Bilgisayarım Kaç Bit? Nasıl Öğrenirim?

Bilgisayarım Kaç Bit? Nasıl Öğrenirim?

Bu yazımızda Bit nedir, ne işe yarar, 32’mi 64’mü bilgisayarım kaç bit nasıl öğrenirim sorularını cevaplandıracağız.

İlk olarak bit kavramını açıklamaya çalışalım.

Bit, kullandığınız bilgisayarınızın işlemcisinin nasıl işlediğini gösteren bir birimdir. Bu kapsamda 64 bitlik işlemci, 32 bitlik işlemciye nazaran rastgele erişim belleğini daha hızlı işler.

Bilgisayarım Kaç Bit,  Nasıl Öğrenirim?

Sistem bitini öğrenmek için 3 farklı yol vardır;

1.Yöntem: Başlat’ ı tıklatın, arama kutusuna Sistem yazın ve sonra Denetim Masası’nı listede Sistem seçeneğine tıklayın veya bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklere tıklayın.

Sistem özelliklerinde, Sistem türü seçeneğinde 64 bit işletim sistemi veya 32 bit işletim sistemi yazısını görebilirsiniz.

Bilgisayarım Kaç Bit Nasıl Öğrenirim

2.Yöntem: Başlat arama alanına sistem yazın ve arama sonuçlarından, Sistem bilgileri seçeneğine tıklayın.Sistem Özeti Gezinti Bölmesi’nde seçildiğinde, işletim sistemi şu şekilde görüntülenir: 64 bit sürümü işletim sistemi: X64 tabanlı PC görünür. İşletim sisteminin 32 bit sürümü için: X86 tabanlı PC görünür.

3.Yöntem: Başlat seçeneğine tıklayın. Çalıştıra veya arama alanına “Dxdiag” yazın. DirectX tanı aracı, sistem sekmesi altında İşletim sistemi seçeneğini göreceksiniz. Bu alanda işletim sisteminizin bit ve versiyon gibi bilgilerini görebilirsiniz.

Bu işlemleri yaparak sisteminiz hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınız hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler için sitemizde arama yapabilir ve ilgili yazılara ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap