Teknoloji Dolabı

Cep Telefonum Çalındı; Ne Yapmalıyım?

Cep Telefonum Çalındı; Ne Yapmalıyım?
Rızası dışında cep telefonu elinden çıkan vatandaşların cep telefonlarını iletişime kapattırabilmesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde kurulmuş 7 gün 24 saat hizmet veren 0312 294 94 94 numaralı telefondan Bilgi ve İhbar Merkezini araması gerekiyor.
Merkeze IMEI numaranızı, kimlik bilgilerinizi ve telefonunuzu en son kullandığınız zamanı bildirmeniz halinde verdiğiniz bilgilerin doğrulanması durumunda telefonunuz siyah listeye alınıyor. Böylece iletişime kapattırılan cihazın bir başkasına ait SİM kart takılarak kullanılması engelleniyor.
Bilgi ve İhbar Merkezine ihbar edilen telefonlara kapatılma öncesinde cihazın çalıntı olduğu ve cihazın en yakın kolluk kuvvetine teslim edilmesi yönünde yasal uyarı SMS’i gönderiliyor.
IMEI NUMARANIZI UNUTMAYIN
Bu ihbarı hızlı bir biçimde yapabilmek için telefonunuzun IMEI numarasını bilmemiz gerekli. O nedenle kullandığımız telefona ait IMEI bilgisini ihtiyaç olduğunda ulaşabileceğimiz bir yere not etmeniz tavsiye ediliyor.
GSM OPERATÖRÜNÜZÜ ARAYIN
Cihazın üzerindeki kendi SİM kartınızın kullanılmasını engellemek için ise GSM operatörünüzü arayarak hattınızı da kapattırmanız gerekiyor.
YARGIYA BAŞVURUN 
Hırsızlık, gasp ve kapkaç gibi durumlar söz konusu ise savcılıklara ya da ikametgahınızın veya olayın gerçekleştiği ilçe emniyet müdürlüğüne veya olayın gerçekleştiği ilçe emniyet müdürlüğüne başvurularak şikayetçi olunması, faillerin kovuşturulması açısından  önemli.
TELEFON BULUNUNCA YAPMANIZ GEREKEN 
Cihazı tekrar kendisine iletilen veya bulunan kişilerin telefonunu hangi yolla kapattırdı ise aynı yolla tekrar iletişime açtırması gerekiyor. Yani telefon ile ihbarda bulunulduysa yine Bilgi İhbar Merkezinin aranması, savcılık talimatı ile ihbarda bulunulduysa cihaz bulununca yine savcılığa başvurulması gerekiyor.

 

Kaynak:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. zeyynep dedi ki:

    Elinize sağlık

BİR YORUM YAZ

Resimde görüneni kutuya yazınız: *

Bunlarda İlginizi çekebilir:
Windows 10 Yüklü Bilgisayarı Hızlandırmak 1
Windows 10 Yüklü Bilgisayarı Hızlandırmak

İnternet Kotası Dolunca Yapabileceğiniz 10 Kafa Dağıtıcı Şey
İnternet Kotası Dolunca Yapabileceğiniz 10 Kafa Dağıtıcı Şey

IMEI Numaranız Klonlandığında Yapmanız Gerekenler 1
IMEI Numaranız Klonlandığında Yapmanız Gerekenler

Windows 7/8/8.1 Ürün Anahtarı ile Windows 10 Etkinleştirme 1
Windows 7/8/8.1 Ürün Anahtarı ile Windows 10 Etkinleştirme

delta-homes.com Nasıl Temizlenir? Nasıl Silinir?
delta-homes.com Nasıl Temizlenir? Nasıl Silinir?

Kapat