Bitcoin Virüsü Nedir, Nasıl Temizlenir?

Bitcoin Virüsü Nedir, Nasıl Temizlenir?

Bu yazımızda BitcoinMiner ya da Bitcoin Mining virüsü olarak da bilinen Bitcoin virüsü nedir, nasıl temizlenir anlatacağız.

Bitcoin (sembolü: ฿, kısaltma: BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. Daha detaylı bilgi için bakınız : Bitcoin nedir, nasıl kullanılır?

Bitcoin Madenciliği (Mining) Bilgisayarın GPU ve CPU’su kullanılarak Bitcoin üretmeye verilen isimdir. Bu işlem oldukça zahmetli ve maliyetli bir iştir. Çoğu zaman harcanan elektrik maliyetini karşılamayacak üretim yapılır.

Bitcoin Üretmek oldukça zahmetli ve maliyetli bir işlem olduğu için, kötü niyetli kullanıcılar başkalarının kullandıkları bilgisayarlara virüs bulaştırarak, onlarin bilgisayarlarının gücü ile Bitcoin üretmeye çalışırlar.

Bitcoin Virüsü Nedir, Nasıl Temizlenir?

Bitcoin virüsü, teknik adı ile  Trojan.BitcoinMiner virüsü bilgisayarınızın CPU ve GPU’sunu kullanarak Bitcoin üretir ve bunu bu virüsü oluşturan kişi ya da kuruma iletir.

Kötü niyetli kişiler Bitcoin üretmek için ciddi paralar harcamak yerine bilgisayarlara Bitcoin Virüsü (Trojan.BitcoinMiner) bulaştırarak kullanıcıların sistemleri üzerinden Bitcoin üretmeyi, kazanmayı tercih ediyor.

Bitcoin virüsünün amacı bilgisayarınıza zarar vermek değildir fakat sistem kaynaklarını kullandığı için bilgisayarınızda ciddi oranda yavaşlama olacaktır.

Bitcoin mining işlemi esnasında bilgisayarın işlemci ve grafik işlemcisinin çalışma gücü ciddi seviyelere ulaştığından son kullanıcı özellikle oyunlara girdiğinde hissedilebilir bir yavaşlama ile karşılaşıyor.

Siz de son zamanlarda bilgisayarınızın performansında önemli bir düşüş gözlemlediyseniz, bunun nedeni Bitcoin virüsü olabilir.

Bitcoin virüsünün bulaşıp bulaşmadığından emin olmanın en kolay yolu; Malwarebytes Anti-Malware programı ile sistemi taratmaktır. Tarama işleminden önce bilgisayara bağlı tüm USB aygıtları çıkarmanızda ve açık tüm programları kapatmanızda fayda var.

Bitcoin Virüsü Nedir, Nasıl Temizlenir?
Malwarebytes ile Bitcoin Virüsü temizleme

Sisteminizi tarattıktan sonra hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız ayarlarını sıfırlamanız gerekiyor. Bitcoinminer tarayıcınız açıkken işlem yaptığından önemli bir detay. Bu işleme başlamadan önce yer imlerinizi ve şifrelerinizi yedeklemeyi unutmayın.

Bitcoin virüsünü temizlemenin diğer bir yolu ise görev yöneticisi ve kayıt defterine bakmak.

1 Görev yöneticisini açıp BitcoinMiner dosyalarına (AppDatabtc.exe ve miner.exe) sağ tuş tıklayıp görevi sonlandırın.

2 Kayıt defterine açarak aşağıdaki girdiyi silin.

[HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionRun]   btc = “%AppData%btc.exe"

3 AppDatabtc.exe ve miner.exe dosyalarını aratıp çıkanları silin.

 

Yorum Yap

Yorum Yap