Çocuklarınızın Güvenli Gezinmesi için Chrome Ebeveyn Denetimi Nasıl Kullanılır?

Çocuklarınızın Güvenli Gezinmesi için Chrome Ebeveyn Denetimi Nasıl Kullanılır?

Aylık 800 milyon kullanıcıya sahip Google Chrome artık hemen her cihazda kurulu ve aktif kullanımda. Bu cihazların bir çoğu bilinçli kullanıcıların kullanımında olsa da zaman zaman çocuklarımızda bu aktif kullanıcıların arasına bilinçsiz bir şekilde katılmakta.Bu aşamada ebeveyn olarak denetimi sağlama görevi bize düşüyor.

Gelelim asıl konumuza.

Google Chrome’un ebeveyn denetimini nasıl aktif hale getirip kullanacağız?

İlk olarak Google arama sonuçlarını filtreleyerek işe başlayabiliriz. Buraya tıklayarak Goolge Arama Ayarlarına gidelim ve Güvenli Aramayı Aç tikini işaretleyim. Böylelikle sonuçlarda şiddet içeren ve yetişkinlere yönelik bir çok içerik görüntülenmez.

İkinci aşama Blocksi Web Filter‘i Google Chrome’a ekleyip bir profil oluşturmak.

bloksi-web-filter

Buraya tıklayarak açılan sayfanın sağ üst kısmından +CHROME’A EKLE butonuna tıklayarak aktif edelim. Uzantının kendi içinde oluşturulmuş iki profil mevcut. İster onları seçelim istersek kendimize özel yeni bir profil oluşturalım.

bloksi-web-filter2

Chrome’umuz artık daha güvenli. Ekstra olarak tarayıcımızın adres çubuğu yanında çıkan mor b harfi ile istemediğimiz web sayfalarına bloke koyabiliriz. İstemediğimiz sayfada iken o butona tıkladığımızda o sayfa blokelenecek ve tekrar gösterilmeyecektir.

Yorum Yap
Kaynak: viO

Yorum Yap