Bilgisayar RAM’i Görmüyorsa Ne Yapmalı?

Bilgisayar RAM’i Görmüyorsa Ne Yapmalı?

Son güncelleme: 16 Temmuz 2020

Bilgisayarın en önemli donanımlardan olan ve oldukça kolay takılabilen RAM’lerde bazen sorunlar olabiliyor. Peki Masaüstü yada Laptop Bilgisayar RAM’i Görmüyorsa Ne Yapmalı?

Bilgisayarın en kritik parçalarından biri olan RAM, diğer adıyla rastgele erişim belleği, dosyaların hızla yazılıp okunmasına izin veren bir depolama birimidir.RAM’ler oldukça kolay takınabilmelerinin yanısıra bilgisayarı yükseltmenin en hızlı ve pratik yollarından biridir.

Taktığımız ramleri bazen bilgisayar görmeyebilir. Bu yazımızda Bilgisayar RAM’i Görmüyorsa Ne Yapmalı nasıl bir yol izlemelei anlatacağız.

RAM Nedir, RAM Neden Bozulur yazımızda RAM’ler ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar RAM’i Görmüyorsa Ne Yapmalı?

# RAM yuvaya tam oturmamış olabilir

Yuvaya oturmamakta ısrar eden RAM’lerinizi kontrol edin ters takmış olabilirsiniz.Eğer olmuyorsa internetteki ram takma videolarına bakabilirsiniz.

 

# RAM Anakartın ile Uyumlu mu?

Anakartınıza uyumlu ideal RAM türünü ve miktarını öğrenmek için öncelikle anakartınızın teknik özelliklerini incelemenizi öneriyoruz. Bunun için  Bilgisayardaki Anakart, İşlemci, Bios ve Ram Bilgilerini Öğrenme yazımıza bakabilirsiniz.

Maksimum RAM kapasitesi ve yuvalarını öğrendikten sonra anakartınıza uygun bir RAM satın alabilirsiniz.

# RAM’de bir hata olabilir

RAM yuvası ve Anakart uyumluluğunu kontrol ettiyseniz ve halen bilgisayar RAM’i görmüyorsa RAM’de bir hata olabilme ihtimali vardır. Bunu 3.Parti bir yazılım aracılığı ile test edebilirsiniz. Ancak Windows’ta yerleşik bir bellek tanımlama aracı mevcuttur.

Bilgisayar RAM’i Görmüyorsa Ne Yapmalı?

Aracı çalıştırmak için  çalıştır kutusunu açın.Klavye kısayolu (Win + R) tuşlarıdır. Çalıştır kutusuna “mdsched.exe” yazın.Windows Bellek Tanılama aracını çalıştırmaya başlayabilirsiniz. Windows bellek (RAM) tanılama aracı bilgisayarınızdaki belleklerde sorun olup olmadığını denetleyecektir.

>Bunada bakabilirsiniz RAM’ler neden bozulur ?

# Ram bağlantı noktaları temiz mi?

RAM’inizin bağlantı noktalarında tozlanma yada başka bir enlgel oluşmuş olabilir. RAM temas noktalarını alkollü pamuk yardımı ile temizleyiniz.

# RAM’i başka bir bilgisayara takarak test ettiniz mi?

Sorun çıkaran RAM’i başka bir bilgisayara takarak test edebilirsiniz. Eğer aynı sorunla karşılaştıysanız RAM’inizi değiştirme vakti gelmiş demektir. Fakat herhangi bir sorun yaşamadıysanız, sorunun kendi sisteminizden kaynaklandığını anlayabilirsiniz.

> RAM Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol