Cüzdanınızı Kaybettiğinizde Ne Yapmalısınız ?

Cüzdanınızı Kaybettiğinizde Ne Yapmalısınız ?

İçinde paranız, nüfus cüzdanınız, ehliyetiniz, kredi kartlarınız gibi bir çok kişisel eşyanızın bulunduğu Cüzdanınızı Kaybettiğinizde Ne Yapmalısınız ?

Bu gibi durumlarda öncelikle panik yapmadan sağlıklı düşünmeniz gerekmektedir. Cüzdanınız gerçekten kaybolmuş olmayabilir. Bu yazımızda cüzdanınızı kaybettiğinizde yapmanız gerekenleri detaylı bir şekilde anlatacağız.

Cüzdanınızı Kaybettiğinizde Ne Yapmalısınız ?

Panik yapmadan bir süre bekleyin ve cüzdanınızı bulmaya çalışın.

Kaybolan cüzdanlar genelde 24 saat içerisinde ortaya çıkıyorlar. Mutlaka ya gidilen bir mekanda, yada elbise içerisinde unutulmuş oluyorlar. Belkide evin bir yerlerine bırakmışsınızdır.

Öncelikle cüzdanınızı bırakacağınız yada düşürmüş olabileceğiniz yerleri arayın. Hemen paniğe kapılarak banka kartı kredi kartı gibi eşyalarınızı iptal ederseniz cüzdanı bulduğunuzda bunları tekrarda çıkarmak size çok zaman ve sizin mağduriyetinize neden olur.

İptal Etmek Yerine Kayıp Bildirimi Yapın

Öncelikle kartınızı iptal etmek yerine geçici önlem olarak kayıp bildirimi yaparak tüm mali işlemlere kapattırın.  Bu konuda bankalar çok hızlı çalışıyor ve kullanıcılarının bu konuda yaşayabilecekleri sıkıntılarının önüne geçiyor. Cüzdanınız kaybolduktan sonra 24 saat içerisinde bankanızı arayıp bilgi verirseniz kartınıza sahip olan kişi harcama işlemi yapsa dahi belirli bir miktarından sorumlu olursunuz.

Müşteri Hizmetlerine Hızlı Bağlanma Kodları yazımızda tüm bankaların müşteri hizmetlerine hızlı ulaşım için gerekli yazıya bakabilirsiniz.

Polis raporu

Polis merkezine giderek kaybolan cüzdanınız ve içindekilerle ilgili bir rapor düzenlenmesini talep ediniz.

Nüfus Cüzdanınızı kaybettiğiniz zaman ilk önce gazeteye hükümsüzdür ilanı vererek nüfüs cüzdanınızın ( kimlik, hüviyet) kötü niyetli kişilerin eline geçtiği taktirde bi önlem olarak kullanabilirsiniz.

Her nüfus cüzdanının seri numarası farklıdır. Sizler de kaybettiğiniz gün eski cüzdanınızın hükümsüz kılınabilmesi için gerekli yasal başvuruları yapmanız gerekmektedir.

Gazeteye verdiğiniz bu ilanla birlikte Nüfus cüzdanını kaybeden veya çaldıran kişilerin emniyetten aldığı tutanak ve birde dilekçe eşliğinde bir vergi dairesine başvurması durumunda kayıp olan nüfusunun bilgisi sicil kayıtlarına alınıyor. Kaybedilen nüfus cüzdanını bulan kötü niyetli şahıslar herhangi bir işlem yapmak isterse sistem uyarı veriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.