Cep Telefonunda Hızlı Şarj Nedir? Hızlı Şarj Zarar Verir mi?

Cep Telefonda Hızlı Şarj Nedir? Hızlı Şarj Zarar Verir mi? Hızlı şarj nasıl yapılır? Telefonumda hızlı şarj var mı?

Akıllı telefonlarımızın en büyük sorunu, pilinin çabuk tükenmesi. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yedek pil taşımak istemiyorsanız, izleyebileceğiniz iki yol var: Büyük pile sahip bir telefon kullanmak veya hızlı şarjdan faydalanmak.

Cep Telefonunda Hızlı Şarj Nedir? Hızlı Şarj Zarar Verir mi?

Hızlı Şarj Nedir ?

Hızlı şarj işlevinde Qualcomm’un Quick Charge (Hızlı Şarj) teknolojisi önde giderken, diğer işlemci üreticileri de kendi hızlı şarj teknolojilerini sunuyorlar. Ancak hangi teknolojiyi kullandığınızın çok fazla önemi yok; hızlı şarj sayesinde pil şarj süresini önemli derecede kısaltabiliyorsunuz.

Hızlı şarj nasıl çalışır?

Her telefon, içerisinde güç yönetimini sağlayan bir devreye sahiptir. Bu devre, pilin belirli bir süre içinde ne kadar güç alacağını kısıtlar. Hızlı şarj, bu kısıtlamayı etkin bir biçimde azaltır. Güç adaptörü yeterince güç sağlıyorsa ve telefon, bu ek gücü alabiliyorsa, telefonunuz daha hızlı şarj olacaktır.

Hızlı şarj telefonun bataryasına zarar veriyor mu!

Evet maalesef veriyor. Hızlı şarjla pil ömrünün kısalmasına neden olabiliyor.

2003 yılında faaliyetlerine başlayan Battery University tarafından yapılan testler, hızlı şarj aletleri kullanılarak şarj edilen bataryaların daha kısa ömre sahip olacaklarına işaret ediyor. Bu testlerin sonuçlarına göre oda sıcaklığında (23 derecede) 1, 2 ve 3 gibi akım seviyelerinde şarj edilen bataryaların performansları zamanla azalıyor ve kapasitelerinde düşüş yaşanıyor.

Dolayısıyla çok zorunlu olmadıkça bataryaların şarj edilmesinde hızlı şarj aletleri kullanılmamalı. Zira bazı üreticiler ürettikleri cihazların bataryalarının sadece %40, %50 veya %60 gibi doluluk oranlarına kadar hızlı şarj işlemini devam ettirip bu oranlardan sonra standart şarja geçmelerini sağlamaktadır. Bu da, aslında hızlı şarj işleminin pek de sağlıklı olmadığını akıllara getirmektedir.

Cep Telefonunda Hızlı Şarj Nedir? Hızlı Şarj Zarar Verir mi?

Telefonumda hızlı şarj var mı?

Hızlı şarj için şu üç şeye ihtiyacınız var:

1. Hızlı şarj destekli telefon veya tablet.

2. Yüksek voltajlı adaptör.

3. İyi bir USB kablosu.

Telefonunuzda Hızlı şarj veya “Quick Charge” özelliği yoksa, bu özelliği ona ekleyemezsiniz. Bu durumda yüksek voltajlı bir adaptör kullanmanız, şarj süresini kısaltmayacaktır. Benzer şekilde Hızlı Şarj destekli bir telefon, standart bir adaptör kullandığınızda hızlı şarj olmayacaktır.

Peki hızlı şarjla pil kullanım süresi nasıl!

Hızlı şarj edilen telefonlarda kullanım süresi daha kısa olabiliyor. Pilin dolma dengesini etkilenmesi olumsuz sonuçlarından biri olabiliyor.

Şuan ki pil teknolojisi, genel mobil cihazlarda özellikle çoğu akıllı telefonlarda şarj kullanım süresi 1-2 gün gitmektedir. Özellikle internet bağlantısını sürekli kullanan kullanıcılar 1 günü dahi zor çıkarabiliyorlar.

Kablosuz şarjda kullanılan akıllı cihazlarda dikkatli olmak gerekiyor. Bilgisayar aracılığı veya akıllı şarj cihazları ile kablosuz şarj edilen cep telefonlarında, kullanıcının boş durmaması nedeni ile cihazın meşgul edilmesi yine pil ömrünün kısalmasına neden olabiliyor.

Kablolu veya kablosuz şarj cihazlarda, kullanılan yan sanayi cihazların, bataryayı öldürdüğünden kimsenin şüphesi olacağını düşünmüyorum. Yan sanayi kullanılan şarj cihazları, sadece bataryaya zarar vermiyor, cihaza da aynı zamanda zarar vermektedir. Tabi tehlikesini de göz önünde tutmak gerekir.

Cihazınızda gereksiz olan özellikleri kapatabilirsiniz. Bunlardan GPS, Bluetooth, NFC, Wi-fi özellikleri  ve arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatarak daha verimli cihazınızı kullanabilirsiniz.

Pil Ömrünü Verimli Kullanma Yolları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu