Bilgisayar Isı Testi – Speedfan –

Bilgisayar Isı Testi – Speedfan –

Isı oluşumu, herhangi bir bilgisayarda ciddi  sorunlara neden olabilir. Bilgisayar Isı Testi – Speedfan – uygulaması ile fan hızı ve işlemci, anakart ısısı gibi değişkenleri izleyebilirsiniz.

Kullandığınız bilgisayarda bazen sorunlar yaşabilirsiniz.Isı oluşumu, herhangi bir bilgisayarda (masaüstü yada notebook) sorunlara neden olabilir. Oluşan sorunun neden kaynaklandığını anlamak için bazı yöntemlere baş vurmanız gerekir.

Genel olarak, kasanın içerisindeki sıcaklıklar 35 derece Santigradın (95 derece Fahrenheit) üzerine çıktığı zaman, dahili bileşenlerin hasar görme riski büyük ölçüde artar. Aşırı ısınmanın en yaygın nedeni dizüstü bilgisayarın içinde toz birikmesidir. Bir dizüstü bilgisayarda bulunan elektrikli bileşenler ısı üretir; bu yüzden dizüstü bilgisayardaki fanlar bileşenleri normal çalışma sıcaklıklarına getirerek soğuk kalmaları için hava dolaşımı sağlar.

Yetersiz soğutma kasanın içerisinde aşırı seviyede sıcaklık oluşmasına ve bileşenlerin hasar görmesine neden olabilir. Sürekli olarak çalışan fan sesi, dizüstü bilgisayarın ısınmakta olduğunu ve mümkün olduğunca verimli çalışmadığını ve havalandırma deliklerini tıkayan birikmiş toz ile ilgili bir sorun olduğunu gösterebilir.

Bunun için 3 parti yazılıma ihtiyaç vardır bu yazılımın adı SpeedFan

Bilgisayar Isı Testi – Speedfan –

Bilgisayar Isı Testi – Speedfan –

Bilgisayarınız içindeki fanların dönüş çalışma hızlarını, CPU ve anakart ısısı gibi donanım bilgilerini anakartınızda bulunan bir chip BIOS’a rapor eder. Bu bilgilere Windows üzerinden ulaşmanız mümkündür.

SpeedFan bu amaçla hazırlanmış ücretsiz bir program. Özellikle Overclock yapan kullanıcılar Windows’ta çalışma sırasındaki aktüel fan hızı ve işlemci, anakart ısısı gibi değişkenleri böyle bir yazılımla mutlaka izlemeliler. Bunun dışında SpeedFan, sabitdiskinize ait oldukça derinlemesine bilgiler de sunabiliyor.

Program sisteminizdeki S.M.A.R.T., fan ve işlemci bilgilerinin en detaylı şekilde görebileceğiniz kullanımı kolay bir yazılım. Programın istatistik ve kayıt tutma özelliği sayesinde sıcaklığın hangi vakitte hangi değerlere ulaştığını gözlemleyebilir, hızaşırtma özelliği sayesinde işlemci hızınızı arttırabilirsiniz.

Bilgisayar Isı Testi – Speedfan – İNDİR

Kaynak:

Yorum Yap