e-SIM’in akıllı telefonlara faydası ne olacak?

e-SIM’in akıllı telefonlara faydası ne olacak?

e-SIM’in akıllı telefonlara faydası ne olacak

Son günlerde mobil dünyada bahsi geçen konulardan biri de e-SIM uygulaması. Embedded SIM” tamlamasının kısaltması olan e-SIM, akıllı telefondan çıkarılamayacak gömülü bir sim kartı ifade ediyor.

Bu kartların üzerinde tüm operatörlere uyum sağlayan bilgiler yer alacak. Böylece tüm operatörler bu kartları kullanabilecek. Bu sayede mobil operatörünüzü değiştirmek ve numara taşımak çok daha kolay hale gelecek.

Apple ve Samsung, gelecek akıllı telefon modellerinde gömülü sim kart kullanmak için gelişmiş mobil servis sağlayıcılarıyla iletişime geçmiş durumda. e-SIM’in hayata geçmesi durumunda, cihaz üreticileri telefonlarına e-SIM yerleştireceğinden kullanıcılar SIM kart değişikliğine gerek duymadan operatör ve tarife değişikliği yapabilecek. Böylece hem zamandan, hem de bütçeden tasarruf sağlanabilecek.

ABD ve Birleşik Krallık’ta bu uygulamanın örneklerine rastlamak mümkün. AT&T, Deutsche Telekom, Orange, Telefonica ve Vodafone gibi önemli operatörlerin bu fikri desteklediği görülüyor.

Tüm operatörler aynı SIM kartı kullanabilecek mi?

e-SIM’in tüm operatörler için standart bir SIM kart formatı sunacağını söyleyebiliriz. e-SIM kartların üzerinde bulunan bilgiler tüm operatörlere uyumlu olacağından hepsinde rahatça kullanılabilecek. Apple’in “Apple SIM” adlı yöntemi buna benzer bir uygulama. Amerika’nın mobil operatörlerinden EE tarafından desteklenen Apple SIM, özellikle Amerika’da bulunan iPad’lerde kullanılıyor.

e-SIM’in akıllı telefonlara faydası ne olacak?

e-SIM’in uygulanabilmesi halinde yeni bir SIM karta ihtiyaç duyulmayacağı gibi, SIM kartı başka bir telefona takma gereksinimi de ortadan kalkacak.

Kullanıcıların Micro SIM’den nano SIM kart destekleyen telefonlara geçerken yapması gereken birkaç değişiklik bulunuyor. Ancak e-SIM ile birlikte bu işlem de ortadan kalkacak. Kullanıcıların yeni bir cihaz aldıklarında yalnızca numaralarını operatöre kaydettirmeleri yeterli olacak.

Ayrıca sözleşmeniz bittiğinde yeni bir SIM karta gerek duymadan numaranızı başka bir operatöre kolayca taşıyabileceksiniz. Tarife değişikliği veya başka bir konuda kartınızın değişmesi gereken bir durumda, olayı daha hızlı ve pratik bir şekilde çözme imkanınız olacak.

e-SIM teknolojisinin hayata geçebilmesi için bu uygulamayı destekleyecek cihazların çıkması gerekli. Bu tür cihazların en az bir yıl sonra piyasaya çıkacağı öne sürülmekte. Seneye çıkması planlanan Apple iPhone 7 ve Samsung Galaxy S7 de e-SIM teknolojisini görürseniz şaşırmayın.

] }

1 Yorum

detaylı bir anlatım yapmışsınız herkesin yayarına saolun

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol