Cosplay nedir, Cosplayer Kime Denir ?

Cosplay nedir, Cosplayer Kime Denir ?

Dünyanın her tarafından her yaş, cinsiyet, renk ve yetenek seviyesinde insanın keyifle yaptığı bir hobi cosplay. Cosplay nedir? Cosplay nasıl yapılır ? Cosplayer Kime Denir ?

Cosplay nedir ?

Cosplay, aksesuarlar ve çeşitli kostümlerden faydalanılarak bir oyun, kitap, film, anime veya manga karakterini canlandırma oyunudur.

İngilizcede “Costume” ve “play” kelimelerinin birleşiminden meydana getirilen bu sanatın kökeniyse Asya kıtası ve uzak doğu ülkeleridir. Cosplay çalışmalarının konusu fantezi, drama, büyü, aşk vb. birçok konu olabilir. Modern zamandaysa en gerçekçi Cosplay örneklerini anime karakterlerin, oyun ve film karakterlerinin bir canlandırılması olarak görüyoruz.

Cosplay nedir, Cosplayer Kime Denir ?

Cosplay Nasıl Yapılır?

Bir hobi olarak siz de Cosplayer olmak istiyorsanız önünüzde kat etmeniz gereken çok uzun bir yol var. Neyse ki bu yol birçok kaynakta size anlatıldığının aksine düşündüğünüz gibi zehirli sarmaşıklarla sarılı değil. Cosplay bir sanat şekli ve siz de kendinizi bir sanatçı gibi hissediyorsanız yapmanız gereken bu işten zevk almak ve kendinizi tümüyle sanatınıza adamak. Tabii bir de takip etmeniz gereken aşağıdaki adımlar var;

Cosplay Karakteri Seçin

Cosplay yapmaya başlamanın ilk adımı ilginizi çeken ve gerçekten hayranı sayılabileceğiniz bir karakter seçmektir. Karakterin tüm özelliklerini bilmeniz size tiyatral alanda ve kostüm alanında da avantaj sağlayacaktır. Seçtiğiniz bu karakter Amerikan, Japon, Çinli veya Türk olabilir. Ayrıca karakterinizi bir şov, film, oyun, çizgi roman, anime, manga ve hatta markadan alabileceğinizi unutmayın.

Cosplay Kostümünüzü Hazırlayın

Cosplay sanatının en zorlu alanı elbette kullanacağınız kostümü meydana getirmek. Hazır olarak da bir Cosplay kostümü satın alabilmeniz mümkün ancak elbette Cosplay’in en makbülü kendi kostümünüzü emekle kendiniz tarafından oluşturacağınız olacaktır. Kostümünüzü hazırlarken;

  • Hava koşullarını göz önünde bulundurun yazın sıcağın bir Iron Man Cosplay’i sizi tamamen buharlaştırıp, yok olmanıza neden olabilir.
  • Vücut ölçülerinizi göz önünde bulundurun ve seçtiğiniz karakterin sizinle vücut ölçülerinin örtüştüğünden emin olun. Çok kiloluysanız gerçekte zayıf olan karakterlere kesinlikle yönelmeyin.
  • Kostümünüz için gerekli olan malzemeleri toplayın. Örneğin bir kırbaç lazım olacaksa bu kırbacı sıfırdan yapmak yerine hazır almak daha mantıklı ve uğraşsız olacaktır. Unutmadan, Cosplay’in altına uygun bir ayakkabıya da ihtiyacınız olacak. Sakın güzelim kostümün altına spor ayakkabı giymeyi düşünmeyin.
  • Kostüm ihtiyacınız için kumaş satan çarşılardan uygun kumaşları alın. Eğer terzilik yeteneğiniz varsa bu kumaşlar yardımıyla kendiniz oldukça masrafsız şekilde Cosplay kostümünüzü hazırlayabilirsiniz. Eğer yeteneğiniz yoksa kostümü parçalara ayırarak işinin ehli bir terziye diktirebilirsiniz.
  • Kostümünüzü hazırladıktan sonra uygun bir ortamda bolca deneyin ve kıyafete alışmaya çalışın. Hatta evin içinde uzunca bir süre kostümle dolaşarak kendinizi tamamen moda sokabilirsiniz.

Cosplay nedir, Cosplayer Kime Denir ?

Cosplayer Kime Denir ?

Cosplay nedir? Sorunun cevabının ardından, ortaya bir de cosplayer sıfatı çıkıyor. Cosplayer, temel olarak cosplay konseptini uygulayan erkek veya kadın kişilere için kullanılan bir sıfattır.

Günümüzde cosplay ve cosplayer aktiviteleri en çok; oyun ve sinema karakterleri üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu sebeptendir ki cosplay konsepti ve cosplayer ilgisi, ciddi anlamda yükselişe geçmiş ve hemen hemen önemli oyun ve sinema etkinliklerinde kapsam içerisinde yer almaktadır.

Sitemizde bulunan Cosplay yazılarına ve Cosplay resimlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın




Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.