Bilgisayar İç Donanım Birimleri Nelerdir ?

Bilgisayar İç Donanım Birimleri Nelerdir ? 1

Bilgisayar İç Donanım Birimleri Nelerdir ? Bilgisayarın dahili donanımları hangi parçalardan oluşur ? Bilgisayar iç donanım birimleri ve görevleri nelerdir ?

Bilgisayar donanımı, bir bilgisayarı oluşturan fiziksel parçaların genel adıdır. Bu parçalar, kişisel bilgisayarlar, otomobiller, çamaşır makinesi ve benzeri elektrikli ev eşyaları veya çeşitli sanayi uygulamaları gibi birçok alanda kullanılır.

Bilgisayarın bünyesinde bulunan her türlü mekanik ve elektronik cihazlar, donanımı oluşturur. Yani bilgisayarların gözle görülebilen, elle tutulabilen fiziksel kısımlarına donanım denilmektedir.

Donanım parçalarından bazıları olmazsa olmaz parçalardır. Bazı donanım parçaları olmasa da bilgisayar çalışır. Bir donanım parçası başka bir donanım parçası içine yerleştiriliyorsa iç donanım olarak adlandırılır.

Bir bilgisayarın kasasının içerisinde yer almakta olan sistemsel donanımların tümünü iç donanım sınıfı altında inceleriz.

Bilgisayar kasasının veya dizüstü bilgisayarlarda içini açmadan göremediğimiz birçok donanımına iç donanım diyebilmemiz mümkündür.

Bilgisayarların teknoloji ile birleştiği ve sınırların zorlandığı bu devirde gün geçtikçe sistemler yenileniyor, değişiyor ve performansları artıyor. Ancak isimleri hep aynı kalacak gibi.

Evet, bilgisayar iç donanım birimlerinden bahsediyoruz. Bilgisayarların iç donanım birimleri olmadan hiçbir sistemin çalışmayacağı gibi, entegrasyonu iyi sağlanmış bir bilgisayarın da sağlayacağı performans birbirleri ile yarışır.

Bilgisayar İç Donanım Birimleri Nelerdir ?

Anakart, Fan, RAM bellekleri, Harddisk, Ses kartı, Ethernet Kartı, İşlemcisi, Ekran Kartı ve benzeri donanımların tümü iç donanımın birer birimi olarak kabul edilmektedir.

ANAKART

İç Donanım Birimleri ‘nden en önemlisidir Anakart. Anakart bilgisayarın tüm parçalarını üstünde barındıran ve bu parçalar arasındaki en önemli bağ olan birincil devre kartıdır.

Anakart olmadan hiçbir sistemi çalıştıramayacağınız gibi, en iyi entegrasyonu sağlayan performans anakartlar, Chipsetler ile birlikte entegredir.

İç Donanım Birimleri - ANAKART-MotherBoard

Anakart, bilgisayarın tüm iç ve dış donanım birimlerinin üzerindeki bağlantı portlarına bağlandığı, üzerinde elektronik devre elemanlarının bulunduğu bilgisayarın en temel parçasıdır. Aynı zamanda mainboard olarak ta ifade edilebilir. Bir bilgisayar için olmazsa olmaz en temel parçadır.

Anakart olmadan bilgisayarın diğer hiçbir donanım birimini kullanamazsınız. Çünkü diğer tüm donanımların birbirleri ile bağlantıları anakart sayesinde gerçekleşir.

Anakartın Yapısı ve Çalışması
Şimdi de bilgisayarlar için çok büyük bir öneme sahip olan ana kartın nasıl çalıştığına, neler yaptığı hakkındaki bilgilere gelelim.

Anakartlar, özellikle son dönemde, Pentium işlemcilerin piyasaya çıkmaları ile büyük bir değişikliğe uğramaya başladılar.

Anakartın Yapısı ve Çalışması

Anakartların en temel işlevi ve görevi bilgisayara bağlanan farklı donanım ve çevre birimleri üzerinde bulunan ve anakart işlemcisi olarak da adlandırılan chipset işlemciler sayesinde bütün bu harici ve dâhili bağlantıları bir araya toplayarak bu parçaların birbirleriyle uyum içinde çalışmalarını sağlamaktır. Çünkü bu donanımsal ve işlevsel parçalar birbirleriyle direk olarak haberleşemezler. Örneğin bir harddisk üzerinde işlenen bir veri, işlemci vasıtasıyla işlenirken ya da işlemci üzerindeki bir veri ekran veya ses kartı üzerinde işlenirken yani sese veya görüntüye dönüştürülürken anakart üzerinde bulunan bu entegreler sayesinde veri transferi gerçekleştirilmektedir.

Anakartlar hakkındaki daha detaylı yazımıza buradan bakabilirsiniz :Anakart Nedir, Nasıl Çalışır?

İç Donanım Birimleri Nelerdir yazımızın devamı için diğer sayfaya geçebilirsiniz.

Kaynak:
Bu yazı 95 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Kasım dedi ki:

    Teşekkürler Türkiye :)) Teşekkürler Teknoloji dolabı :))

Bir yorum bırak

Resimde görüneni kutuya yazınız: *
İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.