Bilgisayar

Bilgisayarda desteklenmeyen video nasıl açılır?

Son Güncelleme: 26 Haziran 2020

Bilgisayarınızda oynatmayı başaramadığınız, desteklenmeyen video var ve bunu açmak için çaba gösteriyorsanız yazımızda önerdiğimiz yöntemleri yaparak video oynatma sorununu çözebilirsiniz.

Video açılmıyor sorunu ile başınıza dertte ise, oynatmayı başaramadığınız bir video varsa tam olarak bu yazıda sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Şimdi Bilgisayarda desteklenmeyen video sorunu için çözümlere bakalım.

Öncelikle desteklenmeyen video dosyasının uzantısını kontrol edin.

Videolar çoğunlukla .avi, .wmv, .mp4 veya .mkv gibi uzantılarla gelirler, ancak bunların dışında . MPG, MP3, MPEG, FLV, MOV gibi çok fazla sayıda video ve müzik türüne ait dosya uzantısı da mevcut.

Bazı durumlarda uzantının değiştirmiş olması, dosyanın açılmasını engelleyebilir. Bu durumda orijinal uzantıyı not edip, dosya uzantısını bu tanınan uzantılardan biriyle değiştirmeyi deneyin. Bunun için deneme yanılma yolunu izlemeniz gerekecek. Bu yöntem genellikle işe yaramasa da, denemekte fayda var.

Bilgisayarınıza Video Codec paketi yükleyin.

Codec bileşeni, video dosyalarını uygun görüntülere ve sese “kodunu çözen” bir yazılım türüdür.

Codec paketleri sistemlerinize video ve ses dosyalarını açabilmek için çözebilecek tüm bileşenlerinize eklemektedir. Bu alanda işini en iyi yapanlardan birisi olan K-Lite Codec Pack en eksiksiz kodek ve ilgili araçlarından biridir. K-Lite Codec Pack ile gerekli tüm codec’leri yükleyebilirsiniz. K-Lite Codec Pack’i buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

desteklenmeyen video,video oynatma sorunu,video açılmıyor sorunu

Bilgisayara yeni bir Video Oynatıcısı yükleyin.

GOM Player, VLC Player, KM Player veya Media Player Classic gibi bir çok ücretsiz media oynatıcısı neredeyse tüm video formatlarını sorunsuz açmaktadır. Bu oynatıcıları yükleyerek Bilgisayarda desteklenmeyen video sorununu çözebilirsiniz.

Windows Varsayılan Video Oynatıcıyı Değiştirme

Ayarlar menüsüne görev çubuğundaki Windows Başlat menüsü düğmesine sağ tıklayıp “Ayarlar” düğmesine tıklayarak erişebilirsiniz. Oradan Uygulamalar> Varsayılan Uygulamalar’ı seçin.

desteklenmeyen video,video oynatma sorunu,video açılmıyor sorunu
Windows Varsayılan Video Oynatıcıyı Değiştirme

 

Varsayılan Uygulamalar” menüsünde mevcut video oynatıcıyı tıklayın. Yüklüyse, Filmler ve TV uygulaması varsayılan olarak büyük olasılıkla olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu