Daha Güvenli İnternet için 8 Pratik Bilgi

Daha Güvenli İnternet için 8 Pratik Bilgi

İnternette güvenli bir şekilde gezinmek ve kişisel bilgilerimizi koruma altında tutabilmemizi sağlayacak daha güvenli internet için gerekli 8 pratik bilgiyi sizlere sunacağız.

Teknoloji ve internet günümüzde kullanıcılara büyük bir kolaylık ve rahatlık sağlıyor. Günümüzde her alanda karşımıza çıkan ve artık bir ihtiyaç haline dönüşen İnternet, kullanıcılara bilgi erişiminin yanı sıra, online alışveriş imkanı, para transferi, resim ve video paylaşımı, canlı anlık görüntülü görüşmeler gibi bir çok imkan sağlıyor.

İnternet güvenliği, bilgisayar güvenliğinizin temelini oluşturmaktadır. İnternet ucuzlayıp kolay ulaşılabilir oldukça dünya üzerinde internete bağlanma sayıları her geçen gün artıyor. Bunun paralelinde siber suçlarda hızla artmaktadır.

Son birkaç yıl içinde ortaya çıkan siber suçlardan bazıları kimlik avı, siber zorbalık gibi önemli suçlardır.

Kişisel bilgilerinizden tutunda, özel dosyalarınıza kadar tüm internet güvenliği için gerekli ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Güvenli İnternet için İpuçları

Daha güvenli internet için gerekli 8 pratik bilgiyi uygulamanız halinde her zamankinden daha güvende hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz gizli kalsın!

Gündelik hayatımızda olduğu gibi internet ortamındada kişisel bilgilerin saklanması önem kazanıyor. Telefon numarası, e-posta ve fiziki adres gibi kişisel bilgiler çok hassas bir kullanıcı bilgisidir. Hassas bilgileri internet üzerinde herkese açık bir şekilde paylaşmak, büyük bir tehlikenin içine girmenize neden olabilir.

Reklamlara dikkat edin!

Reklamlar günümüzde internette oldukça yaygındır ve bu kullanıcıların kötü bir internet deneyimi yaşamasına yol açmaktadır. Reklamlar öte yandan da milyarlarca web sitesinin gelir kaynağıdır. Yetişkin ve korsan içerik gibi ögelere yer veren internet sitelerini ziyaret ederseniz pop-up reklamlar gibi zararlı reklamlara maruz kalabilirsiniz. Adblock gibi reklam engelleme araçlarını kullanarak bu reklamların önüne geçebilirsiniz.

Tıklama tuzaklarına karşı dikkatli olun!

Sahte bir indirme butonuna tıklamanız, sizi zararlı bir internet sitesine yönlendirecektir. Hangisinin gerçek, hangisinin sahte olduğunun nasıl farkında olacağınızı bilmiyorsanız fare imlecini bağlantının üzerine getirin. Tarayıcının (genellikle) sol alt kısmında bağlantı görünecektir.

Clickbait ya da Türkçe’ye çevirdiğimizda “tıklama tuzağı” olarak adlandırabileceğimiz bu kavram, internetteki içerik sitelerinin içeriği gerçek şekliyle yansıtmadan insanlarda yanlış ya da eksik bilgiyle merak duygusu uyandıran başlıklardır.

Tarayıcınızda bilgi kaydetmeyin!

Web tarayıcıları, çerezler olarak da bilinen e-posta, şifre ve kullanıcı adı gibi kullanıcı bilgilerini saklamak için yerleşik bir işleve sahiptir.

Bir internet sitesine kayıt olduğunuzda ya da giriş yaptığınızda tarayıcınız sizden kimlik bilgilerinizi kaydetmenizi ister. Tüm tarayıcılarda etkin olarak kullandığımız parola hatırlama aracı, ziyaret edilen sitelerde giriş yaptığınız şifre ve profil bilgilerinin kaydedilmesini, yeni ziyaretinizde doğrudan bu bilgilerin kullanılmasını sağlamaktadır.

Buradaki yazımızda parola güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olması için, web tarayıcılarda Şifreyi Kaydet seçeneğini devre dışı bırakmak ve önceden kaydedilen parolaların nasıl kaldıracağını öğrenebilirsiniz.

E-Posta eklerine dikkat edin!

E-posta eki, bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştırmak için en sık kullanılan yollardan biridir. İçinde virüs barındıran birepostayı açmanız size telafisi zor zararlar açacaktır.

Güvenli sitelerde ödemelerinizi yapın!

İhtiyaçlarına göre değişen ve çeşitlenen e-ticaret sitelerinden kitaptan, elektronik cihazlara, giyimden, ayakkabıya ve hatta gıda maddelerine kadar birçok alanda alışverişimizi artık web üzerinden yapabiliyoruz. Hayatımızı kolaylaştıran bu teknoloji, kötü niyetli kişiler sayesinde bizi geri dönüşü zor durumlarla karşı karşıya bırakabilir. İnternet siteleri kendi güvenlik önlemlerini alsa da biz kullanıcılara da düşen önemli görevler var.

Buradaki yazımızda maddeler halinde İnternet alışverişlerinde dikkat etmeniz gerekenleri bulabilirsiniz.

Herkese güvenmeyin!

Gerçek hayatta gördüğünüz ve tanıştığınız kişilere güvenebilirsiniz çünkü onların kimliklerini doğrulayabilirsiniz ancak dijital ortamda gördüğünüz kişiler aslında tanıdığınız kişiler olmayabilir. İnternette bir maske takarak birilerini taklit etmek çok basittir. Çok yakından tanıdığınız birini taklit eden biri, bu fırsatı bilgilerinizi ele geçirmek için kullanabilir.

Anti Virüs kullanın!

Güncel bir antivirus ve güvenlik yazılımı, günümüzde olmazsa olmaz şartlardan.

Kişisel verilerinizi güvenliği için cihazlarınızda mutlaka antivirüs programı kullanmanız gerekmekte. Cihazınızı güvende tutmanız için bir antivirüs programına sahip olmanız önemli bir adım.

Piyasa içerisinde çok sayıda satışa sunulan anti-virüs yazılımı bulunmaktadır. Yüksek ücret talep eden antivirüsleri yerine ücretsiz olarak sunulan programları kullanarak da cihazlarınızda güvenliğinizi arttırmanız mümkün.

En iyi ücretsiz AntiVirüs programları yardımıyla bilgisayarınızı her türlü çevrimiçi veya çevrimdışı tehditlere karşı kolayca koruyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol