1. Ana Sayfa
  2. WiNDOWS
  3. Bilgisayardaki dosyalar kesin olarak nasıl silinir?

Bilgisayardaki dosyalar kesin olarak nasıl silinir?

Bilgisayardaki dosyalar kesin olarak nasıl silinir? 2

Sizin sildim dediğiniz veriler aslında kurtarılmaya gayet müsaittir. Windows yüklü bilgisayardaki dosyalar kesin olarak nasıl silinir öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Bilgisayarınızda bir dosya sildiniz ve bu dosya geri dönüşüm kutusuna gitti. Geri dönüşüm kutusunuda boşlatarak bu dosyayı tamamen yok ettiniz mi acaba? Geri dönüşümden silmiş olduğunuz dosyalar dosya kurtarıcı programlar ile kolayca geri getirilebilirler.

Peki dosyaları kalıcı olarak silmek için ne yapmalı?

Bunun için dosya silme programları da kullanabilirsiniz ancak biz bu bu yazımızda bilgisayardaki dosyaları kalıcı olarak silmek için Windows’un içinde bulunan Chiper özelliğini kullanacağız. Windows’un Cipher özelliği sildiğiniz dosyaların tamamen ortadan kalkması için kullanacağımız bir araç.

Bilgisayardaki dosyalar kesin olarak nasıl silinir?

Başlat menüsünden Çalıştır penceresini açın ve cmd yazıp, Tamam tuşuna basın.

Komut istemi penceresi açıldıktan sonra ilk olarak sistemde açık tüm programları kapatıyoruz. Bu şekilde Cipher özelliği daha iyi ve daha hızlı çalışır. Daha sonra Komut isteminin siyah bölüme cipher /w:C yazıp Enter tuşuna basıyoruz.

Bu komutta yer alan “cipher” komutu Windows’un Cipher özelliğini çalıştırır. “/w” komutu ise diskin boş kısmında yer alan ve kullanılmayan verilerin silinmesini sağlar.

Bu komut sayesinde sildiğiniz dosyalar tamamen ortadan kalkacaktır. Ayrıca, yukarıdaki komutta yer alan “C” ise işlemin hangi diskte yapılacağını belirtir. Temizlenmesini istediğiniz disk başka bir sürücü yolunda ise, bu harfi uygun olan sürücü harfiyle değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Temizleme işlemi uzun sürdüğü için, bu işlem gerçekleşirken bilgisayarınızda herhangi bir işlem yapmamanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap