e

Blog Nasıl Açılır?Blog Nasıl Açılır?

Blog Nasıl Açılır?

Blog açmak istiyorum, İnternette benimde bir bloğum olsun istiyorsanız ücretsiz Blog Nasıl Açılır, blog sitesi kurma nasıl yapılır yazımızda bulabilirsiniz.

Blog Nasıl Açılır konusunda aklınıza takılan her soruya cevap bulabileceğiniz yazımızda kişisel blog nasıl açılır öğrenecek, adım adım blog açmak, blog kurma ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulacaksınız.

Blog Nasıl Açılır?

Öncelikle Blog nedir kısaca geçelim. Blog, en sade ifadeyle sıklıkla güncellenen bir çevrimiçi (online, internette yayınlanan) kişisel günlüktür.

Blog yazarlığı sadece harika bir eğlence değil, aynı zamanda kendinizi benzersiz bir şekilde ifade edebileceğiniz bir blog ile başkalarına yardımcı olabilir, alanınızda uzmanlaşabilir ve hatta para kazanabilirsiniz.

Öncelikle açacağınız Blog için bir konu belirleyin

Her web sitesinin yöneldiği bir konu bulunmaktadır. Blog siteleri de belli konular etrafında yazılarını yayınlarlar. Ülkemizde en popüler blog çeşitleri makyaj, yemek, teknoloji, kültür ve sanat alanına yönelmiş olan bloglardan oluşmaktadır. Bununla birlikte herhangi bir konuya yönelmeyip genel başlığı altında da bir blog sitesi açabilirsiniz.

Blogunuza bir isim bulun

Blog ismini seçerken çok dikkatli olmak gerekir. Bloğunuza bir isim verdikten sonra yolunuza bu isim ile devam edeceksiniz o yüzden üzerinde düşünüp ileri görüşlü, her zaman memnun kalacağınız, sevdiğiniz, sonrasında sıkılmayacağınız bir isim bulmalısınız.

Blog Nasıl Açılır?

Alan Adınızı (Domain) Satın Alın

İsminizi belirledikten sonra yapmanız gereken belirlediğiniz isme ait olan alan adını satın almaktır. Alan adı konusunda bir çok alternatif bulunmaktadır. En çok tercih edilen alan adları .com .net ve .org’dur. Bloğunuz için .com veya .net alan adlarından birisi uygun olacaktır.

Hosting Paketinizi Alın

Alan adınızı belirleyip kaydettirdikten sonra yapmanız gereken bu alan adınız barındıracak bir hosting paketi satın almaktır. Eğer ücretsiz blog açmak için blogger altyapısını kullanmaya karar verdiyseniz bu aşamayı geçebilirsiniz.

İnternetteki sitelerin 7/24 açık kalabilmesi için sunucularda barındırılması gerekir. Bu barındırma işlemini sağlayan firmalara Hosting firmaları denmektedir. Hosting firmaları sitenizin yoğunluğuna göre size aylık yada yıllık paketler sunmaktadır.

Eğer bir alan adınız varsa ve web sitenizi barındırmak için ücret ödemek istemiyorsanız tamamen Ücretsiz Hosting Servisleri ‘ni derlediğimiz buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?

İnternet dünyasının en eski web site türlerinden olan blog siteleri için bir çok platform mevcuttur. Bu platformlar sayesinde bloğunuzu yönetmenize imkan sağlayan ve işinizi kolaylaştıran bir yönetici panelini sahip olabilirsiniz.

Bu platformlardan en popüler olanları WordPress , Blogger, Joomla , Medium, Tumblr ve LiveJournal’dir. Şimdi isterseniz bu platformlardan iki tanesinde işlerin nasıl ilerlediğini inceleyelim.

WordPress ile Blog Açma

WordPress ile isterseniz hosting ile alan adına ihtiyaç duymadan da blog açabilirsiniz ancak bu şekilde açacağınız bloğun sonunda wordpress.com alan adı bulunacaktır.

Genel olarak tercih edilen yöntem alan adı ve hosting paketi ile wordpress platformunda blog sitesi açmaktır. WordPress bloğunuzu kullanmak için yapmanız gereken kurulum işlemler şu şekildedir;

  • FTP ile Wordpres dosyalarını yüklemek
    Sunucu firmanızdan alacağınız bilgiler ile FTP üzerinden https://tr.wordpress.org/ adresinden temin edebileceğiniz rar dosyası içinde gelen wordpress dosyasını klasöre çıkarttıktan sonra yükleyerek kurulum işlemine başlayabilirsiniz.
  • WordPress’in web site üzerine kurulması
    Yükleme işlemini bitirdikten sonra satın aldığınız alan adına girdiğinizde bir kurulum ekranı gelecektir. Bu alandaki aşamalarda istenen bilgileri yazarak wordpres web sitenizi oluşturabilirsiniz. Kurulum esnasında veritabanı ismi ve şifresi isteyecektir bu isim ve şifreyi yine hosting satın aldığınız firmadan alabilirsiniz.
  • Kurulumun tamamlanması
    Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra web sitenize dair özelleştirmeleri yaparak yazılarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Blogger ile Blog Açmak

Blog sitesi açmanın en popüler ve kolay yollarından birisi de Google’ın sahibi olduğu blogger platformunu kullanmaktır. Oldukça basit ve kolay bir kullanıma sahip olan blogger platformu tecrübesiz kişiler için en uygun seçenektir.

Blog Nasıl Açılır?

Blogger platformunun en büyük avantajı ise hosting satın almanıza gerek kalmamasıdır. Ücretsiz alan adı imkanı da sunan Blogger blogspot.com uzantılı bir şekilde bloğunuzu hiçbir ücret ödemeden açmanıza imkan sağlıyor.

Gmail hesabınız ile blogger’a kayıt olduktan sonra önce blogspot.com uzantılı bir bloğa sahip olacaksınız. Satın aldığınız alan adını ayarlar kısmından kayıt ettikten sonra herhangi bir ücret ödemeden sonsuza kadar blogger hizmetini kullanabilirsiniz.

Blogger kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta telif hakkıdır. Bu konuya dikkat ettiğiniz sürece gönül rahatlığı ile bloğunuzu yayında tutabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın