Bilgisayarda Adbirdie ve Adyourexchange Virüsü Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarda Adbirdie ve Adyourexchange Virüsü Nasıl Temizlenir?

adbirdie virüsü ve adyourexchange virüsü bilgisayarınıza bulaştıktan sonra yeni sekmeler açarak kendi reklamlarını size gösterirler. Format atmak ya da modemi baştan kurmak sorunu çözmeyecektir. Peki Bilgisayarda Adbirdie ve Adyourexchange Virüsü Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarda Adbirdie ve Adyourexchange Virüsü Nasıl Temizlenir?

Yeni bir reklam virüsü salgını ile karşı karşıyayız! Yeni olduğu için hiçbir anti-virüs programı da sorunu algılamamaktadır. Telefonunuz ya da bilgisayarınız üzerindeki tarayıcınızdan sitelere girerken, durduk yerde farklı sayfalar mı açılıyor? adbirdie – adyourexchange virüsleri yeni bir salgındır ve hızlı bir şekilde birçok kullanıcıya bulaşmıştır. Bu virüsler bilgisayara ya da akıllı telefonlara bulaşırlar ve kullanıcının tarayıcıyı kullandığı sırada yeni sekmeler açarak, zorla kendi reklamlarını gösterirler ve internet kullanımını engellerler. Telefonlarda adbirdie sorunu için birçok şey (modeme reset atmak, format atmak, tarayıcı kaldırıp yüklemek, anti-virüs programları ile temizlik vb.) denenmiş fakat çözüm bulunamamıştır.

Adbirdie virüsünden kurtulmanız için yapmanız gereken işlemleri sırasıyla uygulamalısınız. Öncelikle bu virüs format atmayla geçecek bir virüs degildir. Çünkü Google hesabınız üzerinden internet ağınızı kullanarak bulaşmaya devam etmektedir.

Adyourexchange Virüsü

Adbirdie virüsü modeminizin açığını kullanarak modeminizde dns oluşturur ve gösterilecek sayfaların arkasında reklam sayfaları çıkartabilir.

adbirdie virüsü ve adyourexchange virüsü sisteminize girdikten sonra 2 farklı şekilde çalışacaktır.

1. Java script destekli butonlara tıklandığında yeni sekme açılması,

2. Herhangi bir web sayfası içerisinde boş bir alanda gizli pencereler oluşturup tıklanıldığında reklam sayfaları yani yeni sekme ile reklam sayfası açılması

Adbirdie virüsü’nden kurtulmanın yolları:

Eğer bilgisayarınıza bu virüs girdiyse google chrome’un adblock plus eklentisi de işe yaramayacaktır çünkü bir reklam olarak gösterilmeyen bu virüs yeni sekme acarak calismaktadir.

Öncelikle modeminize giriş yapın. (Bakınız: Modem Arayüzüne Nasıl Girilir?) (Bakınız: Modem Arayüz Şifreleri)

Bu virüs modeminizin açığından faydalanarak bilgisayarınıza giriş yaptıktan sonra google hesabınıza bulaşır ve google hesabınızı google chrome ile açtıktan sonra virüs tekrar aktif hale gelir işte bu yüzden modeminizi ya da bilgisayarınızı formatlamanız işe yaramıyor.

Bilgisayardan adbirdie ve adyourexchange virüsünü kaldırmak için öncelikle ve sırasıyla yapmamız gerekenler;

1) https://myaccount.google.com/ adresine girdikten sonra baglı uygulamalar ve hizmetler başlığı altındaki hesap izinlerine girelim. Burada bilmediğiniz ne varsa ve google chrome ile olan bağlantıyı kaldıralım.

adbirdie-virusu

2) Modeminize giriş yapabiliyorsanız eğer yani evdeyseniz modeminizin dns yönetimine girin, dns yönetiminde yazılmış dnsleri temizleyin, dns cache’ini temizleyin. Ayarlarını kaydedin ve yeniden başlatın. (Bakınız : Dns Cache (Önbellek) Temizliği Nasıl Yapılır?)

3) Chrome tarayıcınızda ayarlarına girin, gelişmiş ayarları gösterin ve sıfırlayın tarayıcıyı. Fakat google hesabınızla giriş yapmayın.

4) Bilgisayarınızın ağ ayarlarına girerek dns adresinizi 4.2.2.4 ve 4.2.2.5 yapın. Kaydedin. (Bakınız: Google DNS Nedir? Nasıl Kullanılır?)

5) Bilgisayarınızı ve modeminizi yeniden başlatın.

NOT: Üstte bir bilgisayardan adbirdie virüsünü ve adyourexchange virüsünü nasıl kaldıracağınızı anlattım fakat bu işlemleri yaparken modeminize bağlı diğer cihazların modem ile bağlantısını kesin. Bu virüs bilgisayarlar arasında da geçiş yapabildiğinden bu işlemleri tek tek o modeme bağlı tüm bilgisayarlarda yapmanız gerekiyor.

Yorum Yap