Bad Sector Nedir ve Neden Oluşur?

Bad Sector Nedir ve Neden Oluşur?

Bu yazımızda Bad Sector nedir , Bad Sector’e neden olan durumlar nelerdir, Bad Sector nasıl önlenir  ve Bad Sector düzeltilebilir mi anlatacağız.

Bad Sector Nedir?

Hard diskler sektör adı verilen bölümlerden oluşur yazdığınız bilgiler bu bölümlerin üzerine işlenir ve kaydedilir fakat bazı sebeplerden dolayı bu bölümler zarar görebilir ve hasarlar oluşabilir bunların bazıları geçici bazıları ise kalıcıdır.

Bu gibi durumlarda geçici zararlar düzeltilebilir fakat bazı durumlarda düzeltilemeyen hasarlar bilgilerin tamamen yok olmasına neden olur işte bu duruma bad sector adı verilir.

Bad Sector Neden Oluşur?

Genellikle donanımsal hatalardır ve herhangi bir yazılım tarafından düzeltilemez ya da onarılamazlar,önlem olarak durdurulabilir ya da devre dışı bırakılabilirler. Bad sector’e sebep olan nedenler genel nedenler ise şunlardır:

– Hard disk çalışma sıcaklığı 50 dereceden yüksek olduğunda risk artar
– Aşırı nemli ortam
– Uzun süreli kullanılan hard disklerde yıpranma ve zayıflamalar
– Disk üzerinde bulunan oksitlenme ya da aşınma durumu
– Çalışır haldeyken diske zarar vermek(düşürmek,sarsmak)
– Üretimi sırasında meydana gelen hatalar…

Üretim esnasından sonra sizlere ulaşan diskler bad sector’u barındırır ancak bu çok düşük ihtimaldir bu yüzden kaliteli markaları tercih etmeniz önerilir.Bad sector oluşumu genellikle fiziksel olaylar sonrası meydana gelir bunun yanı sıra uzun süreli kullanım da bad sector için uygun bir durumdur.

HDD’de bad sector olduğu nasıl anlaşılır

Bad Sector Nedir ve Neden Oluşur?

  • -format atarken belirli bir noktada takılma oluyorsa
  • -diskte olan bir dosya kopyalanamıyorsa (okunamıyorsa) harddiskte bad sector olabilir,
  • -en güzeli bir programla taratmak, tavsiye program HDtune, kullanmak oldukça basit,

Eğer HDD’de bad sector var ise taramada ortaya çıkacaktır. Aşağıdaki resimdeki kırmızı noktalar bad sector’leri göstermektedir.

İşletim sistemi “cross linking” adı verilen bir hata nedeniyle bad sector oluşumuna neden olabilir. Cross linking, hard diskte bulunan bir dosyanın belirli bir kısmının üzerine yeni bir bilgi yazılması ile oluşur. Ancak bu hatalar FAT dosya sistemlerinde görülmekteydi NTFS dosya sistemi ile bu giderildi.

Bad Sector Nasıl Önlenir ?

Harddisk’in sıcaklığını kontrol etmeliyiz. Aşırı sıcak durumlarda bilgisayarı dinlendirmeliyiz. Darbelere karşı harddiski korumalıyız , üzerine ağır bir yük koymamalıyız. Bilgisayarımızı kapatmadan fişini çekmemeliyiz.

Bad Sector Nasıl Düzeltilir, Bad Sctor Tamiri Mümkün mü ?

Disklerin üzerinde meydana gelen Bad Sector’lerin iki farklı türünden bahsedebiliriz. Bazı Bad Sector’ler mantıksal olarak oluşurken bazılarıysa tamamen donanımsal olarak meydana gelmektedir. Eğer diskiniz üzerindeki Bad Sector’ler mantıksal yani Soft Bad Sector olarak adlandırılan türdense Bad Sector tamiri mümkündür.  Bu tür Bad Sector hatalarını çeşitli araçları kullanarak düzeltebilir ve bu alanları tekrardan kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Eğer diskiniz üzerindeki Bad Sector’ler donanımsal yani Hard Bad Sector olarak adlandırılan türden Bad Sector’lerden oluşuyorsa ne yazık ki bu diskleri onarmanız mümkün değildir.

Yorum Yap

Yorum Yap