Eduroam Nasıl Bağlanılır?

Eduroam Nasıl Bağlanılır?

Bu yazımızda Eduroam nedir, Android ve IOS cihazlarda Eduroam nasıl bağlanır resimli olarak anlatacağız.

Eduroam Nedir?

Education Roaming (Eğitim Gezintisi) kelimelerinin kısaltması olan eduroam, kullanıcıların misafir olarak gittikleri kurumlarda kolaylıkla internete bağlanabilmeleri için geliştirilmiş radius tabanlı bir kimlik doğrulama altyapısıdır.

Eduroam üyesi kurumların kullanıcıları, kendi kurumlarındaki kullanıcı adı ve şifrelerini kullanarak taşınabilir bilgisayarları ile başka bir eduroam üyesi kurumda kablosuz ağa bağlanabilmektedir. Dünya üzerinde şu an birçok üniversite eduroam’a katılmıştır. Türkiye’de katılan üniversitelerin güncel listesi ULAKBİM‘in sayfasından görülebilir.

Eduroam Nasıl Bağlanılır?

Bir eduroam ağına bağlanmak ile, kendi kurumunuzun ağına bağlanmak arasında neredeyse hiç fark bulunmamaktadır. Kendi kurumunuzun ağına bağlanırken kullandığınız yetkilendirme ve şifreleme metodu ile yine aynı kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak bağlanmanız gerekmektedir. Kendi kurumunuz ile arasındaki tek fark, SSID sinin, yani “Kablosuz Ağ Adı”nın farklı olmasıdır.

Kurumunuzda kullanılan SSID’nin de diğer kurumlar ile aynı olması durumunda bu işlemi de yapmanıza gerek kalmadan, doğrudan bağlantı gerçekleştirebilirsiniz.

Android Cihazlarda Eduroam’a Bağlanma

1 Ayarlar > Bağlantılar > Wi-Fi seçeneğini seçin.

2 Eğer wi-fi etkin değilse etkinleştirin ve eduroam wifi ağını seçin.

Eduroam Nasıl Bağlanılır?
Android Cihazlarda Eduroam’a Bağlanma

3 Açılan ekranda

  • EAP Yöntemi : TTLS
  • Aşama 2 için kimlik doğrulaması: PAP
  • CA Sertifikası : Belirtilmemiş / Yok
  • Kimlik: Personel için DEU e-posta adresi, Yeni kayıt olan öğrenciler için isim.soyim@ogr.deu.edu.tr şeklinde verilen e-posta adresi eski öğrenciler için ogrencinumarasi@ogr.deu.edu.tr
  • Anonim Kimlik: Kimlik ile aynı
  • Şifre: DEBİS/e-posta şifrenizi yazıp Bağlan diyerek Wi-Fi ağına bağlanın.

Eduroam Nasıl Bağlanılır?
Android Cihazlarda Eduroam’a Bağlanma

IOS Cihazlarda Eduroam’a Bağlanma

iOS 11 kullanıcıları eduroam bağlantısı sağlanamak için ağa bağlanacağı yerdeki kurumun profil dosyasını yüklemesi gerekmektedir. Bu durum Apple firmasının güvenlik için aldığı önlemlerden kaynaklanmaktadır.

Bunun için her üniversitenin eduroam subdomaini bulunmaktadır. Örneğin eduroam.itu.edu.tr gibi. Eduroam ağına bağlanmak istediğiniz üniversitenin ilgili web sayfasını açın.

1 Karşınıza kullanıcı adı ve şifrenizi isteyen bir ekran ve altında Onayla diye bir buton çıkacaktır. Üniversitede kullanıcıdığınız mail adresinizi (kullanıcı adınızı) ve şifrenizi girip Onaylama işlemini yapın ve ardından açılan ekranda eduroam ayar yüklemesini kabul edin.

2 Ayar yükleme işlemini tamamladıktan sonra Ayarlar > Wi-Fi sekmesine gelin ve eduroam wifi ağını seçin.

Eduroam Nasıl Bağlanılır?
IOS Cihazlarda Eduroam’a Bağlanma

iPhone’da Eduroam’a ilk bağlanacağınız zaman yukarıda anlattığımız gibi bir ayar dosyasını yüklemeniz gerekmektedir. Bu işlemi bir kez yaptıktan sonra artık dünyanın her hangi bir üniversitesindeki eduroam ağına bağlanabilirsiniz. Yani tekrar ayar yüklemenize gerek kalmaz. Ancak eğer kullanıcı adı veya şifrenizi değiştirirseniz tekrar ayar yüklemesi yapmanız gerekmektedir.

Eduroam nasıl bağlanır yazımız sona erdi.

Yorum Yap

Yorum Yap