1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Dünyanın En Pahalı 10 Saati

Dünyanın En Pahalı 10 Saati

Paranın satın alabileceği en lüks, en pahalı saatler.

Dünyanın En Pahalı 10 Saati

Sadece Sınırsız Paraya sahip olanların alabileceği Dünyanın En Pahalı 10 Saati ‘ni meraklıları için derledik.

Herkesin saatlere bakış açısı farklıdır. Bazen sadece zamanı söylemeye yarayan bir parça, moda aksesuarı veya ikonu, sembol ya da bir koleksiyon parçasıdır.

Bugün, saat üreticileri sayılamayacak kadar çeşitli özelliklerde, çok fonksiyonlu, farklı stillerde ve fiyatlarda saatler üretiyor. 50 dolar Timex Ironman’dan 10,000 dolar Rolex Oyster Perpetual marka saate kadar herkesin beğeni ve ihtiyacını karşılayacak saatler bulunur.

Bu yazımızda saat tutkunları için Dünyanın En Pahalı 10 Saati’ni derledik.

Piaget Embarador Temple

10- Piaget Embarador Temple

George Piaget tarafından, 1874 yılında İsviçre’de “La Cote Aux Fess” köyünde kurulan Piaget SA, kurulduğu günden bu yana yürüttüğü mücevher-saat çalışmasını Richemont Group tarafından uygulama yoluna gidiyor.

Jackie Kennedy, Gina Lobbogridga, Andy Warhol gibi isimler beraberinde ününü dünyaya duyuran firma, bir asrı aşkın süredir gerçekleştirdiği işi, belirli bir kesime hitap etmekle sınırlı tutmuş gözüküyor.

Firmanın söz konusu saati “Embarador Temple” ise sahip olunan söz konusu politika çerçevesinde şekilleniyor. Bu şaheserin fiyatı 3 milyon 300 bin dolar olarak belirlenmiş durumda.

Patek Philippe 1928 Single Button Chronograph

9- Patek Philippe 1928 Single Button Chronograph

Polonyalı saat üreticisi Antoni Patek ile Fransız saat tasarımcısı Adrien Philippe tarafından 1851 yılında kurulan marka, yaratıcıların sahip oldukları iş kolu beraberinde, “bir saati var etme ve onu güzelleştirmek adına her şeyi yapma” politikası çerçevesinde ürünlerini piyasaya sürdü.

Söz konusu ürünün, sade görünümüne rağmen, dünyanın gelmiş geçmiş en pahalı saatleri listemizde yer alması iki nedeni barındırmasından ileri geliyor.İlk olarak, otoriteler tarafından test edilip onaylanan mükemmel uyumlulukta üretim kalitesi ve beyaz altından üretilen gövdesi ile bu alanda dünyada tek olmasından ileri geliyor. Fiyatı 3 milyon 600 bin dolar.

Patek Philippe 1939 Platinum World Time

8- Patek Philippe 1939 Platinum World Time

Bu saat üreticisini birkaç kez görmeye alışın. Patek Philippe sadece bugün lüks saatleriyle değil; 19. yüzyılda ürettiği saat parçalarıyla da ünlüdür. Kraliçe Victoria, IX. Papa Pius başta olmak üzere birçok ünlü ya da ünlü olmayan müşterisi vardır.

Patek Philippe Platinum World Time, 2002 yılında üretildikten kısa bir süre sonra 4 milyon dolara satıldı. İlk bakışta çok fonksiyonlu bir saat gibi görünmüyor olsa da, Platin World Time 41 şehir, bölge ve ülkeye damgasını vurdu. Platinum, kalite ve fiyatıyla farkını ortaya koyuyor.

Görüldüğü üzere dünyanın en pahalı saatlerini üreten firmanın 1939 yılında ürettiği saat 2002 yılında 4 milyon dolarlık bir satış fiyatı beraberinde satıldı.

Louis Moinet Meteoris

7- Louis Moinet Meteoris

Louis Moinet saat yapımının tarihi devlerinden biridir. Kronografın icadı ile Moinet, birlikte çalıştığı Fransız saatçi Abraham Louis Breguet’ten çok şey öğrenmiştir. Moinet’in müşterileri Thomas Jefferson, James Monroe ve Napoleon Bonaparte gibi ünlülerden oluşuyor.

Meteoris büyüleyici tasarım harikası saatlerden biridir. Her biri birbirinden oldukça farklı 4 adet tourbillon saatten oluşuyor. Her biri benzersiz görünüme sahip ay, Merkür ve asteroid göktaşı şeklindeki parçalardan yapılmıştır. En önemli özelliği ise bu iç içe geçmiş 4 saatin, mekanik güneş enerjisiyle çalışıyor olmasıdır.

Günümüz saat Teknolojilerinin bel kemiği olarak betimlenen kronografi teknolojisinin mucidi olan insan tarafından hizmete giren şirket tarih boyunca Thomas Jefferson, James Monroe, Napoleon Bonapart gibi isimler tarafından tercih edildi. Firmanın ürettiği “Meteoris” adlı ürün ise 4 milyon 600 bin dolar değerinde.

Breguet&Fils 2667 Precision

6- Breguet&Fils 2667 Precision

18. yüzyıldan beri Abraham-Louis Breguet saatleri ne zaman açık arttırmaya çıksa herkesi etkilemiştir. Breguet’in saat üretimi konusundaki yeteneği ve kendisiyle yarışabilecek ikinci bir ismin olmayışı, zamanının en büyük isimlerini kendine çekmiştir. Kayda değer müşterileri arasında Napolyon Bonaparte, Çar Alexander I, Kral George III, Arthur Wellesley ve Kraliçe Victoria gibi isimler ön sırada yer almakta.

6 spot numarası ve 2 adet hareketli kronometresi vardır. 18 ayar altın ve kullanılan platin parçalarından yüksek standartlarda üretildiği anlaşılıyor. 1814’te 5 bin franka satıldı (günümüzdeki karşılığı 18 bin dolar). Bu Stop – Watch’ın bugünkü fiyatı ise 4.6 milyon dolar.

Hublot Big Bang

5- Hublot Big Bang

Piaget, bir saatin değerini arttırmak isteyenlere onu elmaslarla işlemeleri gerektiğini söyledi. İsviçre merkezli üreticisi en uygun ölçüdeki elmasları kullanmak ve en gösterişli, kaliteli saati üretmek için standart ‘Big Bang’ saatlerinden birini kullandı.

Sonuçta 100 karat baget elmas ve her biri 6 zümrüt elmas kullanarak 1282 hassas kesim gömme elmas bir saat ortaya çıkmıştır. Değeri 5 milyon dolar olan bu saat bizim için çok fazla olabilir; ama Beyonce için değil… Beyonce’un bu saati eşi Jay-Z için 43. doğum günü hediyesi olarak aldığı biliniyor.

1980 yılında İsviçre’nin Nyon kentinde Carlo Crocco tarafından kurulan firma ve saatlerinin sahip olduğu fiyat skalası üretim kalitelerinde gösterdikleri incelikten ileri geliyor.

Patek Philippe Calibre 89

4- Patek Philippe Calibre 89

Üst üste aynı firmanın listede yer almasının ahlaki tümeller çerçevesinde ne denli doğru olduğunun farkındayız; fakat işin diğer boyutunda, tarihsel süreç boyunca Kraliçe Victoria, Papa 9.Pius gibi kişilerin tercihini oluşturan firmanın bu alanda öne çıkacağını bilinmesini isterdik.

Gelmiş geçmiş en pahalı listesinin dördüncü sırasındaki saatin fiyatı ise 5.15 milyon dolar.

Patek Philippe Henry Graves Jr.

3- Patek Philippe Henry Graves Jr.

Yaptığımız betimlemeler nezdinde, deyimi yerindeyse öve öve bitiremediğimiz saat firması bünyesinden çıkan ürün, üretim ve malzeme kalitesi bir yana, çok şık tasarımı akabinde saat severlerin gönlünde taht kuruyor. Fiyat ise yeniden dudak uçuklatacak cinsten. 11 milyon dolar.

Chopard 201 Carat

2- Chopard 201 Cara

Yazının başında ifade ettiğimiz gibi yalnızca zamanı gösterme olan işlevlerinden uzaklaşarak, zorunlu bir ihtiyaç bünyesinde kullanıcılara sunulan saatlere, bu doğrultuda verilebilecek en doğru örnek söz konusu model olsa gerek.

1860 yılında Louis Ullyse Chopard tarafından kurulan firma, lüksün sınırlarını zorlamak kaydıyla hizmet vermeye devam ediyor. Chopard 201 Carat tam 25 milyon dolar.

Breguet Grande Complication Marie Antoinette

1- Breguet Grande Complication Marie Antoinette

Abraham Louis Breguet tarafından 1775 yılında kurulan, en pahalılar listemizin altıncı sırasında da bir ürün barındıran firmanın göz bebeği, dönem zenginleri ile oluşturulan bağlar nihayetinde ortaya çıktı.

Fransa Kraliçesi, Avusturya Arşidüşesi Marie Antoinette’ın dikkatini çekecek nitelikteki saatler üreten firma, Kraliçe’nin bizzat kendisi tarafından bu saati sipariş etti.

1782 yılında başlandıktan sonra ancak 1827 yılında tamamlanabilen saati ise, ne Abraham Breguet, ne de Fransız Devrimi sırasında vatan hainliği ile suçlanması beraberinde giyotin ile öldürülen Marie Antoinette göremedi. Söz konusu yıllarda üretilen saatin bir kopyası niteliğindeki günümüz sürümü ise, ancak 3 yılda tamamlanabildi.

Neredeyse paha biçilemez nitelikteki saatin fiyatı ise 30 milyon dolar olarak belirlendi. Bu saat gerçekten kelimelerin kifayet bulamamasına yol açıyor.

Yorum Yap

] }

Yorum Yap