Cloudflare nedir, nasıl kurulur ?

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Ücretsiz ve ücretli versiyonlarıyla sitelere daha güvenli ve daha hızlı erişim sunan Cloudflare nedir, nasıl kurulur ve ayarları nasıl yapılır anlatacağız.

İçerik dağıtım ağı sayesinde internet sitenize ait olan bir çok dosya CDN sunucularında barındırılmakta ve sitenize gelen ziyaretçiler bu dosyaları kendilerine en yakın sunucularından çekmektedir. Bu sayede hem sitenizin yükleme hızı artıyor hem de trafik kullanımınız azalıyor.

Cloudflare  küçük web siteleri ve bloglar için uygun olan ücretsiz bir plan sunmaktadır. Ayrıca sitenizin yapısına ve trafiğine göre ayrı ücretli planlar da bulunuyor.

CloudFlare Nedir?

CloudFlare sitenize giren ziyaretçilerle değişik kıtalara yayılmış kendi sunucuları arasında bir proxy (cache) hizmeti sunan ücretsiz bir sistemdir. Bir proxy servisi gibi hareket ederek, siteniz içerisinde bulunan statik içerikleri cacheler (önbellekleme) ve böylelikle siteniz üzerine gelen sorgu sayısını en aza indirir.

Örneğin, Web sitelerinizi CloudFlare ile yapılandırdığınız zaman ortalama olarak sayfalarınızın açılış hızınızı yüzde 30’a kadar arttırabilir ve sitenizin harcadığı bant genişliğini yüzde 60’lara kadar azaltabilirsiniz.

CloudFlare Nasıl Çalışır ?

  1. CDN: Sağladığı ücretsiz CDN altyapısı sayesinde 30 farklı konumda dosyalarınızı saklayarak hem sunucunuzdaki trafiği azaltır hem de sayfa yüklenme sürelerinizi azaltır.
  2. Statik İçerik Cachelemesi: Sunucunuz tarafından dinamik şekilde üretilmeyen sayfaları otomatik tanır, bu sayfaları kendi sunucularında cacheleyerek hem sunucunuzdaki trafiğinizi azaltır hem de sayfa yükleme sürelerinizi azaltır. Bunu tabii ki kendi sunucularınızda da yapmanız oldukça kolay. Ancak CloudFlare oluşturulan bu cache’i panelde bir tıklama ya da API üzerinden bir çağrı ile anında silmeyi sağlıyor ve bu konuda oldukça başarılı.
  3. Always Online™: Paketinize göre web siteniz belirli aralıklarla CloudFlare tarafında crawl edilerek Google Önbellek’te olduğu gibi sayfalarınızın bir kopyası CloudFlare’da saklanır. Herhangi bir sebepten ötürü sunucunuz kapanır, web siteniz down konuma düşerse CloudFlare otomatik olarak bu önbellekteki kopyayı kullanarak sitenizi erişime açık tutmaya devam eder.
  4. DDoS Koruması: Sitenize gelen her ziyaretçiyi, siteniz üzerinden sunucunuza gelen her paketi inceleyen CloudFlare, olası bir DDoS Attack’ta koruma sağlar. Bu konuda gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Buradan detaylarını inceleyebileceğiniz 400Gbps’lik devasa bir saldırının dahi altından başarıyla kalkmış durumda.
  5. Spam Yorum Koruması: WordPress kullananlar bilir, Akismet sürümü biraz geri kalsın, siteye her gün yüzlerce spam yorum gelmeye başlar. CloudFlare bunları algılayıp önüne geçebiliyor ve kendi izlenimlerime göre Akismet ile kıyaslayınca daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.
  6. İçerik Koruması: Özgün içerik üreten bir web sitesi sahibiyseniz bu içeriğin kopyalanmasının önüne geçmek neredeyse imkansız. CloudFlare herhangi bir bot tarafından siteniz kopyalanmaya başaldığında bunu algılayabiliyor ve otomatik banleyebiliyor. Aynı zamanda ülkeye göre ya da IP aralıklarına göre kendiniz de kullanıcı banleyebilirsiniz.
  7. Trafik Analizi: Muhtemelen sitenizde Google Analytics, Yandex.Metrica ya da Bing Webmaster Tools benzeri araçlarla bunu yapıyorsunuz ancak Javascript ve pixel tracking yöntemleriyle elde edilemeyen kullanıcıları CloudFlare üzerinden görmeniz mümkün.

CloudFlare Nasıl Kurulur ?

CloudFlare CDN hizmetinden yararlanabilmeniz için öncelikle kayıt olmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak kayıt formunu doldurma işlemine geçelim.

CloudFlare Hesabınızı Yaratın bölümünde e-posta adresiniz, kullanıcı adınız, parola bilgilerinizi doldurup CoudFlare’n kullanım koşullarını kabul ediyorum’u işaretledikten sonra sağ altta bulunan “Create account now” butonuna tıklayarak hesabımızı yaratma işlemini tamamlamış oluyoruz.

Cloudflare Kurulumu

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra karşımıza gelen sayfa üzerinde Cloudflare altyapısı ile çalışmasını istediğimiz web sitesinin adresini “websiteniz.com” şeklinde yazarak “Web sitesi ekle” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

Cloudflare Kurulumu

CloudFlare’a eklemek istediğiniz sitenizle ilgili DNS kayıtları ve benzeri bilgiler taranırken karşınıza gelen CloudFlare nasıl çalışır videosunu izliyoruz.

Cloudflare Kurulumu

Otomatik tarama işlemi tamamlandıktan sonra aşağıda bulunan “Devam etmek” butonuna tıklayarak sonraki aşamaya geçiyoruz.

Cloudflare Kurulumu

Otomatik olarak ayarlarımız algılandıysa ve belirtilen tablo üzerinde eksik bir kural yoksa işlemimiz neredeyse tamamlanmış demektir. CloudFlare Trafik Açık simgesinin işaretlendiğine ve kayıtlarla ilgili sıkıntı olmadığına eminsek “Tüm eksik kayıtları ekledik, devam” butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Bir sonraki bölümde siteniz için etkin olarak kullanmak istediğiniz plan, performans ve güvenlik seçimi ayarları penceresi karşımıza geliyor. Bu noktada CloudFlare’ın ücretsiz olan planını seçmeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında performans konusunda CDN + iyileştirmeleri ve güvenlik konusunda da Orta seviye güvenlik ayarları işinizi fazlasıyla görecektir. Siz kendinize göre daha farklı bir yapılandırma da yapabilirsiniz. Gerekli ayarlarmaları yaptıktan sonra “Devam etmek” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Cloudflare Kurulumu

Seçtikten sonra karşımıza gelecek ekran şu şekilde olacaktır.Devama tıklıyoruz.

Cloudflare Kurulumu

Bu adımda CloudFlare tarafından bize verilen alan adı sunucularını kendi alan adımız için kullandıklarımızla değiştirmemiz gerekmektedir. Alan adı sağlayıcınızın kontrol paneli üzerine girerek nameserverlarınızı ekranda size verilenler ile değiştirdikten sonra “devam, benim nameservers güncelledik” butonuna tıklayarak işlemimize devam ediyoruz.

Cloudflare Kurulumu

Tebrikler alan adınız için CloudFlare kurulum işlemini tamamladınız. Bu noktada ekranda gördüğünüz kırmızı ingiliz anahtarı sembolu alan adınıza ait nameserverların henüz güncellenmediğini belirtmektedir. Hemen sağ tarafında bulunan “Re-test” butonu yardımıyla arada kontrol ederek ingiliz anahtarı simgesinin yeşile dönmesini bekliyoruz. Yeşile döndükten sonra sitemizin CloudFlare üzerinde aktif bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz.

Cloudflare Kurulumu

Evet şu noktada ingiliz anahtarı sembolünün yeşile dönmesiyle birlikte sitemiz CloudFlare üzerinde güvenle çalışıyor demektir.

CloudFlare hesabınıza giriş yaptığınız zaman tanımlamış olduğunuz alan adınızın sağ tarafında bulunan menüde Analytics ve Threat Kontrol menüleri siteniz hakkında sizlere çeşitli veriler ve istatistikler sunmaktadır. Bu iki menüyü birlikte inceleyeceğiz. Öncelikle Analytics menüsüne göz atalım.

Analytics bölümü altında sitenize gelen trafiği, sayfa görüntüleme sayısını, gelen arama motoru trafiğini ve sitenize gelen olası saldırı ve şüpheli durumların istatistiklerini grafiksel olarak görüntüleme şansına sahipsiniz. Ayrıca web sitenize gelen sorguların ne kadarına CloudFlare tarafından cevap verildiğini ve sitenizin harcadığı bant genişliğinin ne kadarlık bir bölümünün CloudFlare sunucuları tarafından karşılandığını görüntüleyebileceksiniz.

Threat Control (Tehdit Kontrolü) bölümü altındaysa sitenize gelen saldırılar ve kötü amaçlı ziyaretlerin hangilerinin CloudFlare tarafından engellendiğini rahatça görüntüleyebileceksiniz. Eğer CloudFlare’ın gözünden kaçan bir durum söz konusuysa kendiniz elle oluşturacağınız özel bir kural ile belirli IP ve IP aralıklarını kolayca engelleyebilirsiniz.

CloudFlare Ayarları Nasıl Yapılır ?

CloudFlare hesabınıza giriş yaptığınız ana menü üzerinde alan adınızın yazdığı satırın en sağında bulunan dişli işaretine tıklayarak ulaşabileceğimiz diğer ayarları ve seçenekleri görüntüleyebiliriz.

Bu bölümde “DNS settings”, “CloudFlare settings” ve “Page rules” bölümleri aktif olarak kullanabileceğimiz CloudFlare ayarları ve özellikleri olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle “CloudFlare setting” bölümü altında ne gibi ayarları yapabileceğimizden bahsedelim.

CloudFlare Settings Ayarları

“CloudFlare settings” bölümü altında bizleri bekleyen üç farklı sekme bulunmakta. Bunlardan ilki “Genel Ayarlar” bölümü. Bu sekme altında bulunan “Önbelleği Temizle” butonu yardımıyla tüm önbelleği (cache) temizleyebileceğimiz gibi “Tek Dosya Temizle” butonu yardımıyla sitemiz üzerindeki belirli sayfaların önbelleğini temizleme şansına sahibiz. Yine burada bulunan “Her zaman online” seçeneği sayesinde sunucumuzla ilgili bir sorun yaşasak bile sitemizi çevrimiçi olarak CloudFlare üzerinden yayında tutabiliyoruz. Diğer seçenekleri inceleyerek size uygun olanları değiştirebilirsiniz.

“Güvenlik Ayarları” bölümü altında seçmiş olduğunuz güvenlik seviyesi ayarlarını ve sitenize ekstra koruma sağlamak için gerekli olduğunu düşündüğünüz seçenekleri aktifleştirebilirsiniz. Yine bu menü altında özellikle resim dosyalarınızı korumak için kullanmak isteyebileceğiniz bir Hotlink koruması da mevcuttur. İsterseniz Hotlink korumasını etkinleştirerek diğer web sitelerinin sizin içeriklerinizi kullanmasını engelleyebilirsiniz.

“Performans Ayarları” bölümü altında farklı performans seçeneklerinden sizlere uygun olanları seçebilirsiniz. Web siteniz için gerekli optimizasyonları bu bölüm altından ayarlayarak, sitenizin şimdikinden çok daha yüksek bir performansla çalışmasını sağlayabilirsiniz.

CloudFlare Page Rules Ayarları

Sıra geldi diğer bir ayar menüsü olan “Page Rules” (Sayfa Kuralları) bölümüne. Bu bölüm altında tanımlayacağınız kurallarla siteniz üzerinde hangi sayfaların önbelleğe alınıp, hangi sayfaların ön belleğe alınmamasını istediğini ayarlayabilir ve isterseniz alan adınızı farklı bir alan adı üzerine yönlendirebilirsiniz. Peki CloudFlare ile sitemizin önbelleğe alınmasını istediğimiz ve önbelleğe alınmamasını istediğimiz sayfalarını nasıl belirleyeceğiz?

Öncelikle sitemiz üzerinde önbelleğe alınmasını istediğimiz sayfalar için alan adımızı yazdıktan sonra aşağıdaki resimde olduğu gibi gerekli ayarları yaptıktan sonra (eğer kendinize göre değiştirmek istediğiniz bölümler varsa ayarlayabilirsiniz) sağ altta “kural ekle” butonuna tıklayarak ayarlarımızı kaydediyoruz. Verdiğimiz örnekte sitemizin ana sayfası ve alt sayfaları otomatik olarak 4 saatte bir önbelleğe alınacak.

Cloudflare Kurulumu

Özellikle WordPress kullanıcıları için kullanılabilecek olan Yönetim Paneli için aşağıda resimde gördüğünüz ayarlar ile birlikte önbellekleme işlemini kapatabilirsiniz. Böylelikle sitenizin Yönetim Panelini önbellekleme işlemi olmadan rahatça kullanabilirsiniz. Eğer sitenizin WordPress’ten farklıysa Wp-Admin olan bölüme kendi panel adresinizi yazarak bu bölüm için önbellekleme işlemini iptal edebilirsiniz.

Cloudflare Kurulumu

Page Rules (Sayfa Kuralları) bölümü altında kullanabileceğimiz bir diğer güzel özellikse web sitemizi farklı bir web sitesi veya alan adı üzerine yönlendirme özelliğidir. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi “İletme” özelliğini aktifleştirdiğinizde sizden bir kaynak adres bir de hedef adres istenecek. Resimde olduğu gibi gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra 301-Kalıcı veya 302-Geçici yönlendirme seçeneklerinden size uygun olanı seçerek “Kural ekle” butonuna tıklayarak yönlendirme işlemini kolayca gerçekleştirebiliyoruz. Örnekte yaptığımız işlemde http://alanadiniz.com adresini ve tüm alt sayfalarını http://www.alanadiniz.com adresine yönlendirmiş olduk.

Cloudflare Kurulumu

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol