Bilgisayara Virüs Girmemesi için Ne Yapmalıyız ?

Bilgisayara Virüs Girmemesi için Ne Yapmalıyız ?

Bilgisayara Virüs Girmemesi için Ne Yapmalıyız ? Virüslerden nasıl korunulur ? Virüslü bilgisayar nasıl temizlenir ?

Bilgisayar virüsü, bir bilgisayardan diğerine yayılan ve bilgisayarın çalışmasını kesintiye uğratan küçük yazılım programıdır. Bir bilgisayar virüsü bilgisayardaki verileri bozabilir veya silebilir, e-posta programını kullanarak diğer bilgisayarlara yayılabilir ve hatta sabit diskteki tüm öğeleri silebilir.

Hiç kimse bilgisayarına virüs bulaşmasını istemez tabii ki. Peki Bilgisayara Virüs Girmemesi için Ne Yapmalıyız ? Bilgisayara virüs bulaştığını nasıl anlarız?

Bilgisayara Virüs Girmemesi için Ne Yapmalıyız ?

Neredeyse herkesin kapısını çalmıştır başımızın belası virüsler. Peki virüsleri bilgisayarlarımızdan nasıl uzak tutabiliriz?

1-Güvenli Bir Tarayıcı Kullanın

Sosyal ağlar, internet alışverişleri, online bankacılık gibi hizmetler nedeniyle günlük hayatımızda daha çok çevrimiçi güvenlik ihtiyacına sahibiz. Bunu ise ancak güvenli tarayıcılar sağlayabilir. Güvenli tarayıcılar “http” protokolü yerine “https” protokolünü kullanıyorlar.

URL’nin başında kullandığı protokolü görebilirsiniz. Ancak işletim sisteminiz de güncel olmalı. Windows XP bir bilgisayarda, Chrome kullanmanız sizin interneti daha güvenli kullanıyor olduğunuzu göstermez.

(Web Tarayıcınız Hangi Bilgilerinizi Sizden Habersiz Sızdırabilir? )   (Sizi Takip Edip Hakkınızda Bilgi Toplamayan 10 Arama motoru)

2-Tarayıcınıda virüs var uyarılı web sitelerinde açılan pop-up’lara tıklamayın!

Eğer tarayıcınız tehdit altında olduğunuzu söylediğinde veya herhangi bir dosyayı taramanızı istediğinde bunları yerine getirmekten kaçının.

Antivirüs programınız, herhangi bir zararlı dosya durumunda zaten otomatik olarak açılacaktır.

3-Torrent Sitelerine Dikkat

İki tarz torrent sitesi mecvut: herkese açık olanlar ve özel olanlar. Özel torrent siteleri genelde sadece kullanıcıya linkleri verir ve anonim download yapabilirsiniz. Açık olanlarda ise yaptığınız işlemler herkesin gözü önündedir. Özelleri kullanmanızı tavsiye ederiz!

(2017’nin En İyi 10 Torrent Sitesi )

4- Sahte Download Butonlarına Dikkat!

Birçok sitede bu tarz yüklemelerle karşılaşırız. Yüklemek istediğimiz dosya için download düğmesine bastığımızda, içinde zararlı yazılımlar olan başka dosyalar inebilir.

Bu tarz zararlıları tespit için indir düğmesine basmadan kendinize birkaç soru sorun. Örneğin; “Bu siteyi daha önce kullandım mı?” , “Güveniyor muyum?” , “Tarayıcının durum çubuğuna baktım mı?” , “Button ve text fontları uyuyor mu?” gibi. Sonrasında indirdiğiniz dosyayı bir antivirüs ile taratın.

5- Video Dosyasını Sizden Codec Yüklemenizimi İstiyor ?

Eğer indirdiğiniz video dosyası sizden codec istiyorsa, bir de VLC Player ile açmayı deneyin. VLC de bu dosyayı açmıyorsa anında silmenizi öneririz!

6- E-Maillerde Gelen Linkere çok dikkat etmelisiniz

Emailler, virüslerin en çok bulaştığı mecralardan biri. Aranızda ilk modern worm olan ve 1999 yılını kasıp kavuran Happy99 worm’unu hatırlayanlar olabilir.

Eğer Outlook.com veya Gmail kullanıyorsanız, daha güvenlisiniz. Maillerinizi açmadan önce gönderilenler listesine bakın. Eğer büyük bir gruba gönderilmişse, bir antivirüs programı yüklemek isteyebilirsiniz.

(İnternet Güvenliği için Dikkat Etmeniz Gereken 7 Kural)   (Fidye Yazılım Nedir, Nasıl Korunulur? )

7- Sadece Güvenli Sitelerden Uygulama İndirin

Bilgisayarınız için birçok programa ihtiyaç duyarsınız. Ancak bunları daha önce hiç duymadığınız sitelerden indirmeyin. Cnet gibi güvenli siteler işinizi görürler.

8-Dosyalarınızı Yönetici olarak açmayın

“Yönetici Olarak Aç” diyerek açtığınız dosya eğer virüslü ise sisteminizin her yerine sızabilir. Bu nedenle çok gerekmedikçe, hiçbir dosyayı admin hesabı ile açmayın.

9- Bilgisayara bağlanan harici diskleri mutlaka taratın

Virüsler her yerde. En güvendiğiniz arkadaşınızın diskinden bile bulaşabilirler.

Bu nedenle bilgisayarımıza bir harici veya flashdisk bağlarken mutlaka bunları taramadan geçirmeliyiz. Bu işlemi, bilgisayarımıza indireceğimiz her dosyaya da uygulamalıyız.

En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları 2017

Virüslü bilgisayar nasıl temizlenir ?

Bilgisayarlarımızda virüs tarayıcılar kullanmamıza rağmen bu virüs tarayıcıların her zaman için yeterli olmadığını biliyoruz.

Bir şekilde sistemimize sızan virüsler ise maalesef hali hazırdaki virüs tarayıcılarımızı çalıştırmamıza da engel oluyor ve diğer güvenlik araçlarını da devre dışı bırakıyorlar. Dolayısıyla manuel olarak uygulamamız gereken bazı tedbirler var.

Virüslü Bilgisayarı Temizleme yöntemleri nelerdir merak ediyorsanız buraya tıklayarak daha önce yayınladığımız yazımıza ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap