Custom Rom Nedir?

Custom Rom Nedir?

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Custom Rom Nedir

Android cihazlar hayatımızda yoğun bir şekilde yer almaktadır. Ancak Android cihazlarda birçok değişiklik ve uygulama yer almaktadır. Bunlardan biri de Custom Rom’dur. Peki, Custom Rom nedir? Custom Rom, Android işletim sisteminde olan akıllı telefon üreticilerinin yüklediği Android sürümünü değil telefonu kişisel isteklere göre özelleştirmeye yarayan ve üçüncü parti Android geliştiricileri tarafından geliştirilmiş olan bir çeşit Android sürümü olarak tanımlanabilmektedir. Android’in açık kodlu bir işletim sistemi olması sebebiyle bağımsız geliştirici sistemler sayesinde kişilere göre fazlalık olarak görülenlerden arındırılarak optimize edilmesi mümkün olmaktadır.

Neden Custom ROM Kurulur?

Öncelikle her akıllı telefon kullanıcısının Custom ROM’a ihtiyacı bulunmamaktadır. Ancak yine bu gelişmelerden haberdar olmak önemlidir. Custom ROM’un sağladığı faydalar aşağıda sıralanmıştır.

  • Kullanılan akıllı telefonların yaşı birin üzerinde ise güncelleme beklemek ve üreticilere öfkelenmek gereksizdir. Güncellemelerin getirdiği yenilikler, sistemde bulunan bazı güvenlik açıklarının kapatılması için oldukça faydalı olabilmektedir. Böyle bir güncelleme olmasının başka bir avantajı da üreticinin koymuş olduğu unsurların temizlenerek akıllı telefonların hızlandırılmasıdır.
  • Bu uygulama sayesinde Android’in son sürümüne kavuşulmakla birlikte içerisinde bulunan birçok yeniliğe de sahip olunmaktadır. Yeni temalar ve farklı seçenekleriyle telefonlarını kurcalamayı sevenler tarafından oldukça beğenilmektedir.
  • Üreticilerin yapmış olduğu ilavelerin temizlenmesi ve farklı bir görünüme kavuşturulması sağlanmaktadır. Android’in açık kodlu işletim sistemi olmasıyla birlikte özel varyasyonların piyasaya sürülmesiyle birlikte cihazınıza uyacak, istediğiniz modifikasyonların yapılması mümkün olmaktadır.

Herkese Göre ROM

                Piyasada çok fazla sayıda Custom ROM bulunmaktadır. Telefonunu yenilemek isteyen herkes kendilerine göre yapacakları değişikliklerle farklı modifikasyonlar elde edilebilir.

  • Hızlı, istikrarlı ve birçok kişiselleştirme seçeneğine sahip olan ROM modifikasyonları ile oldukça dikkatli bir şekilde kategorize edilmektedir. Böylece amatör olarak bu ROM’ları kullanan kişilerin yüzlerce seçenek arasında kafa karışıklığı yaşamasının önüne geçilmektedir.
  • Akıllı telefonları incelemeye sevenler ve ayrıntıları ayarlara düşkün kullanıcılar için de özel Custom ROM’lar olabilmektedir. Saat, farklı renk seçenekleri gibi sınırsız ayar seçenekleri sayesinde cihazınızı en ince ayrıntısına kadar incelemeyi mümkün kılmaktadır.
  • Akıllı telefonunuzda ara yüz değiştirmek isteyenler içinde Custom ROM uygulaması bulunmaktadır. Bu sayede Android cihazınızın ara yüzünü istediğiniz şekilde düzenlemeniz mümkün olmakta, şeffaf bildirim listesi gibi avantajlardan yararlanmanız mümkün olmaktadır.
  • Android cihazından tamamen sıkılmış olan kullanıcılar için de farklı bir Custom ROM uygulaması bulunmaktadır. Büyük semboller, parlaklık gibi doğrudan göze hitap eden özellikleriyle ön plana çıkan bu uygulamayla cihazınızda tamamen farklı görünümler elde edebilirsiniz.

Görüldüğü gibi Custom ROM’lar Android cihazlar üzerinde istenilen şekilde değişiklik yapılması, istenmeyen uygulamaların kaldırılması, üreticinin koymuş olduğu ancak kullanılmayan uygulamaların kaldırılması, ara yüzün değiştirilmesi, renk seçenekleri gibi avantajlarla kullanımı kolaylaştırmakta ve kişiselleştirmektedir. Tamamen size özel bir tasarım elde etmenize yardımcı olmaktadır.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol