1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Bilgisayardaki Anakart, İşlemci, Bios ve Ram Bilgilerini Öğrenme

Bilgisayardaki Anakart, İşlemci, Bios ve Ram Bilgilerini Öğrenme

Bilgisayardaki Anakart, İşlemci, Bios ve Ram Bilgilerini Öğrenme

Bilgisayardaki Anakart, İşlemci, Bios ve Ram Bilgilerini Öğrenme işleminin nasıl yapılacağını merak edenlere güzel bir yazı hazırladık.

Bilgisyarınızda bulunan donanım bilşenlerinin hangi markaların hangi ürünlerinden oluştuğunu kasanın içine bakarak bile tam anlayamazsınız. Ücretsiz sunulan CPU-Z ile Anakart, İşlemci, Bios ve Ram Bilgilerini görebilirsiniz.

CPU-Z yazılımı Bilgisayar donanımlarından anakart, işlemci, bios ve ram gibi parçaların teknik bilgilerini ve çalışma gerilimlerini kontrol etmemizi sağlamaktadır. Uygulama ile donanım özelliklerine anakart,işlemci,ram,ekran kartı gibi parçalarına ait tüm ayrıntılı özelliklerini size sunarak sistem müdahale etmenizde bilgi almanız sağlar.

CPU-Z ile Bilgisayardaki Anakart, İşlemci, Bios ve Ram Bilgilerini Öğrenme

Öncelikle CPU-Z yazımını buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirin ve kurun. Yazılım tamamen ücretsizdir.

Programın kurulumunu yapınız. Program kurulumu diğer programlar gibi kurulum basit ve sadedir. CPU-Z’i çalıştırdıktan sonra karışımıza, sistemimizde yer alan işlemci hakkında bilgi veren sayfa çıkıyor.

Bilgisayardaki Anakart, İşlemci, Bios ve Ram Bilgilerini Öğrenme

İşlemci Özellikleri: Arayüzde ilk bölümde karşınıza CPU olarak görülmektedir.Yani bu bölüme giriş yaparsanız işlemci özelliklerine ulaşabilirsiniz.Burada sırasıyla işlemci marka,model,soket,önbellek vb birçok sistem özelliğine ulaşabilirsiniz.

ÖnBellek Özellikleri: Caches yani ön bellek sekmesinde işlemcide bulunan ön bellek miktarları ve bu belleklerin özellikleri seviye seviye gösteriliyor.

Anakart Özellikleri: Mainboard sekmesine geldiğimizde sistemimizde yer alan anakartın bazı temel özellikleri görülüyor.

Memeroy ve SPD Sekmesi : Memory sekmesinde General kısmında belleğin tipi, kaç kanal kullandığı ve miktarı yer alırken, Timings bölümünde en üstte belleğin frekansı altlarda ise belleğin gecikme süreleri belirtiliyor.

SPD sayfasında ise bir önceki sekmeden farklı olarak belleğin üreticisi ve seri numarası da yer alıyor. Alt kısımda ise gecikme süreleri daha detaylı gösteriliyor. En altta ise belleklerin kullandığı voltaj yer alıyor.

Ekran Kartı Özellikleri: Graphics sekmesinde sistemde yer alan grafik işlemcinin ve ekran kartı hakkında bilgiler yer alıyor.

CPU-Z ile Android Cihazdaki Donanımları Öğrenme

Bu arada CPU-Z’nin Android cihazlar içinde bir uygulaması var bunuda aşağıda verdiğimiz PlayStore linkinden telefonunuza kurabilirsiniz.

Uygulamayı kullanarak görebileceğiniz Android cihazınızdaki bilgiler arasında şunlar yer alıyor:

  • Sistem adı, mimarisi, her bir çekirdek için saat hızı
  • Cihaz markası, ekran çözünürlüğü, ram ve depolama
  • Pil bilgisi, durumu, sıcaklığı
  • Sensörler
CPU-Z
Price: Free

#Bilgisayar İç Donanım Birimleri Nelerdir ?

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. başka cihazlarla ilgili bilgiler varmıdır acaba?