Dijital Pazarlamada SEO’nun Önemi Nedir?

Dijital Pazarlamada SEO’nun Önemi Nedir?

Günümüzde artık pandemi şartlarının da gelişmesinden dolayı birçok işletme işini dijital ortama taşıdı. Tabi ki bu şekilde dijital tarafta müşteri edinme ve müşterilere ulaşma konusunda birçok strateji izlenmektedir. Genel olarak dijital olarak pazarlama yapılmasına Dijital Pazarlama denmektedir. Dijital pazarlamanın da en önemli parçalarından birisi SEO’dur.

İngilizcesi Search Engine Optimization olan Arama Motoru optimizasyonu dijital pazarlamanın doğru yapılırsa, neredeyse en düşük maliyetli araçlarından birisi olduğunu söyleyebiliriz. Başarılı bir ajans ya da freelancer tarafından alınan SEO hizmeti sizi müşterilerinize direkt olarak erişebilme imkanı sunmaktadır. Bir ürün satıyorsunuz ve bu üründe rakipleriniz reklamlar ile en üst sıralarda yer alırken, siz SEO hizmetinden faydalanarak organik sonuçlarda masrafsız bir şekilde yer alabilirsiniz. Bunun yanı sıra organik sonuçlarda uzun süre, üst sıralarda kalmak, müşteriler açısından marka bilinirliğinizi de artırmaktadır. Bu nedenle dijital pazarlamada SEO oldukça büyük önem taşımaktadır.

Örnek vermek gerekirse; bir ürün satan satıcı olduğunuzu düşünelim ve bu ürünü kullanıcıların arama motorundan aramaları sonucunda satın aldıklarını varsayalım. Böyle bir durumda kesinlikle üst sıralarda yer almanız gerekmektedir. Tabi ki reklamlarla da üst sıralarda yer alabilirsiniz, bunda hiçbir problem yok. Google Ads Danışmanlığı hizmeti alarak bir nebze de uygun ücretler ile reklam çıkabilirsiniz yine bir problem yok ancak SEO kadar maliyetiniz düşük olmayacaktır. Bu nedenle SEO’yu kesinlikle arka plana itmemelisiniz. Aslına bakarsanız, şu anda bahsettiğimiz sektörden örnekle her iki aracı da kullanarak dijital pazarlama stratejinizi belirlemelisiniz. Bu da çalışmış olduğunuz SEO uzmanı ya da dijital pazarlama ajansı ile belirlediğiniz stratejiye bağlı olarak değişmektedir.

Dijital Pazarlamada SEO’nun Önemi

SEO’da Lokasyon Hedefleme

Her nasıl sosyal medya reklamları ve arama motorlarıyla reklam vermek istediğimizde lokasyonu seçebiliyor isek, SEO ile de lokasyona özel olarak çalışma yapmak mümkündür. Örnek vermek gerekirse; lokasyon bazlı olarak çalışma yapan bir SEO ajansı olduğunuzu düşünelim. “İzmir SEO” kelimesi ile İzmir’de SEO ihtiyacı olan şahıslar ve şirketlere ulaşılması hedeflenmektedir. Böylece bu kelime bazında çalışma sağlanarak, bu kelimede üst sıralarda yer alınabilir ve müşteri çekebilirsiniz.

Bu şekilde, her sektöre özel olarak ayrı stratejiler belirlenir ve yine lokasyona özel olarak çalışma sağlanır. İstenilen lokasyonlarda ve istenilen kelimelerde üst sıralarda arama motoru optimizasyonu ile yer alınabilir.

Kısacası dijital pazarlamada SEO vazgeçilmez bir parçadır. Şunu da belirtmek gerekir ki SEO yapılmamış bir sayfaya Google Ads reklamı çıkmanız, reklam puanınızı olumsuz etkileyeceği için hem yüksek maliyetlerle ücret ödemenize neden olacaktır hem de reklamınızın daha az gösterilmesine yol açacaktır. Bu nedenle dijital pazarlamada tüm araçlar hepsine bağlıdır. Sosyal medya olmazsa SEO olmaz, SEO olmazsa Google Ads olmaz gibi argümanlar ile dijital pazarlamanın tamamının bir bütün olduğunu söyleyebiliriz. Birisi olmadan da bir diğer kısımda başarılı olunmaz mı? Olunur ancak bir çalışmanın bir kısmı her zaman eksik kalır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu