaten bir çeşit USB sürücüsü korumasının mevcut olması lazım. Bu noktada ayarlarınızın doğru yapılandırılmış olmasına ve açık olmasına dikkat edin. Aksi halde, USB Belleği taktığınızda yeni sürücüler üzerinde eksiksiz bir virüs taraması yapın.

(USB Belleklerde Klasörleri Gizleyen Virüs Nasıl Temizlenir?)

2- Sizden Habersiz Webcam Kullanımı

Bilgisayar Güvenliğini Tehlikeye atan ve bilgisayar korsanlarının sıkça kullandığı bir yöntem olan Webcam İzleme, güvenliğiniz açısından büyük önem taşıyor.

Web’de bulunan webcam tehlikelerinden endişeleniyorsanız, yapabileceğiniz bazı yazılım değişiklikleri var. Bunun en basit yöntemini hemen söyleyelim; Windows’da Aygıt Yöneticisi’ni açın ve ardından web kameranızın yazılımına sağ tıklayıp Devre Dışı Bırak seçeneğini kullanın.

Daha yumuşak bir yöntem tercih etmek isterseniz de, Windows 10’da hangi uygulamaların kamerayı kullanabileceğine karar verebiliyorsunuz. Ayarlar kısmını açıp, Güvenlik’ten sonra Kamera’yı seçebilirsiniz. Burada açık olan kamerayı kapatmanız yeterli olacaktır.

3- Toplu olarak kullanılan Wi-Fi Bağlantıları

Değerli verilerinizi bilgisayarınızda güvenli bir şekilde tutsanız bile, bir kere girdiğiniz Wi-Fi şebekelerine dikkat etmelisiniz. Burada öncelikle bir kafeye ya da yüzlerce insanın olduğu bir otelde erişiminizi paylaştığınız Wi-Fi şebekeleri hakkında konuşuyoruz.

Web üzerinde korunmak için, eğer birçok insanla paylaştığınız bir ağ varsa, önceliğiniz her zaman HTTPS yani güvenli bağlantı yolunu kullanan internet sitelerini tercih etmek olsun. Adres çubuğunun solunda yeşil bir asma kilit görüyorsanız o bağlantı güvenlidir.

İşletim sisteminizden güvenlik yazılımınıza kadar tüm yazılımlarınızı güncel tutmayı da unutmayın. Özellikle çevirimiçi bankacılık işlemlerinizde iki kere düşünmenizi öneririm. Halka açık şebekelerde işlem yapmamanız daha iyi olacaktır.

4- Sosyal Mühendislik Saldırıları

Bilgisayar kullanımı açısından, e-postalarınıza ve mesajlarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Makinenizde açılan açılır pencereler ve istem dışı sayfalara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Zira üye olduğumuz platformlara çeşitli kişisel bilgiler veriyoruz ve bu alanlardan bulaşacak kötü amaçlı uygulamalara karşı dikkatli olmamız lazım.

Sahte e-postalar ve sitelerin gerçeklerine benzeyen taklit web sayfaları, saldırganlar için kimlik avına en uygun ortamlardır. Bunlardan bazıları kolayca tespit edilebilir, ancak bazılarını ayırt etmek gerçekten zordur. Bu noktada web tarayıcınızın güncel olmasına ve gelen rastgele isteklere karşı dikkatli olmasınız. Eğer şüpheniz varsa, e-postalardaki bağlantıları takip etmek yerine, doğrudan web sitelerini ziyaret edin.

Diğer yandan sosyal medya platformlarında insanlara genel olarak duyurduğunuz bazı bilgileri de gözden geçirmelisiniz. Yanlışlıkla ev konumunuzu, doğum tarihinizi ve evcil hayvanınızın adını kamuya açıklarsanız, bilgisayar korsanlarının hesaplarınıza nasıl gireceği konusunda ipucu veriyorsunuz. Ayrıca dayınız veya bekar teyzeniz varsa, annenizin kızlık soyadı da doğrudan siber saldırganlara geçmiş oluyor, bilin istedim.

Bunu çok kez söyledik ama yinelemekte fayda var, hesaplarınız için iki adımlı doğrulamayı her zaman etkinleştirin. Özellikle sosyal medya platformlarının hepsinde bu uygulama var, kesinlikle kullanmalısınız.

Yorum Yap