Domain Alias nedir, ne işe yarar ?

Domain Alias nedir, ne işe yarar ?

Merhaba teknoloji tutkunu dostlar… Bu yazımızda internet terimi olan Domain Alias nedir, ne işe yarar, Domain Alias yönlendirmesi nasıl yapılır anlatacağız.

Alias kelime anlamı olarak “takma isim” veya “öteki isim” anlamına gelen bir kelimedir. Bir yönlendirme şekli olarak kullanılır.

Domain Alias nedir ?

Domain Alias tek bir web sitesine birden fazla alan adı ile ulaşım sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir yönlendirme sistemidir. Tüm firmalarda bulabileceğiniz takma alan adı özelliğini herhangi bir ek ücret ödemeden sınırsız olarak kullanabilirsiniz.

Domain Alias Ne İşe Yarar ?

Örneğin bir .com ve bir .net uzantılı alan adımız var diyelim. 1.site.com alan adımıza bir site kuralım ve yayınlayalım. 2.site.net alan adımızı eğer Domain Alias yöntemi ile 1.site.com alan adımız yönlendirirsek internetti kullanıcılar 2.site.net alan adı ilede 1.site.com’a girmiş olacak ve 1.site.com’un içeriği ile karşılaşmış olacaklardır.

Domain Alias bir alan adı yönlendirmesi değil, aynı web sitesini birden fazla alan adı ile kullanabilme sistemidir. Yani kullanııc 2.site.net adresine girdiğinde ve buradaki linklerinizi gezdiğinde adres çubuğunda her zaman 2.site.net adresi olacaktır ancak içerikler 1.site.com’a ait olacaktır.

Sonuç olarak bir yönlendirme yapmak istiyorsunuz ve yönlendirme yapılan adres site adresi bölümünde görülmesin onun yerine yönlendirme yaptırdığınız adres görünsün istiyorsanız Alias kullanmanız sizin için çözüm olacaktır.

Domain Alias yönlendirmesi nasıl yapılır ?

Domain Alias yönlendirme işlemi hosting firmalarına göre değişiklik göstermektedir. Bu işlemi domaininizin ait olduğu firmadan kesin bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.