1. Ana Sayfa
  2. NASIL YAPILIR ?
  3. Dünyada En Çok Satılan 10 Otomobil

Dünyada En Çok Satılan 10 Otomobil

Dünyada En Çok Satılan 10 Otomobil

Ortamlarda araba muhabbeti geçince herkes “En çok satan otomobil hangisi?” sorusunu mutlaka sormuştur. Bu yazımızda Bugüne kadar Dünyada En Çok Satılan 10 Otomobil markasını derledik.

Onlarca farklı markanın yüzlerce farklı modelini yollarda görmek mümkün. Ancak içlerinden bazıları var ki dünyanın birçok farklı ülkesinde oldukça popüler. Öyle ki dünyanın en çok satan araba modelleri arasında yer alıyorlar. Peki En çok satan otomobil hangisi?

Gelmiş geçmiş en çok satan 10 otomobil modeli listemizdeki Otomobil tarihinde en çok satan modellerden bazılarının üretimi durdurulmşken bazıları hala üretilmekte…

Dünyada En Çok Satılan 10 Otomobil

Toyota’nın efsanevi modeli Corolla dünyada en çok tercih edilen otomobil olmayı sürdürüyor. İşte Dünyada En Çok Satılan 10 Otomobil…

Araçlardan hemen hepsi tanıdık gelecek bu modellere bir de yakından bakalım.

Dünyanın en çok satan otomobili listemiz satış rakamlarına göre 10’dan geriye doğru sıralanmıştır.

10# Volkswagen Passat

Dünyada En Çok Satılan 10 Otomobil

1973 yılında üretimine başlanan Volkswagen’in D segment otomobili Passat, 15,5 milyonun üzerinde sattı. Volkswagen’in geniş iç hacmi ve en lüks modeli olan Passat aile aracı olarak da biliniyor.

9# Ford Model T

Dünyada En Çok Satılan 10 Otomobil

Ford efsanesinin başlamasına sebep olan model kesinlikle “Model T”‘dir. Henry Ford’un 1908 yılında üretimine başladığı ilk seri üretim araba olan model 1930 yılına kadar 16.5 milyon satış gerçekleştirerek 1972 yılına kadar dünyanın en çok satan otomobiliydi. 86 yıldır üretilmemesine rağmen listede 8.sırada yerini koruyor.

8# Honda Accord

Dünyada En Çok Satılan 10 Otomobil

Japon otomobil devi Honda’nın bir başka modeli Accord, tam bir başarı hikayesidir. ABD’de en çok satan ilk Japon otomobili olma ünvanına da sahip model günümüze kadar 8 nesil üretilmeye devam edildi. 17.5 milyon otomobil satmayı başaran model Japon markanın gözbebeği olmayı sürdürüyor.

7# Ford Es  cort

Dünyada En Çok Satılan 10 Otomobil

Avrupa’da 1968 yılında üretimine başlanan ve oldukça sevilen Ford Es—cort’un 2003 yılında üretimi durdurulmuştur. 12 yıldır üretim yapılmamasına rağmen listemizde 5.sırada yer alan model toplamda 20 milyon satış gerçekleştirerek otomobil tarihinin en çok satan otomobilleri arasında yerini koruyor.

6# Honda Civic

Dünyada En Çok Satılan 10 Otomobil

Honda markasının piyasadan çekilmeyi düşündüğü 1972 yılında üretimine başladığı Civic modelinin yoğun talep görmesi Honda markasının günümüze kadar gelmesinin en büyük sebeplerinden. Bugüne kadar ABD’de 7 milyon dünyada ise 19 milyon otomobil satışı gerçekleştiren model Honda markasının en çok sevilen modeli olarak kabul ediliyor.

5# Lada Niva

Dünyada En Çok Satılan 10 Otomobil

İlk olarak 1980 yılında üretildi. Araç safkan bir arazi aracı olarak lanse edilmişti. Aradan 37 yıl geçmesine rağmen, Lada Niva, ufak dokunuşlar haricinde hiç geliştirilmedi ve hala 1980’lerin teknolojisini kullanıyor.

4# Volkswagen Beetle

Dünyada En Çok Satılan 10 Otomobil

Adolf Hitler’in emriyle 1938 yılında üretimine başlanan Beetle, uzun yıllar boyunca savaş karşıtı çocuklar ve hippilerle özdeşleşen bir otomobil modeli oldu. 2003 yılına kadar üretilen orijinal versiyonu ile bir klasik haline gelen model 2012 yılında Yeni Beetle makyajlı görünümü ile satışa çıkmıştır. Günümüze kadar 23 milyon satış gerçekleştiren model en çok sevilen klasik otomobillerden.

3# Volkswagen Golf

Dünyada En Çok Satılan 10 Otomobil

Alman devi Volkswagen’in amiral gemisi olan modelin üretimine 1976 yılında başlandı. 2013 yılında “Yılın Otomobili” seçilen model günümüze kadar 28 milyon adet satış gerçekleştirerek listemizde 3. Sırada yer alıyor.

2# Ford F-Serisi

Dünyada En Çok Satılan 10 Otomobil

Amerika’nın en büyük otomobil firması olan Ford’a ait Ford F serisinin üretimine 1948 yılında başlandı. Günümüzde halen üretimine devam edilen model 2016 yılına kadar 35 milyon adet satış gerçekleştirdi. 24 yıl boyunca Amerika’nın en çok otomobili olan model dünyanın en çok satan 2. otomobili ünvanına sahip.

1# Toyota Corolla

Dünyada En Çok Satılan 10 Otomobil

Dünyanın en çok satan otomobil markası listesinde birinci Japonya’nın en büyük otomobil firmalarından olan Toyota’ya ait Corolla modeli.

Piyasaya çıktığı 1966 yılından bu güne kadar 43 milyon adet otomobil satışı gerçekleştiren model, dünyanın en çok satan otomobili ünvanını elinde bulunduruyor.

Yorum Yap

Yorum Yap