1. Ana Sayfa
  2. NASIL YAPILIR ?
  3. csv Nedir, Ne işe Yarar, Nasıl Açılır ?

csv Nedir, Ne işe Yarar, Nasıl Açılır ?

csv Nedir, Ne işe Yarar, Nasıl Açılır ?

csv uzantılı bir dosya ile karşılaştınız ve açamıyor musunuz ? Bu yazımızda csv nedir, ne işe yarar ve csv dosyaları nasıl açılır anlatacağız.

CSV Nedir ?

CSV uzantılı dosyalar, veritabanı kullanıcıları için verileri virgüller ile ayırarak belli bir düzende yazıp kaydedilmiş olan dosyalardır. Daha çok Excel ortamında verileri aktarmak istendiğinde bu tür dosyalara ihtiyaç duyulur. Dosyaların içeriğini Microsoft Excel, Microsoft Access veya Not Defteri ile görmeniz mümkündür.

CSV dosyası nasıl açılır?

CSV dosyalarını Excel ile görüntüleyebilirsiniz.

Bazı CSV dosyaları Excel ile açıldığında düzgün bir şekilde gösteriliyorken bazıları karmaşık ve okumaya imkan vermeyen şekilde görüntüleniyor. Dosyayı Excel ile açtığınızda düzgün şekilde görüntülenmediyse ve içerik bir birine karışmış durumdaysa(aşağıdaki resimdeki gibi= endişelenmeyin. Bunu bir kaç basit işlemle çözebilirsiniz.

Öncelikle üst kısımda yer alan sütun başlıklarından ilkine tıklayın. A harfinin yer aldığı sütunu seçin.

csv nasıl açılır

Sonra Veri sekmesinde yer alan Metni Sütunlara Dönüştür butonuna tıklayın.

csv nasıl açılır

Sınırlandırılmış seçeneğini işaretleyerek İleri butonuna tıklayın.

csv nasıl açılır

Ayırıcılar bölümünden Virgül işaretleyerek İleri butonuna tıklayın.

csv nasıl açılır

Son adımda sütunlarda yer alan verilerin biçimini belirtmeniz gerekiyor.

csv nasıl açılır

Yukarıdaki resimde Veri önizleme bölümünde göreceğiniz üzere ilk sütun seçili durumda ve Sütun veri biçimi Genel olarak işaretli. Aşağıdaki kısımdan diğer sütunları da seçerek hepsi için istediğiniz veri biçimini belirleyebilirsiniz.

O sütunları Genel veri biçiminde bırakırsanız otomatik olarak tarihe çevrilme olasılığı vardır. Bunun önüne geçmek için Metin veri biçimini işaretleyin.

Son butonuna tıkladığınızda CSV dosyası olması gerektiği gibi görüntülenecektir.

CSV dosyası açmak için illaki Excel kullanmanız gerekmiyor. CSV Viewer CSV dosyalarını kolayca görüntüleyebileceğiniz ücretsiz ve oldukça küçük boyutlu bir program. Excelde olduğu gibi ayarlama yapmanıza gerek yok denediğim çoğu dosyayı problem olmadan görüntüledim.

Yorum Yap

Yorum Yap