1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Bilgisayarınızdaki Dosyalar Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

Bilgisayarınızdaki Dosyalar Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

Bilgisayarınızdaki Dosyalar Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

Bilgisayarınızdaki Dosyalar Kalıcı Olarak Nasıl Silinir

Bazen tamamen silinmesini istediğimiz dosyalarımız olabiliyor. Ancak bunların silindiğinden veya kıyıda köşede kalmış olmasından emin olamayız. Sanal bir ortam olduğu için dosyanın tamamen silinmemiş olduğu olabilir.

Bazen dosyalar yedeklenir ve bir köşede öylece kalır. İçiniz rahat etmez ve bilgileriniz hala kaybolmadığını düşünürsüzünüz. Düşünmeniz gayet normal ancak biz size dosyalarınızı tamamen silmek için gerekli olan adımları göstereceğiz. Size yardımcı olabilmek için araştırdık ve dosyalarınızı tamamen silme yollarını sizler için bulduk.

Format atmak işe yarayabilir

Format atma işlemi bilgisayarınızda ki bütün dosyaların ve programların tamamen silinmesine ya da sıfırlanmasını sağlayacaktır. Bu işlem silmek istediğiniz dosyaların silinmesini sağlayacaktır ancak bütün dosyalarınız da bununla beraber kaybolacaktır. Bilgisayarınızı baştan kurmanız gerekebilir. Programlarınızı baştan yüklemeniz ve dosyalarınızı baştan yüklemeniz gerekebilir. Bu sorunu dosya ve programlarınızı yedekleyerek çözebilirsiniz.

Bazı yazılımlar ile verilerinizi temizleyebilirsiniz

Format atmak istemezseniz o zaman burada devreye bazı  yazılımlar girecektir. Birçok yazılım sabit diskinizde ki verileri silmek için oluşturulmuştur. Bu yazılımlar da isteğinize göre tasarlanmıştır.Bunun için bir program adı vermek doğru olmaz ancak birden fazla program bulunabilir.

Windows’un Cipher özelliğini kullanabilirsiniz

Windows’ta bulunan bu özellik ile eski dosyaları ve dosyalarınızı kalıcı olarak silmenizi sağlayacaktır. Başlat menüsüne girip Çalıştır menüsünü açın. Ardından cmd yazıp Enter’a basın. Pencere açıldıktan sonra oraya cipher /w:C yazıp Enter tuşuna basın. Gerisini sistem kendisi halledecektir. İşlem bittiğinde bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap