Bilgisayara Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarız?

Bilgisayara Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarız?

Virüslerin belirtiler nelerdir, bilgisayara virüs bulaştığını nasıl anlarız, virüsler ve kötü amaçlı yazılımlardan nasıl korunuruz.

Bilgisayar virüsleri çalıştırıldığında programlanma şekline göre bilgisayarınıza zarar vermeye başlarlar. Virüsler bir sistemde aktif hale geldikten sonra bilgisayarınızdaki diğer dosyalara yayılma, ağ üzerinden diger bilgisayarlara bulaşma özelliğine sahiptirler.

Bazı olağandışı durumları gözlemleyerek bilgisayarınıza virüs bulaşıp bulaşmadığını anlayabilirsiniz.

Bilgisayara Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarız?

Öncelikle bilgisayarınızda bir virüs programı yok ise mutlaka kurun, sonrasında sisteminizde zararlı bir yazılım varsa taratın.

Web Tarayıcıda açılan pencereler

İnternet tarayıcınızla internette sörf yaparken sürekli kendi kendine açılan pencereler oluyorsa yada tarayıcınızın adres çubuğunda site adresi yazdığınızda veya arama motorunda bir terim arattığınızda normal bir sayfa yerine hep aynı sayfa veya hiç duymadığınız bir arama motorunun sonuçları geliyorsa bu durum kötü amaçlı yazılımlara işaret ediyor olabilir.

Antivirüs’ün kendi kendine devre dışı kalması

Kötü amaçlı yazılımlar,bilgisayarınıza daha kolay sızabilmek için antivirüs yazılımını devre dışı bırakabiliyorlar.

Bilgisayarın anormal yavaş çalışması

Eğer bilgisayarınız her zamankinden daha yavaş çalışıyorsa, virüsler bilgisayarınızdaki işletim kaynaklarına bulaşmaya başlamış olabilir. Eğer çok ağır olmayan bir uygulama kullandığınız halde bilgisayarınızda yavaşlama meydana geliyorsa, muhtemelen bilgisayarınıza virüs bulaşmıştır. Bilgisayarda açılırken, bilgisayarı kapatırken bilgisayarda çalışırken takılmalar, donmalar, kararsız performans muhtemelen virüs belirtisidir.

Dosyalarınız kaybolması ve dosya boyutlarında değişiklikler

Bazı dosyalarınızı kaybolduğunu farkettiyseniz yada dosyalarınızı kullanmadığınız halde boyutlarında bir değişiklik yaşanıyorsa bu da bilgisayar virüsünün belirtilerinden olabilir.

İnternet bağlantı sorunları

Bilgisayara Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarız?

Bazı virüs yazılımları da internete bağlanmanızı engelleyecek değişiklikleri bilgisayarınıza uygulayabiliyor. Virüsü temizlemek için yeni araçlar indirmenizi veya diğer önlemleri uygulamamanız için internet bağlantınızı kesebilen malware, spyware, trojanlar ve rootkitler gibi zararlı tüm yazılımlardan korumak için ücretsiz olarak Malwarebytes Anti-Malware’ı kullanabilirsiniz.

Programların sürekli çökmesi

Bilgisayarınızdaki programlar, kötü amaçlı yazılımlarla hiçbir ilgisi olmayan bir dizi nedenden dolayı da çökebiliyor. Normal sorun giderme adımlarını uyguladıysanız ve sorunun kaynağını bir türlü bulamadıysanız işte o zaman kötü amaçlı yazılımlardan söz edebiliriz.

Sizin tarafınızdan yüklenmeyen uygulamalar

Bilgisayarınızda yüklü olan programlar arasında dolaşırken, yüklediğinizi hatırlamadığınız programlarla karşılaşabilirsiniz. İnternette dolaşırken bazı web sitelerinde reklamlar veya kaynak kodlara yerleştirilen ve o sayfada dolaştığınızda otomatik olarak bilgisayarınıza yüklenen yazılımlar olabiliyor. Bunları bir an önce temizlemenizi öneriyoruz.

Windows Görev Yöneticisinin açılmaması

Ctrl + Alt + Delete komutuyla ya da görev çubuğundaki kısayolla bu özelliğe erişemiyorsanız, Denetim Masası veya Komut İstemi’ne bir türlü giremiyorsanız suçu kötü amaçlı yazılımlara atabilirsiniz. Yukarıdaki maddelerde de bahsettiğimiz gibi, bu yazılımı kaldırmamanız için birçok fonksiyon engellenmiş olabilir.

Diskteki boş alanın sürekli azalması

Sabit diskinizdeki boş alan hızla azalıyorsa ve herhangi bir büyük yazılım yüklemediyseniz ya da indirmediyseniz bu duruma en mantıklı cevap, kötü amaçlı yazılımların dosyalar indirip sabit diskinize kaydetmiş olabileceğidir.

Sosyal Medya hesaplarınızda spam paylaşımlar

Bilgisayara Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarız?

Sosyal medya  (Facebook, Twitter) profillerinizden arkadaşlarınıza garip ve saçma mesajlar gidiyorsa tehlike çanları sizin için çalıyor demektir. Sizin hesaplarınızdan bu tür mesajlar ve paylaşımlar yapıldıysa, uygulama bağlantılarınızı ve bilgisayarınızı kontrol etmeniz gerekiyor.

Bilgisayara virüs bulaştığını nasıl anlarız yazımızın sonunda sizlere en iyi ücretsiz 8 virüs programını öneriyoruz.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap