Buzdolabına Hangi Gıdalar Konulmamalıdır?

Buzdolabına Hangi Gıdalar Konulmamalıdır?

Buzdolabına Hangi Gıdalar Konulmamalıdır ? Buzdolabında saklanmaması gereken yiyecekler nelerdir ? Buzdolabına konulmaması gereken meyveler hangileridir?

Yiyeceklerin çoğunun buzdolabının dışında tutulması gerektiğini biliyor musunuz? Bazı sebze ve meyveleri uzun ömürlü olsunlar diye buzdolabında saklamak sanılanın aksine çabuk bozulmalarına, vitamin değerlerinin azalmasına neden olur.

Hangi yiyecekler buzdolabında saklanmalı, örneğin domates buzdolabına konulmalı mı? Yağ ve ekmek dışarıda mı tutulmalı? Bunlar gibi pek çok soru gündeme gelirken, sizler için kesinlikle buzdolabına koymamanız gereken yiyeceklerin listesini yaptık.

Buzdolabına Hangi Gıdalar Konulmamalıdır?

Muz: Muzu saklamak için en iyi koşul oda ısısıdır. Buzdolabına konulan muzun rengi zamanla kararmaya başlayıp tadının lezzetsiz olmasına yol açar.

Kavun: Kavun buzdolabında olgunlaşamadığı için tadı ve lezzeti yetersiz olur. Kavunu kestiyseniz çürümesini önlemek adına buzdolabında saklayabilirsiniz. Ancak kesilmemiş bir kavunun tadı, oda ısısında muhafaza edildiğinde çok daha lezzetli olur. Kavunun içeriğindeki antioksidan seviyesini arttırmak ve daha lezzetli bir kavun yemek isterseniz oda sıcaklığında saklamalısınız.

Avokado: Buzdolabında olgunlaşamayan bir diğer meyve avokadodur. Hemen tüketeceğiniz bir avokado oda ısısında bekletilmelidir. Avokado kesildikten sonra çabuk okside olduğundan bekletilmeden tüketilmelidir. Eğer saklamanız gerekiyorsa bozulma sürecini yavaşlatmak için avokadolarınızı limon suyu içerisinde saklayabilirsiniz.

Patates: Patatesi buzdolabında saklamayı denediğinizde tadının bozulduğunu ve pişirme esnasında çabuk karardığını fark edersiniz. Patatesi saklamak için en iyi ortam serin, kuru ve karanlık bir yerdir. Yaklaşık 3 hafta bu ortamda saklayabilirsiniz. Aynı zamanda buzdolabında saklanan patatesin içindeki nişasta şekere dönüşmektedir. Yanlış saklama koşullarından kaynaklanarak yeşeren ve filizlenen patateslerde toksik madde miktarı artmaktadır. Filizlenmiş patates yenilmemeli ya da filizlenen kısımlardan iyice temizlenerek tüketilmelidir.

Sarımsak: Buzdolabında saklanmaması gereken bir diğer gıda sarımsaktır. Bu durum sarımsakların küflenmelerine yol açar. Sarımsakları saklamak için en uygun ortam, kiler ya da oda ısısındaki karanlık bir ortamdır. Buzdolabında çok kısa bir süre için doğranmış sarımsaklarınızı saklayabilirsiniz.

Domates: Domatesleri ilk alındığı günkü kadar canlı ve diri olarak muhafaza etmek istiyorsanız, oda ısında saklamayı denemelisiniz. Domatesin buzdolabında saklanması olgunlaşmasını durduracak ve tadının lezzetsiz olmasına yol açacaktır. Domateslerinizi saklamak için, oda sıcaklığında ve güneş ışığı almayan bir yer seçmelisiniz. Bunun için üzeri açık sepet ya da büyük bir meyve kâsesinden yararlanabilirsiniz. Soğan Soğanı buzdolabına koyduğunuzda kokusunun diğer yiyeceklere sinmesi problemiyle karşı karşıya gelebilirsiniz. Soğanlarınızı patateslerden uzak olarak muhafaza etmeniz gerekir. Çünkü patates ve soğan bir arada bulunduğunda, ikisinin de çıkarmış oldukları gazlar birbirini etkilemektedir. Bu da soğanlarınızın çabuk bozulmalarına yol açar.

Soğan: Kötü koku içerdiğinden buzdolabında bekletildiği anda dolaba bu kötü koku yansımaya devam eder. Soğanın kokusu diğer sebze ve meyvelere geçerek tadının bozulmasına neden olur. Kuru soğan buzdolabının dışında saklanmalıdır. Fakat yeşil soğan, yeşillik içerdiğinden dışarıda kaldığı andan itibaren hızlı bir şekilde bozulmaya dönecektir. Bunun daha uzun olmasını sağlayabilmek için bir gazete ile yeşillikli sebzeleri sarabilir, sararmasını, çürümesini bu şekilde engelleyebilirsiniz.

Bal: Çok fazla katılaşacağından dolapta var olan özelliğini yitirebilir. Bu nedenle hızlı tüketilmeli ve dolaba şekerleşme yapmaması için konulmaması gerekir.

Ekmek: Tazeliği uzun süre kalsın diye ekmeği dolapta muhafaza etmek katiyen yanlıştır. Ekmeğin besin değerini öldürür.

Yapmanız gereken buzdolabında saklı tutulması gereken et, pişmiş aş, reçel, marmelat, pekmez, tahin, süt, peynir, salça zeytin, gibi önemli besinleri buzdolabında muhafaza etmeniz bunun dışta kaldığında çabuk bozulacağından emin olmanız gerekir. Hatta et ve benzeri gıdaların buzlukta muhafaza edilmesi bozulmaması açısından çok önemlidir.

] }

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol