Düşmemek için Karda Yürürken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Düşmemek için Karda Yürürken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Karlı havalarda soğuktan buz tutan yol ve kaldırımlarda Düşmemek için Karda Yürürken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Kar yağışlarının başlamasıyla birlikte  kayganlaşan yollar ve kaldırımlarda yürümek çok daha zorlaşmakta. Karlı yüzeyler  üzerine basılınca sertleşmeye başlar ve kısmen eriyip tekrar donan kar buzlaşma yapar. Dolayısıyla yüzeyler çok kaygan hale gelirler.  Şimdi karda ve buzda Düşmemek için Karda Yürürken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Düşmemek için Karda Yürürken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Ayakkabı seçiminin önemi : Karlı ve buzlu yüzeylerde giyilen ayakkabıların ve botların tabanlarının, sürtünmeyi arttırarak kaymayı engellemek için geniş, tırtıklı, lastik veya kauçuktan yapılmış, geniş ve alçak topuklu olmaları gerekir. Ayrıca ayakkabılar altına geçirilebilen ve karda kaymayı engelleyen çeşitli aparatlar da kullanılabilir. Ancak kaymayı kolaylaştırıcı kösele tarzı ayakkabılar bu yüzeylerde yürünürken kesinlikle tercih edilmemelidir.

–  Kıyafet Seçimi : Hareketinizin kısıtlamaması için çok dar ve çok kalın kıyafetler tercih edilmemelidir.

Elleri Cepten Çıkarın : Elleri ceplerden çıkartıp denge sağlamak veya düşerken önlem almak çok zor olacağından, eller kesinlikle cebe sokulmamalıdır. Bunun için eldiven kullanılması gerekir. Ayrıca eldiven ve atkı kullanılması, olası düşme durumlarında çarpmanın şiddetini de azaltır.

Ayrıca dengenin sağlanması için ellerin serbest olması gerekir. Kaygan olan bu yüzeylerde yürünürken cep telefonları ile konuşulmamalı ve eşya taşınmamalıdır.

Yürürken Acele Etmeyin : Karlı ve buzlu yüzeylerde yürürken acele etmemek gerekir. Bu yüzden gidilecek yere zamanında varılmak isteniyorsa, yola daha erken çıkmak gerekecektir.

Küçük Adınlarla Yürüyün : Bu kaygan yüzeylerde yürünürken küçük adımlar atılmalıdır. Ayrıca ayakların birbirinden uzaklığı normalden daha fazla olmalıdır. Ayaklar arasındaki mesafenin yaklaşık olarak omuz genişliğinde olması, dengenin daha iyi sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Yürüme Şekline Dikkat : Yürüme esnasında dizlerin hafif bir şekilde kırılması da dengenin korunmasında önemlidir. Bu şekilde vücudun ağırlık merkezi de yere daha yakın olacağından dolayı, olası bir düşme durumu daha az tehlikeli olacaktır.

Yürünen Yere Dikkat : Karlı ve buzlu yüzeyler arasından tercih yapmak gerekirse karlı zeminler veya zeminin pürüzlü olduğu yerler tercih edilmelidir.  Yaşlılar veya dengesini sağlamakta zorlananlar baston veya şemsiye kullanarak dengelerini daha iyi sağlayabilirler.

Merdivenden inerken yada çıkarken dikkat edilmesi gerekenler : Karlı ve buzlu havalarda merdivenlerden yürürken ayrıca dikkatli olmak gerekir. Merdivenlerin uç kısımlarına basılmamalı, olabildiğince orta kısımlarına basılmalıdır. Varsa mutlaka merdivenlerin korkuluklarına tutunarak destek alınmalıdır. Merdiven çıkarken veya inerken basamaklarda her iki ayakla da dengeli bir şekilde durduktan sonra diğer basamağa geçilmeli ve acele edilmemelidir.

Dünyanın Soğuktan Buz Kesmiş 10 Harika Ülkesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.