Bir Powerbank Telefonu Kaç Kere Şarj Edebilir ?

Bir Powerbank Telefonu Kaç Kere Şarj Edebilir ?

Powerbank alırken en çok sorulan soru Bir Powerbank Telefonu Kaç Kere Şarj Edebilir sorusudur. Yazımızda bu soruya cevap vermeye çalışacağız.

Akıllı telefonlar her geçen gün daha uzun batarya ömrüyle karşımıza çıksa da ne yazık ki çoğu zaman günlük kullanımda bile akıllı telefonlarımızın şarjı bize yetmiyor ve bu nedenle telefonlarımızı şarj etmek için powerbank‘lere (taşınabilir şarj cihazlarına) ihtiyaç duyuyoruz. Bknz : Powerbank Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? )

Ancak bir powerbank ile telefonumuzu şarj ederken genellikle powerbank’in kutusunda belirtilen batarya kapasitesi kadar telefonları şarj etmediğini fark ederiz. Peki neden böyle bir sorunla karşılaşıyoruz ve powerbank’lerin belirtilen batarya kapasitesi yalan mı?

Artık telefonlarımızın yanında bir ihtiyaç haline gelen powerbank’lerde belirtilen batarya kapasitesinin doğru olup olmadığını anlatıyoruz.

Kısaca bu konuya açıklık getirecek olursak aslında powerbank’lerin üzerinde belirtilen batarya kapasiteli yalan değil ancak bu kapasiteler powerbank’in içerisinde bulunan akım depolama kapasitesini gösteriyor.

Genellikle powerbank’lerin içindeki piller 3,6 volt gerilime sahipken akıllı telefonların USB ile şarj edilmesi için buradaki gerilimin 5.1 volta yükseltilmesi gerekiyor. Haliyle bu gerilim arttığı için, powerbank’in içindeki pilin amperi de azalıyor.

Bir Powerbank Telefonu Kaç Kere Şarj Edebilir ?

Açıkçası hesaplama açısından bu sonuca varmak için kesin bir yöntem yok ancak en basit şekilde telefonunuzu %0’dan şarj etmeye başlayarak toplamda kaç kez doldurduğunuzu inceleyerek powerbank’inizin kullanılabilir kapasitesini kullanabilirsiniz.

Örneğin, 2500mAh batarya kapasitesi olan bir telefonu 10000mAh kapasiteli bir powerbank ile şarj ediyorsanız ve telefon iki kez tam şarj, bir kez de %80 şarj olduysa bu powerbank’in kullanabileceğiniz kapasitesi 7000mAh‘dir. (Bknz :mAh Değeri Nedir ? )

Ya da bu tarz bir işlemle uğraşmadan kaba taslak bir hesap yapmak istiyorsanız bir powerbank satın alırken o powerbank’in kapasitesini %20 – %30 daha düşük şekilde hesaplayarak telefonunuzu tam dolu bataryayla toplamda kaç kez şarj edebileceğini anlayabilirsiniz.

Ayrıca her powerbank için bu değerlerin değişebileceğini de hatırlatalım.

Hangi Powerbank’ı Almalı ?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.