1. Ana Sayfa
  2. NASIL YAPILIR ?
  3. e-Devlet Emeklilik İşlemleri ile İlgili Servisler

e-Devlet Emeklilik İşlemleri ile İlgili Servisler

e-Devlet Emeklilik İşlemleri ile İlgili Servisler

e-Devlet Emeklilik İşlemleri ile İlgili Servisler yazımızda e-devlet kapısında emeklilik işlemleri  nelerdir anlatıyoruz.

Güncel mevzuata göre emeklilik şartları ve e-devlet kapısının sunduğu imkanlar ile alakalı sorular artık kafanızı karıştırmayacak.

e-Devlet Emeklilik İşlemleri ile İlgili Servisler

e-Devlet kapısında ne zaman emekli olabilirim, prim ödeme gün sayım nedir, prim borcum varmı, prim borcumu nasıl öderim, stajyer olarak çalıştığım süreler sigorta hesabıma işlenmişmi gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Normal Şartlar Altında Ne Zaman Emekli Olabilirim ?

Uzun yıllar alın teri dökerek emek sarf eden değerli büyüklerimizin kafasına takılan en çetrefilli sorulardan biride ne zaman emekli olabilirim sorususdur.

Nitekim bu konuda internet sitelerine müraacat eden çalışanlar yoğun bir bilgi kirliliğine maruz kalıyorlar ve resmi kaynaklarca doğrulanmamış bilgiler veren web sitesi/bloglar sebebiyle yanlış yönlendirilebiliyorlar.

Bu Sorunun en doğru cevabı hiç şüphesiz e-Devlet kapısında. Bu adresten ilgili hizmete gidiyoruz.

Sigorta kolu ve hizmete giriş tarihi bilgileri bizden istenmektedir. Sigorta kolu kısmı bazı çalışanların kafasını karıştıran henüz pek çoğumuzun aşina olmadığı kavramlardan biri. Sizler için kısaca izah edelim.

Normal Şartlar Altında Ne Zaman Emekli Olabilirim

4A: Eski mevzuata göre SSK diye yani “işçileri” kapsayan sigorta koludur.

4B: Eski sistemde BAĞ-KUR diye anılan esnaf, sanatkar ve işletme sahiplerini kapsayan sigorta koludur.

4C: Emekli sandığı diyede anılan ve memurlarımızı kapsayan sigorta kolu.

Bilgileri girerek hesaplama yapmaya başlayabilirsiniz. Bugün itibariyle işe başlayan bir kişi emekli olabilmek için 60 yaşını doldurup 20 yıllık prim ödeme gün sayısına veya 63 yaşını doldurup 15 yıllık prim ödeme gün sayısına sahip olması gerekiyor.
Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenleme ile emeklilik yaşı 2000 yılı sonrası işe başlayan için 60 yaşa çıkarılmıştır.

Pirim Ödeme Gün Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Emeklilik kıstasının temelini oluşturan prim gün sayısını yine e-devlet kapısından kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Çalışanlar bu adresten kolaylıkla hizmet dökümünü barkodlu (ıslak imzalı belgeye eş değer) şekilde alabilirler.
Pirim Ödeme Gün Sayısı Nasıl Öğrenilir

Pirim Borcu Nasıl Öğrenilir, Ödemesi Nasıl Yapılır?

Emekli olabilmeniz için SGK’ye kesinlikle pirim borcunuzun olmaması gerekiyor. E-Devlet kapısı üzerinden pirim borcunuzu öğrenebilir ve kredi kartıyla anından ödeme yapabilirsiniz. İlgili hizmete ulaşmak için bu adrese tıklamanız yeterli.

Pirim Borcu Nasıl Öğrenilir, Ödemesi Nasıl Yapılır

Kısmi Zamanlı ve Stajyer Çalışanların Sigortalılık Durumu Sistemde Görünür mü?

Bu türdeki çalışmalarınız hizmet dökümü sayfasında Tüm SGK Hizmet Dökümü sayfasında görüntülenir fakat ne yazık ki stajyer ve kısmi zamanlı çalışmaların emekliliğe herhangi bir etkisi yok.

Kısmi Zamanlı ve Stajyer Çalışanların Sigortalılık Durumu Sistemde Görünür mü

 

e-Devlet’te Askerlik İşlemleri Nasıl Yapılır ?

E-Devlet Cep Telefonu IMEI Kaydı Nasıl Yapılır

E-Devlet’ten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet Şifremi Unuttum Nereden Alabilirim?

E-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Yorum Yap

Yorum Yap