Cache (Ara bellek) Nedir? Ne İşe Yarıyor?

Cache (Ara bellek) Nedir? Ne İşe Yarıyor? 2

Önbellekleme yani Cache nedir, ne işe yarar, Cache neden önemli ve türleri nelerdir, tarayıcılarda cache nasıl temizlenir gibi Cache hakkındaki tüm sorularını cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Cache nedir?

Önbellek olarak bilinen “cache”, internet üzerinden yaptığınız aramaların bir süreliğine cihazının belleğinde depolanması anlamına gelir.

Cache ne işe yarar?

Önbellek, kaydetmiş olduğu geçici veriler sayesinde bilgisayarınızın web sitelerini daha hızlı yüklemesine yardımcı olur. Cache’i bir hafıza bankası olarak da değerlendirebilirsiniz.

Cache’nin önemi nedir?

  • Sayfaların hızlı yüklenmesini sağlayarak kullanıcı deneyimini ve dolayısıyla dönüş (sitenizi tekrar ziyaret etme) oranlarını artırır,
  • Sunucuların daha fazla trafiği tolere etmesini sağlar,
  • Ağ maliyetlerini düşürür,
  • Sayfa yükleme hızı Google sıralaması için önemli olduğundan, SEO çalışmalarını olumlu etkiler.

Cache türleri

  • Tarayıcı Taraflı Önbellek (Client-side Caching): İnternette görüntülenen içerikler, bilgisayarınızın sabit diskindeki önbellek klasörüne kopyalanır ve saklanır. İstemci tarafı önbellek de denen bu işlemle; bir web sitesinin yüklenmesi için gereken sürenin ve sunucunun yükünün azaltılması hedeflenir.
  • Sunucu Taraflı Önbellek (Server-side Caching): Tüm önbelleğe alma işleminin sunucu tarafından gerçekleştirilmesidir. İnternette görüntülenen içerikler erişimi hızlandırmak ve ağ etkinliğini azaltmak için bir sunucuda saklanır. Sunucu tarafı önbellek genellikle proxy sunucuda gerçekleştirilir.

Tarayıcılarda Cache Temizleme nasıl yapılır?

Bilgisayarınızda hangi internet tarayıcısını kullanırsanız kullanın, tarayıcı size çok daha iyi bir hizmet verebilmek için bazı verileri önbelleği üzerinde yedekler. Önbellekte bulunan veriler gezinme sırasında yeniden internet sitelerinden istenmez ve böylece ağ üzerine binen yük oldukça hafifler.

Fakat internet tarayıcınızın önbelleğinin depolama alanı doldukça karşınıza bazı sıkıntılar çıkabilir. Bu sıkıntılar arasında en yaygın olan, internet bağlantısında gözle görülen bir yavaşlamadır. Diğer bir sorun ise gizliliktir. Bilgisayarınızı kullanan diğer kişiler ya da ziyaret ettiğiniz internet siteleri, internet tarayıcınızın önbelleğinde bulunan verilere erişebilir.

Tüm bu durumlar göz önüne alındığı zaman, internet tarayıcınızın belleğini belirli aralıklarla temizlemek iyi bir tercih olacaktır. Böylece hem gizlilik konusunda endişeleriniz olmaz hem de önbellek depolama alanı üzerinde bulunan yük azaldıkça internet tarayıcınız çok daha verimli çalışır.

Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Safari, Microsoft Edge ve Yandex tarayıcılarda cache temizleme nasıl yapılır buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Önbellek olarak bilinen “cache”, internet üzerinden yaptığınız aramaların bir süreliğine cihazının belleğinde depolanması anlamına gelir.

Önbellek, kaydetmiş olduğu geçici veriler sayesinde bilgisayarınızın web sitelerini daha hızlı yüklemesine yardımcı olur. Cache’i bir hafıza bankası olarak da değerlendirebilirsiniz.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol