Bilgisayar

Bilgisayar İç Donanım Birimleri Nelerdir ?

Merhaba. Bu yazımızda Bilgisayarın en önemli bileşenlerinden olan Bilgisayar iç donanım birimleri nelerdir, iç donanım birimleri ne işe yarar detaylı olarak bilgi vereceğiz.

Bilgisayar bileşenleri genel olarak 2 bölümden oluşur. Bunlar DONANIM (Hardware)  ve YAZILIM (Software) ’dir.

Donanım yani Hardware bilgisayarın bünyesinde bulunan her türlü mekanik ve elektronik cihazlardan olşmaktadır.

Yazılım yani Software ise donanımı kullanmamızı sağlayan programların genel adıdır.

Donanımlarda kendi aralarında iç donanım ve dış donanım olmak üzere ikiye ayrılırlar.

İç Donanım; Bir bilgisayarın kasasının içerisinde yer almakta olan sistemsel donanımların tümününe verilen isimdir.

Bilgisayar İç Donanım Birimleri

Şimdi bilgisayarın iç donanım birimleri nelerdir ve her biri ne işe yarar bakalım.

Bir bilgisayardaki iç donanım parçaları şunlardan oluşmaktadır.

Anakart (MainBoard)

Bir bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde barındıran ve bu parçalar arasında iletişimi sağlayan birincil devre kartı.

Bilgisayar İç Donanım Birimleri Nelerdir ?

İç donanım parçaları ‘ndan en önemlisidir Anakart.  Bilgisayar iç donanım birimlerinden Anakart, bilgisayarın tüm iç ve dış donanım birimlerinin üzerindeki bağlantı portlarına bağlandığı, üzerinde elektronik devre elemanlarının bulunduğu bilgisayarın en temel parçasıdır.  Aynı zamanda mainboard olarakda ifade edilebilir.

Anakart olmadan bilgisayarın diğer hiçbir donanım birimini kullanamazsınız. Çünkü diğer tüm donanımların birbirleri ile bağlantıları anakart sayesinde gerçekleşir.

Anakartın Yapısı ve Çalışması konusunda daHa ayrıntılı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Güç Kaynağı (Power Supply)

Güç kaynağı (Power Supply),kasa içerisindeki donanım parçalarının elektiriğini sağlar.

Bilgisayar İç Donanım Birimleri Nelerdir ?

Donanım parçalarından Güç kaynağı bir sistem ya da düzeneğin gereksinim duyduğu enerjiyi sağlamak için kullanılan birimlerin genel adıdır.

Güç kaynağı genellikle bilgisayar içerisinde metal bir kasaya yerleştirilen, içinde transformatör veya elektronik devreler bulunan, bilgisayar birimlerinin düzgün bir biçimde çalışması için gereksinim duyulan farklı gerilim değerlerinde doğru akım sağlayan donanımdır. Yanlış bir güç kaynağı, bilgisayarınızın değleri bileşenlerinin yanmasına yol açabilir, yani size pahalıya malolabilir.

Bunun için güç kaynağı alırken çok dikkat etmeniz gerekir.

İşlemci (CPU)

Tüm mantıksal ve matematiksel işlemleri yapar, bilgisayarın beyni diyebiliriz. Bilgisayarın hızı işlemciye bağlıdır.

Bilgisayar İç Donanım Birimleri Nelerdir ?

Bilgisayar iç donanım birimlerinden olan Kısaca CPU ( Central Process Unit ) olarak isimlendirilen Merkezi İşlem Birimi’dir. İşlemci için bilgisayarın beynidir diyebiliriz. Adından anlaşıldığı gibi bilgisayardaki işlemleri gerçekleştiren ve gerekli yerlere gönderen elemandır.

Bilgisayarda yapılmak istenen bütün hareketler ve işlevler işlemci sayesinde olmaktadır. Diğer aygıtlardan gelen verileri matematiksel işlemler yardımı ile işler, sonuca ulaşır ve sonucu gerekli yerlere gönderir. Tüm bu işlemler bir saniyeden bile az zamanda gerçekleşir.

CPU (İşlemci) hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

RAM (Random Access Memory)

Bilgisayarda yapılan işlemlerin geçici olarak tutularak saklandığı yer. Bilgisayar kapatıldığında bu bilgiler silinir.

Bilgisayar İç Donanım Birimleri Nelerdir ?

Rastgele erişimli hafıza (İngilizce: Random Access Memory, RAM) mikroişlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri deposudur.

RAM, bilgisayarınızda çalışan program verilerinin, hızlı erişebilirliğini arttırmak için bilgisayar sisteminin hafızasında tutulması işine yarar.

Bilgisayarlar işlem yaparken program kodları ve veri tutmak için RAM kullanırlar. RAM’in karakterini tanımlayan özelliği bütün hafıza noktaları neredeyse aynı hızda erişilebilir olmasıdır. Diğer teknolojilerin çoğu belirli bir bit veya byte okuduklarından gecikmelere sebebiyet verir.

RAM’ler hakkında daha detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

HardDisk (HDD)

Tüm dosyalarımız (klasör, program, resim, müzik, film gibi) kalıcı olarak bu donanım parçasının içine kalıcı olarak kaydedilir.

Bilgisayar İç Donanım Birimleri Nelerdir ?

İç Donanım Birimlerinden biride Hardisktir.

İç Donanım parçalarından olan HardDisk (Sabit sürücü) temel olarak veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır. En sık kullanıldığı yerler bilgisayarlardır. Ses, görüntü, yazılımlar, veri tabanları gibi büyük miktarlardaki bilgiler, gerektiğinde kullanılmak üzere sabit sürücülere kayıt edilir.

Sabit sürücüler bilgisayara elektriğe bağlı değilken veya kapalıyken bile güvenli bir şekilde saklamak için kullanılan hafıza türüdür.

Hareketli parçalar sabit disk sürücülerinin çalışmasını engelleyen toz ve diğer etkenlerden korumak amacıyla havası izole edilmiş bir bölme içinde yer alır. Harddisk sürücülerindeki hareketli parçalar mil, manyetik diskler, okuyucu/yazıcı kafalar, kafaların yerleştirildiği kollar ve kollara hareket veren sistemdir. Verilerin yazıldığı kısım ise disklerdir. Disklerin üzerine yazılan verinin yoğunluğu sabit disklerin veri saklama kapasitesini performansını olumlu yönde etkiler.

Fan (Soğutucu)

Fan, bilgisayarınızda ısınan donanımların soğumasını sağlar, performans ve donanımı oluşturan parçaların sağlıklı çalışması için büyük önem taşır.

Bilgisayar İç Donanım Birimleri Nelerdir ?

Bilgisayarlar işlem yaparken ısınmaktadır. Çok ısındığı zaman eğer parçalar soğutulmazsa bilgisayarınız kapanır. Bilgisayar kasası içine fanlar yerleştirilir.

Bilgisayarların temel donanımlarını sSoğutmaya ve hızlandırmasını sağlayan pervane şeklinde olan ekipmana Fan denir.

Fanda zamanla hav ve toz birikir, fan bilgisayarı yeterince soğutamaz. Dolayısıyla bilgisayarın performansı düşer. Fan bakımını ihmal etmek, çok ciddi donanımsal arızalara yol açabilir. Bunun için donanım temizliğine çok dikkat etmek gerekmektedir.

Ses Kartı (Sound Board)

Ses kartı, bilgisayarda oluşan sesi dışarı aktaran mikrofon ve diğer cihazların bilgisayara bağlanmasını sağlayan genişleme kartıdır.

Bilgisayar İç Donanım Birimleri Nelerdir ? – Bilgisayar İç Donanım Birimleri

Bilgisayarlar bilindiği gibi sayısal (digital) aletlerdir. Fakat tabiatdaki ses ise anologdur. Bilgisayara taktığımız ses kartı sayısal olarak tutulan ses bilgilerini anolog ses sinyallerine, ve aynı zamanda da anolog ses sinyallerini ses bilgilerine, ve aynı zamanda da analog ses sinyallerini sayısal bilgiye çevirebilmektedir.hoparlörden alınan ses, dijital sinyalin analog hale dönüştürülmüş şeklidir.

Mikrofondan bilgisayara kaydedilen sesler de analog sinyallerin bilgisayara dijital olarak aktarılmasıdır.

Ses kartı nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar hakkında ayrıntılı bilgi için buradaki yazımıza  bakabilirsiniz.

İç ve Dış donanım birimlerini ayrıntılı olarak ele aldığımız yazımız burada sona erdi.

İlgili Yazılar

2 yorum

sedengecctii  -  2 Aralık 2019 / 14:23

çoook aramıştım teşekkürlerrrr

adamsın yaaaaaaaaaaaa

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol