Bilgisayarda olması gereken Programlar Listesi

Bilgisayarda olması gereken Programlar Listesi

Bu yazımızda sizler için seçtiğimiz, tüm ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacağını düşündüğümüz bilgisayarda olması gereken programlar listesini bulabilirsiniz.

Bilgisayar kullanan herkesin lazım olduğunda kullanması gereken belli programlar bulunmaktadır. Yapacağınız her işlem belirli bir yazılıma ihtiyaç duymaktadır. Bu programlar çok bilinen ve aynı zamanda da kullanımı kolaylaştırıp çoğu işte yardımcı olan uygulamalardır.

Yeni bir bilgisayar aldınız ve yüklenmesi gereken programlar arıyorsanız doğru yere geldiniz. Her bilgisayar için gerekli olan, olmazsa olmaz programları listeledik.

İnternet tarayıcısı : Google Chrome

Bilgisayarda olması gereken Programlar Listesi

Farklı tarayıcı alternatiflerini de tercih edebilirsiniz. Ancak Google Chrome hem daha alışıldık hem de daha fonksiyonel olması nedeniyle, bilgisayarınızda bulunması gereken programlar arasında yer alıyor.

Chrome kullanmak istemeyenler Mozilla Firefox, Opera gibi alternatif internet tarayıcılarına da göz atabilirler.

Sıkıştırılmış dosya programı: 7-Zip

Bilgisayarda olması gereken Programlar Listesi

Özellikle yüksek çözünürlük videolar ve fotoğraflar bazen inanılmaz dosya boyutlarına sahip olabiliyorlar. Bu kadar yüksek boyutlu dosyaları bir yerden bir yere göndermenin tek yolu dosya sıkıştırmadır ve bu konuda size yardımcı olacak programlardan biri de 7-Zip’tir.

7-Zip ile yalnızca dosya sıkıştırmazsınız. Size sıkıştırılmış olarak gönderilen dosyaları açabilir, düzenleyebilir ve yeniden sıkıştırabilirsiniz. WinZip gibi ücretli muadilleri olsa da, tamamen ücretsiz olan 7-Zip, dosya sıkıştırma konusunda her şeyi yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Bulut depolama: Google Drive

Bilgisayarda olması gereken Programlar Listesi

Her bilgisayarın dahili depolama alanı, her kullanıcı için yeterli gelmeyebilir ya da çok fazla program yüklü bir bilgisayarda ufak tefek dosyalar için bile yer kalmayabilir. Bulut depolama hizmetleri hem böyle bir soruna çözüm sunuyorlar hem de bilgisayara ya da harici depolama aygıtlarına bir şey olma ihtimaline karşı güvenli bir şekilde depolama yapıyorlar.

Google’ın bulut depolama hizmeti olan Google Drive, bu noktada öne çıkıyor ve diğer Google hizmetleriyle ortak kullanım konusunda dikkat çekiyor. Drive’ı ücretsiz olarak kullanırken 15 GB depolama alanınız oluyor. Eğer daha fazla depolama alanı istiyorsanız, ücretli abonelik planlarını inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz ofis programı: LibreOffice

Bilgisayarda olması gereken Programlar Listesi

Ofis programları deyince herkesin aklına, adını da buradan alan, Microsoft Office programları geliyor. Uzun yıllardır hayatımızda olsalar ve biz onlara alışmış olsak da herkes bu programları kullanmak için ücret ödemek istemeyebilir. LibreOffice, bu konuda en başarılı ücretsiz alternatiflerden bir tanesi.

OpenOffice ya da FreeOffice gibi alternatifleri de bulunan LibreOffice, Microsoft Office programlarına alışkın olanlar için en doğru seçenek olacaktır. Birkaç küçük arayüz farkı dışında Microsoft Office programlarını andıran LibreOffice’in, dünya çapında pek çok kullanıcısı var.

Ses düzenleyici : Audacity

Bilgisayarda olması gereken Programlar Listesi

Elbette ücretsiz bir programın Adobe Audition gibi geniş çaplı ve profesyonel hizmet vermesini beklemeyin ama temel ses kayıtları ve düzenlemeleri için Audacity, bulabileceğiniz en iyi ücretsiz ses düzenleme programlarından bir tanesidir.

Audacity üzerinden ses kaydı alabilir, farklı kanallar açabilir ve bu kanallar arasındaki farklı ses ve müzikleri karıştırarak kendi müziğinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Basit düzenleme işlerinin yanı sıra seslere farklı efektler eklemenizi sağlayan bir düzenleme ekranı da bulacaksınız.

Video Oynatıcı: VLC

Bilgisayarda olması gereken Programlar Listesi

Herhangi bir internet bağlantısı olmadan izlemek istediğiniz videoları bilgisayarınıza indirdikten sonra bu videoları izlemenin en kolay yolu VLC video oynatıcısı üzerinden oynatmaktır. Windows işletim sistemine dahil olarak gelen Windows Media Player, her videoyu izlemenize olanak vermez.

İndirdiğiniz, arkadaşınızın gönderdiği ya da kendi kaydettiğiniz videoların neredeyse hepsi farklı bir dosya formatında olabilir. VCL, tüm bu dosya formatlarındaki videoları kolayca oynatabilir. Her zaman lazım olmasa da, bilgisayarınızda yüklü VLC hiç beklemediğiniz anda hayat kurtarabilir.

Resim dosyası düzenleyicisi: Paint.NET

Bilgisayarda olması gereken Programlar Listesi

Görüntü düzenlemek için Windows işletim sistemiyle beraber Microsoft Paint programı geliyor. Fakat Paint gerçekten çok temel düzeyde görüntü düzenlemeye izin veriyor. Eğer Adobe Photoshop gibi profesyonel bir programdan biraz daha azına ücretsiz erişmek istiyorsanız Paint.NET tam size göre.

GIMP gibi alternatifleri de olan Paint.NET programı, kullanıcılara Microsoft Paint’ten fazla Adobe Photoshop’tan az özellikler sunuyor. Fakat zaten aradığınız profesyonel düzenlemeler yerine birkaç görseli birleştirmek, düzenlemek, renk ve ışık ayarı yapmak gibi temel düzenlemeler ise Paint.NET size istediğinizi sunacaktır.

Program kaldırma aracı: Revo Uninstaller

Bilgisayarda olması gereken Programlar Listesi

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda bir Program ekle / kaldır ekranı bulunuyor ama bu ekran üzerinden kaldırdığınız bir program mutlaka geride iz bırakıyor. Ya internet tarayıcınızda ya da Dosya Gezgini’nin çok kullanılmayan klasörleri arasında mutlaka eski yazılımlardan geriye kalan bir iz görürsünüz.

Revo Uninstaller ise sildiğiniz bir programı kelimenin tam anlamıyla söküp atıyor. Revo Uninstaller ile sildiğiniz bir program ne internet tarayıcınızda bir eklenti bırakıyor ne de kıyıda köşede artık bir dosya bırakıyor. Programın ücretli abonelik sistemi de var ancak temel düzeyde program silmeler için ücretsiz versiyon yeterli olacaktır.

Bedava Antivirüs programı: Avast

Bilgisayarda olması gereken Programlar Listesi

Avast Free Antivirus güvenlik ve performans sorunlarına karşı tarama yapar ve bu sorunları anında nasıl gidereceğinizi açıklar. Virüsleri, zararlı yazılımları, casus yazılımları, fidye yazılımlarını ve kimlik avı e‑postalarını tespit eder ve durdur.

Kullanılmayan, çöp dosyaları silme aracı: CCleaner

Bilgisayarda olması gereken Programlar Listesi

CCleaner, kullanılmayan ve geçici dosyaları sistemden kaldırır – daha hızlı, daha verimli çalışmasını ve kullanıcılara daha fazla sabit disk alanı kalmasını sağlayan bir programdır.

Dosya indirme programı: Internet Download Manager

Bilgisayarda olması gereken Programlar Listesi

Internet Download Manager, güçlü, modern indirme hızlandırıcısı ve düzenleyicisi ile daha akıllı ve daha hızlı indirme görevi yapar. Kapsamlı hata kurtarma ve devam etme özelliği, kopuk bağlantılar, ağ sorunları, bilgisayar kapatmaları veya beklenmedik elektrik kesintileri nedeniyle kesilen veya kesilen indirmeleri yeniden başlatır.

Son Düzenleme: 25 Ağustos 2020

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol