e

Dış Donanım Birimleri Nelerdir?Dış Donanım Birimleri Nelerdir?

Dış Donanım Birimleri Nelerdir?

Bilgisayar Dış Donanım Birimleri Nelerdir ? Bilgisayarın harici donanımları hangi parçalardan oluşur ? Bilgisayar Dış donanım birimleri ve görevleri nelerdir ?

Bilgisayar, çok hızlı işlem yapabilen, bilgileri saklayabilen ve istenildiğinde eksiksiz olarak bu bilgileri verebilen, değişik alanlarda kullanılabilen bir aygıttır.

Bilgisayar genel olarak 2 bölümden oluşur. Bunlar DONANIM (Hardware: Bilgisayarın fiziksel olan bütün parçalarına verilen genel addır. ve YAZILIM (Software:Donanımı kullanmamızı sağlayan programların genel adıdır.) ’dir. Donanım olmadan yazılım, yazılım olmadan donanım hiçbir işe yaramaz.

Bağımsız kasa, kutu veya kılıf içinde bulunan bilgisayar kasası içinde yer almayan donanımlara dış donanım denir. Bilgisayar Dış Donanım Birimleri  kamera, USB girişi, Bluetooth, kızılötesi tarayıcı, yazıcı ve benzeridir.

Bilgisayar Dış Donanım Birimleri Nelerdir ?

Çağımızın en önemli teknolojik aletlerinden olan bilgisayarların dış donanım birimleri bugünkü detay konumuz. Bilgisayar Dış Donanım Birimleri adı üstünde olduğu için bir bilgisayara dışarıdan ek olarak bağlanabilen tüm birimlere verilen isimdir. Dilerseniz şimdi de Bilgisayar Dış Donanım Birimlerinin hangileri olduğunu ve ne işe yaradıklarını inceleyelim.

Ortalama bir kişisel bilgisayarın dış donanımı şu önemli parçalardan oluşmaktadır;

MONİTÖR (EKRAN)

Dış Donanım Birimleri Nelerdir-Monitor

Bilgisayar Dış Donanım Birimlerinden Monitör, görüntü sergilemek için kullanılan elektronik ya da elektro-mekanik aygıtların genel adıdır.

Monitör, başta televizyon ve bilgisayar olmak üzere birçok elektronik cihazın en önemli çıktı aygıtıdır.

Monitör, plastik bir muhafaza içerisinde gerekli elektronik devreleri, güç transformatörünü ve resmi oluşturan birimleri içerir.

Monitörle bilgisayar arasındaki iletişimi ekran kartı sağlar. Yani, monitörden çıkan veri kablosu bilgisayar kasasında ekran kartına bağlanır. Monitörlerin boyutları inç ölçü cinsiyle ifade edilir. Bu boyut monitör ekranının bir köşesinden karşı çaprazındaki diğer köşesine olan uzaklıktır.

Aslında bilgisayarların olmazsa olmazlarından biriside monitörlerdir. Bilgisayarlardan anlık olarak ekrana verileri yazarak bizim çeşitli grafik birimleri, sayılar ve modeller olarak görüntülediğimiz aygıt diyebiliriz.

Monitörler olmaz ise kullanmış olduğumuz bilgisayar isterse trilyonlar etsin, bu sağlıklı bir vücuda sahip olup gözlerin görmemesi durumudur. Dış donanım birimleri arasında en önemli birimlerin başında gelmektedir. Kullanıcılar monitör seçimlerinde CRT, LCD ve Plazma monitörler olarak tercih etmektedirler.

Monitör Nasıl Çalışır ?

Monitörde hareketli ya da sabit resim olarak algılananlar aslında tek karelik resimlerdir. Bu tek karelik resimler satır satır oluşturulmuştur ve saniyede kere yenilenirler. Görüntülerin insan gözü tarafından akıcı olarak algılanabilmesi için saniyede en az 24 defa yenilenmesi gerekmektedir.

Modern monitörler 60 ile 160 hertz(160 hertz saniyede 160 resme karşılık geliyor) arasındaki tarama oranları ile çalışıyorlar.

Bu sayede hareketsiz nesnelerde de keskin bir görüntü sağlanıyor. Bu tarama oranı, her resim satır satır oluşturulduğu için
gerekli.

Günümüzde son teknoloji ile geliştirilen diğer monitör çeşitleri :

* 3D Monitörler
* Curved Monitörler
* DLED Monitörler
* Dokunmatik Monitörler
* HD Monitörler
* IPS ve IPS-LED Monitörler
* LCD Monitörler
* LED Monitörler
* Ultra HD Monitörler
* WLED Monitörler olarak kullanılmaktadır.

Monitör Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler yazımızda  Monitör satın almak istediğimizde, bütçeye uygun modeli en doğru şekilde nasıl seçebiliriz? sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

Televizyon ve Monitörlerde Yüksek Hz (Hertz)ne işe yarar   ve  Monitörde Overclock işlemi nasıl yapılır?  konularımıza bakabilirsiniz.

KLAVYE VE MOUSE

Dış Donanım Birimleri Nelerdir-KLAVYE VE MOUSE

Diğer önemli Bilgisayar Dış Donanım Birimlerinden birisi de Klavye ve Mouse diyebilirim. Bu iki ufak canavarlar bilgisayardan gelen komutları anında basılan tuşlar ile ekrana yansıtabilen, aynı şekilde klavyede veye mousedan basılan tuşu anında bilgisayara iletildikten sonra eksiksiz işlem görmesini sağlayan ara birimdir.

Aynı şekilde bu ara birimler de olmaz ise kullanılan bilgisayarların bir anlamı ne yazık ki olmaz.

Klavyesiz veya Mouse’siz bir bilgisayar kullanılamayacağı gibi, aynı şekilde bilgisayar olmadan da bu iki ikili hiç bir işe yaramayacaktır.

Klavye (Keyboard)

Klavye ingilizce “Keyboard”, fransızca “Clavier” bilgisayardaki en önemli giriş ekipmanıdır. Üstünde harfler, rakamlar, işaretler ve farklı işlere yarayan ve işlevleri olan tuşlar bulunur. Türkçe için iki özel klavye tipi vardır. F klavye ve Q klavye. F klavye Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye çeşididir. F klavyede yazım hızı Türkçe’ye göre geliştirildiği için Q klavyeye göre çok daha hızlıdır.

Çalışması: Tuş takımında her bir tuşa iki tane kod verilmiştir ve adı Hex kodudur. Tuşa basıldığı anda oluştur kodu, çekildiğinde ise bitir kodu tetiklenir. Karakterler ise veritabanında özel kodlara ayrılmıştır. Bunlar her tuş kodu için belli bir karakter oluştururlar.

KEYB komutu basit anlamda klavyeden gönderilen her kod için uygun bir karakter atamakta kullanılan bir tabloyu yükler. Bu işlem bilgisayarlar çok hızlı işlem yaptığı için bize basit gibi gelse de arka planda çok karışık işlemlerdendir.

Fare (Mouse)

Fare ya da İngilizcesiyle “mause”, avucumuzun içinde tuttuğumuz, hareket ettirdiğimizde bilgisayar ekranındaki imleci hareket ettiren, bir çeşit giriş aracıdır. Fare modeline göre değişiklik gösterir ve üzerinde bir veya daha fazla sayıda tuş ve tekerlek bulunabilir.

İlk bilgisayar faresi 1964 yılında Douglas Engelbart tarafından yapılmıştır. Mause elimizi hareket ettirdiğimizde bunu mekanik, LED’li optik, laserli optik yöntemle algılayabilir bunu da  bilgisayara kablo, kızılötesi, radyo dalgalar veya Bluetooth gibi farklı seçeneklerle aktarabilir.

YAZICILAR VE TARAYICILAR

Dış Donanım Birimleri Nelerdir-Yazıcılar-Tarayıcılar

Bilgisayarda yapmış olduğumuz işlemleri bazen kağıda dökmemiz veya kağıt üzerindekileri bilgisayara aktarmamız gerekebilir. Bunun için günümüzde en yaygın olarak kullanılan Yazıcılar ve Tarayıcılar dış donanım birimleri olarak nitelendirilmektedirler.

Örnek vermek gerekirse bir kağıt üzerinde 10 bin kelime olduğunu düşünün ( nasıl bir kağıtsa ), bu kağıt üzerindeki yazıları bilgisayara oturup saatler harcayarak yazmak yerine Tarayıcıdan bilgisayarınıza taratarak verileri aktarabilirsiniz. Aynı şekilde bu işlem Yazıcılar için de geçerlidir.

Yazıcılar, bilgisayar ortamındaki bilgileri kağıt üzerine aktarmak için kullanılır. Seçeceğiniz yazıcı, gereksinimlerinize ve bütçenize bağlıdır, ama yaygın yazdırma teknolojilerini ve bunların olumlu ve olumsuz yanlarını bilirseniz, iş akışınıza en uygun yazıcıyı seçebilirsiniz.

Şimdi yazıcı çeşitleri ve çalışma şekillerinden bahsedelim.

Yazıcı (Printer) Nedir? : Bilgisayar ortamındaki bilgileri kağıt üzerine aktarmak için kullanılır. 3 çeşit yazıcı vardır:

Dot Matrix (Nokta vuruşlu) Printer: Düşük kalitede çıktı alan ve çok gürültülü çalışan yazıcı çeşitidir. Sayfa basım maliyeti düşüktür. Hız düşüktür. Bu tür yazıcılarda şerit kullanılır.

Deskjet (Mürekkep Püskürtmeli) Printer: Mürekkebi püskürterek kağıt üzerine aktarır. Daha çok ev kullanıcılarının kullandığı yazıcı çeşitidir. Kalite ve Basım maliyeti olarak orta düzeyde bir yazıcıdır. Çoğu kullanıcı bu tür yazıcıları tercih eder. Bu yazıcılarda kartuş kullanılır. (Hp, Lexmark, Canon…)

Lazer Printer: Lazer yazıcılardır. Yazıcının kendi fiyatı çok pahalıdır. Ancak bir sayfanın basım maliyeti çok düşüktür. Hız ve kalite çok yüksek düzeydedir. Profesyonel iş yapan kullanıcıların kullandığı yazıcılardır.

Yazıcı Bağlantısı

Bir yazıcıyı bilgisayara bağlamanın en kolay yolu paralel bağlantı noktasını kullanmakla olur. Ancak bir yazıcının seri bağlantı noktasından bağlanması da mümkündür. Ancak yazıcı bilgisayarın kullandığı arabirimin aynısını kullanmalıdır. Bazı yazıcılarda hem seri hem de paralel bağlantı noktaları vardır. Sadece seri bağlantılı yazıcılara rastlamak çok zordur.

PC Parallel Printer Port

PC’ler Parallel Printer Port ‘ları toplam 12 digital çıkışlar and 5 digital giriş data görüntüsü 3 diğer e 8-bit ports içinde işlemciler I/O cihazları bağlantısı sağlanır.

8 çıkış pin’leri, data portları görünümü ( DATA Port)
5 giriş pin’leri, (tek bağlantı) data görünüm STATUS Port
4 çıkış pin’leri, (three inverted) (accessed via the CONTROL Port )
(The remaining 8 pins are grounded )

SCANNER(TARAYICI) Nedir

Resim, yazı, şekil, etiket, standartlandırılmış kod gibi işaretler, basılı olduğu alandan okuyup, elektrik sinyalleri üreterek bilgisayarın giriş ünitesine gönderen cihazlardır.

Bu cihazların çalışmasını fotokopi ve fakslara benzetmek mümkündür. Tarayıcılarda her noktayı algılamayı sağlayan sensörlere CCD denir. Işık şiddetine göre bu sensörlerin yükü değişebilir. Renkli tarama işlemi kırmızı, mavi ve yeşil renklerle yapılır. Yoğunluğu ve renk algılaması yüksek bir tarayıcı ile grafik ve şekiller daha net elde edilir.

Tarayıcı (scanner) Ne İşe Yarar?

Tarayıcılar bilgisayarınıza görüntü aktarmaya yararlar.Herhangi bir resim veya dökümanın görüntüsünü bilgisayarınıza tarayıcılar aracılığıyla aktarabilirsiniz

HARİCİ DEPOLAMA AYGITLARI

Dış Donanım Birimleri Nelerdir-Harici-Depolama-Aygıtları

Bilgisayar Dış Donanım Birimlerinden Harici depolama aygıtları da bilgisayarımıza USB yolu ile bağlanabilen ekstra olarak taşınabilir niteliği bulunan dış donanım birimleri arasında yer almaktadırlar.

İşletim sistemlerinde, teknoloji dünyasında, elektronik cihazlar gibi birçok yerde, Depolama Aygıt(lar)ı karşımıza çıkar.

Bahsedilen aygıt ya da birim belli ki bir depolama yapıyor. Fakat bir adım öteye giderek “neyi” ve “nasıl” depoladığını hep merak ederiz.

Çalışma mantığı olarak Depolama Aygıtları için şu genel ayrıştırma yapılabilir :
1.Depo : Bilgileri, komutları ve tabi ki verileri, gerektiği zaman kullanmak amaçlı olarak saklanan alanı ifade eder.
2.Kapasite : Anlaşıldığı üzere depo kapasitesini ve işlenebilecek maksimum veriyi ifade eder.
3.Yazma işlemi : Verilerin, bellekten depo ortamına aktarılması
4.Okuma işlemi : Yazmanın tersi. Verilerin, Depo ortamından belleğe çağrılması.
5.Depolama Aygıtı : Belli bir kapasiteye, okuma ve yazma becerisine, veri depolama kabiliyetine sahip elektronik donanım
Harici Harddiskler
Normal harddisklerin iç donanım olmasından ve çok hassas olmasından dolayı, üreticiler daha kullanılabilir ve gerektiğinde taşınabilir bir veri deposu tasarlamak için kafa yordular. Bu beyin fırtınası sonucu Harici hardiskler meydana çıktı. Birçok işimizde bizlere kolaylık sağladılar.
Büyük boyutlu dosyaların taşınması ve önemli yedeklerin barındırılmasında hayati önem taşıyorlar. Gelişen bulut teknolojisi fiziksel depolama birimlerinin yerini biraz sarsıntıya uğratsa da Harici HDD kullanan büyük bir kitle var.
Flash Disk (Flaş bellekler, usb disk)
Flash diskler ya da USB bellekler, çok da uzak olmayan bir geçmişte kullanıcılara sunuldu. Küçük çaplı transferler (aslında pek de küçük değil) ve hızlı erişilmesi gereken verileri saklamak için tasarlandılar.
Çok ufak olan boyutları, birbirinden değişik tasarımları ve muhteşem performansları onları anahtarlık olarak kullanmayı dahi çok kolaylaştırdı. Şu anda bile olmazsa olmazlar arasındadır.

SD Kartlar (Hafıza Kartları)Birçok alanda kullanılabilen, usb belleklerin bir alt sınıfı diyebiliriz. Bir dönem özellikle telefonlarda fazlasıyla kullanıldı. Telefonuna ek depolama alanı sağlamak isteyen herkes bu SD kartlardan (hafıza kartları) astın almak durumundaydı.

Cep telefonlarının da akıllanmasıyla birlikte daha performanslı ve telefon bünyesinde boyut olarak daha az yer kaplayacak olan Micro SD’ler piyasaya sürüldü. Artık micro SD‘ler her yerde… Öyle ki eski kullanıcılar için eski SD’lerin boyutunda micro SD adaptörleri yapıldı :)

Doğru SD Kart Nasıl Seçilir?

KAMERALAR ( WEBCAM )

Dış Donanım Birimleri Nelerdir-Kameralar

Bilgisayar Dış Donanım Birimlerinden Web Kamerası, bilgisayara bağlanan ve gerçek hayattaki görüntüleri bilgisayara tıpkı bir video kayıt aygıtı gibi aktarmanıza olanak sağlayan aygıtların adıdır.

Görünüm olarak birçok çeşidi olmakla birlikte hepsinin yaptığı iş, dış dünyadan aldıkları görüntüyü bir kablo aracılığıyla bilgisayara aktarmak ve bilgisayarınızı bir çeşit video kayıt aygıtı gibi kullanabilmenizi sağlamaktır.

Çok fazla önemsenmeyen, olmasa da olabilecek Bilgisayar Dış Donanım Birimleri arasında yer alan webcamlar genellikle bilgisayara USB aracılığı ile bağlanarak görüntü aktarmaya yarayan donanım birimidir.

Webcam’lar genel anlamda fiyat ve performans açısından farklılık gösterebilir.Tıpkı bir cep telefonunun kamerası nasıl 8 MP yerine 16 MP olduğunda fiyatta 100 – 150 TL arası oynuyorsa, Webcam’lar için de aynı durum söz konusudur.

Webcam İlk Kez Nerede Ne Zaman Kullanıldı?

Web Camera veya kısaltılmışı Webcam, bilgisayarlara USB girişleri üzerinden bağlanan video aygıtı. İlk kez 1991 yılında Cambridge Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümünde geliştirilmiştir.

Bu kamera 22 Ağustos 2001 tarihine kadar açık bırakıldı ve bu tarihten sonra kapatıldı. Kamera tarafından çekilen son görüntü hala kendi ana sayfasından ulaşılabilir durumdadır.

Webcam Nasıl Kullanılır?

Genellikle sohbet programlarının ek özellik olarak sunduğu görüntülü haberleşme ihtiyacına yönelik üretilir ve kullanılırlar.

Değişik kalite ve ebatlarda üretilen bu cihazların dahili mikrofon ve aydınlatma gibi özellikleri içeren gelişmiş modelleri de bulunmaktadır. Çalışma ilkesi olarak sayısal fotoğraf makineleri ve video kaydedicilere benzerlik gösterir.

Işık basit bir optik düzenekten geçtikten sonra CCD ya da CMOS ışık algılayıcı üzerine düşürülür. Cihaz içerisinde ya da bilgisayarda gerekli formatlarda işlenen görüntü program arayüzü ile kullanıcıya ulaşır.

HOPARLÖRLER

Dış Donanım Birimleri Nelerdir-Hoperlorler

Yine önemli Bilgisayar Dış Donanım Birimleri arasında yer alan hoparlörler, bilgisayarların ses giriş ve çıkışlarının yönetimlerinden sorumludurlar.”Sessiz bir bilgisayar tıpkı sağır bir insana benzer – PCH Atasözü“nden yola çıkacak olursak bilgisayarımızda gerçekleştirmiş olduğumuz sesli komutların bize analog ve dijital olarak dönmesi gerekmektedir. Bu işlemleri A’dan Z’ye gerçekleştiren birime hoparlör denmektedir.

Hoparlör; Sesi büyütüp kulakla duyulabilir hale getirmeye yarayan araçtır. Fransızca “haut-parleur” (yüksek konuşur) sözünden gelir.

Radyoya gelen elektromagnetik dalgalar radyoda ses dalgaları haline getirilir, şiddetlendirilir. Bununla birlikte, bu ses gene de kulakla duyulamayacak kadar zayıftır, ancak kulakla dinlenebilir. Kulaklık yerine bir hoparlör bağlarsak sesi rahatça duyarız.

Hoparlörde bir mıknatıs, bir bobin, bir de bu bobinin önünde serbestçe titreşebilen ince bir levha vardır. Radyodan gelen akım, mıknatısın magnetik alanı içinde bulunan bobinden geçer. Bobinin önündeki levha geçen akıma uygun olarak titreşimler yapar. Levha, hoparlörün bir huni gibi bükülmüş olan kâğıdını da birlikte titreştirir. Böylece, ses dalgaları büyür, kulakla duyulacak hale gelir.

Hoparlör çeşitleri
1. Dinamik hoparlör (devingen bobinli),
2. Devingen demirli (distorsiyon fazla),
3. Armatürü dengeli (120 Hz.den düşük sesleri almıyor).
4. Kristalli-Tiz hoparlör olarak kullanılır. Artık piyasada bulunmamaktadır. Dayanıksızdır
5. Şerit
6. Elektrostatik-Geniş frekans bantlı, distorsiyonu küçük, sekizli polar diyagramı var.
Mahsurları: 250-2000 v. polarma gerilimi gerekir.
Toplam verimi düşüktür. Empedans uydurucu trafo gereklidir. Çıkış ses seviyesi düşüktür.

Hoparlör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evet yukarıda sıkıcı bilgileri verdikten sonra asıl işinize yarayacak bölümlere gelelim. Aslında seçeceğiniz hoparlör, dinlediğiniz müzik türüne değişiklik gösterir, ama siz fazla takılmayın.

Hoparlör seçerken dikkat etmeniz gereken ilk konu, frekans bandı olmalıdır. 20-20.000 Hz arasında frekans bandına sahip olan hoparlörler tercih etmek kulaklarınızı mutlu edecektir. İkinci dikkat edilmesi gereken detay desibeldir. Yüksek desibel iyidir. Sanılanın aksine yüksek watt, bu iki veri kadar büyük önem taşımaz. Hoparlör satın almadan önce teknik detaylarını mutlaka inceleyin.

HAFIZA KARTI, FLAŞ BELLEK VE KART OKUYUCULAR

Dış Donanım Birimleri Nelerdir-HafızaKartı-FlashBellek

Başlığa bakacak olursanız bu canavarların hepsinin ortak özelliği taşınabilir olması ve küçük boyutlara sahip olmasıdır.Bu Bilgisayar Dış Donanım Birimlerine bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan veya destekleyecek tüm cihazlardan veri, bilgi, resim, video gibi işlemlerin taşınmasını sağlamak, saklamak ve aktarmak ile sorumludurlar.

Hafıza Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar?Küçük verilerinizi depolayan bir aygıt. Hafıza kartı ile tüm bilgileri depolayabilirsiniz. Geniş kullanım alanı olduğu için sıklıkla tercih edilir. Dijital tüm makinelerde bulunan bir sistem. Boyutları farklıdır. Görüntüleri net şekilde sizler için kaydeder. Boyut özellikleri ise makinelerin kullanım amacına bağlı. Büyük kartlar daha çok veri depolar.

Hafıza Kartının Özellikleri

Bilgisayar tarafından tüm hafıza kartı bilgileri okunur. Özellikle iş yerlerinde kullanılır. Şahsi bilgilerinizi de depolayabilirsiniz. Kullanım ömrü uzun. Cep telefonu, fotoğraf makineleri ve bilgisayarların temel saklama depoları. Yüksek bir bellek gücü için her zaman kullanılmalı.

Belleği daha çok Genişleten Uygulama Hafıza Kartlarında

Elektronik cihazlarda belli bir kapasite bulunur. Ek seçenekler ise hafıza kartları. Farklı uygulamalar yükleyebilir ya da resimlerinizi orada depolayabilirsiniz. Düşük belleği olan telefonlar için özellikle ideal seçim. Harici bir kart ile her zaman sistemi güçlendirmeniz çok kolay. Çok çeşitli modellerde sizlerin ihtiyacına göre bulunur

Flash bellek nedir?Flash bellek ya da diğer adıyla flash disk, güç kesintisinde dahi içerdiği bilgileri kaybetmeyen ve tekrar tekrar yazılıp silinebilen bir veri depolama birimidir. Flash diskin yapısı RAM’lere, kullanımı Hard Disk’lere benzer.

Flaş belleklerin yapısı mekanik değildir; elektroniktir. İçerisinde hareket eden bir parça yoktur. Bu özelliklerinden dolayı bu tarz bellekler “solid-state” olarak, yani “durağan” olarak adlandırılırlar. Hareket eden parça olmamasından dolayı hassasiyet değerleri yüksek değildir ve özellikle mobil alanda kullanımları çok yaygındır. mp3 Player’larda, cep telefonlarında, el bilgisayarlarında, dijital fotoğraf makinalarında ve dijital görüntü aygıtlarında yaygınca kullanılırlar.

Flaş bellek, bir EEPROM çeşidi olarak adlandırılabilir. “Elektriksel olarak programlanabilen sadece okunabilen bellek” olarak çevirebileceğimiz EEPROM’ların üzerindeki veriler elektriksel yolla değiştirilebilir. Sadece okunabilir bellek denilmesinin sebebi, blgilerin kalıcı olmasından kaynaklanır. Klasik bellek yapılarından bilindiği üzere, Flaş bellekler de hücrelerden oluşur.

Her hücrenin kendi transistörleri vardır. Bilgisayar otamında bilgiler 0 ve 1’lerden oluşur. 0’lar sinyal olmadığı, 1’ler ise sinyal olduğu anlamına gelir. Veri yazılmak istendiği anda, transistörlerin sinyal seviyeleri değiştirilerek bilgiler yazılır, silinir veya yenilenir.

Kart Okuyucu Nedir?Card Reader yabancı bir kelime olup Türkçe karşılığı kart okuyucudur. Bilgisayar, cep telefonu, fotoğraf makineleri ve birçok multimedia cihazda kullanılan taşınabilir belleklerin çalışmasına olanak veren bir porttur. Bu belleklere örnek verecek olursak SD, MICRO SD, MEMORY STICK, SDHC, MMC, CF gibi belleklerdir. Kart okuyucuların Paralel, USB ve Firewire ile bilgisayara bağlanabilen çeşitleri piyasada bulunmaktadır. Kart okuyucular cihazınızda ki karta yazılmış olan bilgiyi bilgisayarınıza veya bir başka cihazınıza hızlı ve kolay bir şekilde aktarılmasını sağlar.

SD Memory Card: Secure Digital Memory Card kelimelerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Türkçe anlamı ise güvenli sayısal hafıza kartı anlamına gelmektedir. En çok kullanılan hafıza kartı standartlarındandır. (SD Kart)

Memory Stick: Her türlü dijital veri için gelecek sistemlerle uyumluluğu garantili, kompakt ve elverişli bir veri depolama birimidir (Flash bellek).

SDHC: SDHC kelimesi Secure Digital High Capacity kliemelerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Yüksek kapasiteli SD kart teknolojisi olan bu kart 32GB depolama kapasitesine kadar imkan veren SD kart türüdür.

SDXC: SDXC formatında üretilebilecek en yüksek kart olan bu teknolojide 2TB (2048 GB) kapasitede kart üretilebilir.

MicroSD: Çıkarılabilir flaş hafıza kartıdır. Son zamanlarda yaygın olarak kullanılan bu kart minik yapısı nedeni ile üreticiler tarafından tercih edilmektedir.

 

MODEMLER

Dış Donanım Birimleri Nelerdir-Modemler

İnternete kesintisiz olarak bağlanmamız için gereken en önemli Bilgisayar Dış Donanım Birimlerindendir..Hızlarına göre değişebilen versiyonları bulunduğu gibi, toplamda 3 adet giriş kablosu ise stabil çalışmaktadırlar.Modemlerin de fiyata göre hız performans değerleri doğru orantılı olarak artmaktadır.

Modem, bilgisayardan aldığı digital(sayısal) veriyi analog veriye çevirerek göndermek ve aynı şekilde karşı taraftaki bilgisayardan gelen analog veriyi tekrar digital veriye çevirerek bilgisayara iletmektir. Hem alıcı hem de gönderici işlevi vardır.

Alıcı durumdaki bilgisayarın modemi karşı istasyonun telefon hattıyla gönderdiği ses sinyallerini bit sinyaline çevirerek bilgisayara aktarır. Gönderici durumdaki bilgisayar modemi lokal istasyonun bilgisayar çıktıları olan bit sinyallerini ses sinyallerine çevirerek telefon hattıyla karşı istasyona aktarır.

MODEM NE İŞE YARAR ?

Modemler, gelişmiş telefonlardır. Farklı yerlerdeki bilgisayarları, terminalleri, printerleri uzun mesafelerden birbirlerine veya büyük sistemlere bağlamakta kullanılırlar. Modeminiz aracılığıyla gerçekleştireceğiniz iletişim, iş ve özel hayatınızı kolaylaştırmaya yöneliktir.

Dosya transferi ile bilgi paylaşımı sağlayabilirsiniz. Modem ve bilgisayar sayesinde evinizden işyerinize bağlanıp çalışabilirsiniz. Bilgi hatlarını arayarak araştırma yapabilirsiniz. Internete bağlanıp tüm dünyayı dolaşabilirsiniz. E-Mail sistemine sahip iseniz dünyanın herhangi bir yerindeki bir kullanıcıyla elektronik mektup alışverişi yapabilirsiniz. Aracı kurumlara bağlanıp borsa oynayabilir, eski dönem bilgilerini alabilirsiniz.

 

OYUN KONSOLLARI

Dış Donanım Birimleri Nelerdir-Oyun-Konsolları

En sevdiğimiz konulardan birisidir aslında oyun konsolları ve oyunlar. Bilgisayarınıza bağlamış olduğunuz Bilgisayar Dış Donanım Birimleri nden birisi de oyun konsollarıdır. Tamamen fantezi kurmak amaçlı, oyunu farklı bir platformdan oynuyormuş hissiyatına kapılmanızı sağlayan dış donanım birimidir.

Oyun konsolu, bilgisayar harici televizyon bağlantısı yoluyla oyun oynama imkânı veren veri tabanı bilgisayar kökenli olan eğlence cihazıdır.

Temeli kartuşlu ilk Nintendo ve Atari firmaları tarafından yapılan konsollar günümüzde DVD, Blue Ray disc gibi yüksek teknolojik formatları okuyabilen cihazlar haline gelmiştir. Sega firması yıllarca bu alanda çalıştıktan sonra Sony firması ile anlaşarak konsol üretimini bitirmiş.

İlk gelişmiş CD sürücülü ilk konsol 1994’de çıkan Sony Playstation 1’dir. Bu konsolu 2000’de Playstation 2, 2006’da Playstation 3 takip etmiştir. Microsoft firması Sony’nin bu pazarda yakaladığı bu başarı üzerine sektöre Xbox ile girmiş. 2005’de bu konsolun yeni nesil versiyonu Xbox 360 çıkmıştır.

Sektörün bir diğer firması Nintendo ise Wii adlı oyun konsolu ile büyük başarılar elde etmiştir. Günümüzde konsollar oyun pazarında bilgisayar karşısında büyük üstünlük sağlamış ev eğlence anlayışının vazgeçilmez bir parçası haline gelmişlerdir.

Oyun konsollarına örnek olarak:

* USB Portlu Oyun Kumandaları
* USB Portlu Direksiyonlar
* USB Portlu PSP’ler örnek verilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

  1. Teşekkürler Türkiye :)) Teşekkürler Teknoloji dolabı :))

  2. internette neredeyse her yerde aynı şey var ama buradaki çözümler çok farklı teşekkürler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın