Elektrik Faturasını Azaltıcı 10 Öneri

Elektrik Faturasını Azaltıcı 10 Öneri

Bu yazımızda elektrik faturası yüksek gelenler için Elektrik Faturasını Azaltıcı 10 Öneri ile fatura azaltmak için tasarruf yöntemlerine yer vereceğiz.

Günlük yaşantımızda aydınlatma yada elektrikli ev aletlerini kullanırken dikkat edeceğimiz birkaç küçük ayrıntı ile elektrik enerjisinin daha tasarruflu kullanılması mümkün olabiliyor.

Evimizde her birinin ayrı bir görevi olan bir çok elektirikli cihaz kullanmaktayız. Evde En Fazla Elektrik Tüketen Cihazlar‘ı buradaki yazımızda anlatmıştık.

Daha dikkatli bir tüketim ile faturanızda önemli bir düşüş sağlayabilirsiniz. Peki evde elektrik tasarrufu nasıl yapılır? Elektrik faturasını düşürmenin yolları nelerdir?

Elektrik Faturasını Azaltıcı 10 Öneri

Elektrik Faturasını Azaltıcı 10 Öneri

Yazımızda elektrik faturalarında tasarruf sağlamak için çamaşır yıkama alışkanlıklarından, mutfak aletlerinin kullanımına kadar dikkat edilecek 10 ipucuna yer veriyoruz.

Aydınlatmada Tasarruf

Elektrik sarfiyatının önemli bir bölümünü aydınlatma kalemi oluşturur. Aydınlatmada akkor ve halojen ampuller yerine tasarruflu olanların kullanılması ise bu kalemde yapılan harcamayı önemli ölçüde düşürür. Tasarruflu ampullerin yanında farklı ışık ihtiyaçlarına cevap veren kademeli aydınlatma ürünlerini kullanarak aydınlatmada daha etkili tasarruf yapılabilirsiniz.

Enerji Verimli Ürün Kullanımı

Enerji verimliliği yüksek olan ürünler, az enerji ile daha çok iş yaparlar. İlk etapta fiyatları yüksek olsa da A+, A++ ve A+++ gibi ürünleri kullanarak elektrik faturalarınızın ciddi şekilde azalmasını sağlar.

Buzdolabı Kullanımı

Sürekli çalışan elektrikli eşyalar olan buzdolaplarının enerji tüketimleri de oldukça fazladır. Enerji verimliliği yüksek ürünlerin kullanmanın yanında buzdolaplarınızı ısı kaynaklarından ve doğrudan güneş ışığı alan yerlerden uzağa yerleştirme, gıdalarınızı buzdolabının içine hava dolaşımını engellemeyecek şekilde koyma ve kapak contasının hava sızdırmazlığını kontrol etme gibi önlemlerle bu araçların elektrik tüketimini minimuma indirebilirsiniz.

Uygun Kapasiteli Beyaz Eşya Tercihi

Elektrikli eşyalar satın alınırken daha büyük ve daha geniş ürünler daha kalitelidir algısı yaşanır. Ancak ihtiyaçtan daha büyük ya da daha yüksek kapasiteli ürünler tercih edildiğinde enerji tüketimi de artar. Elektrikli eşya tercihinizde ihtiyacınıza uygun kapasitede bir ürün seçmeniz, bu cihazı her kullandığınızda boş yere fazla enerji sarfiyatı yapmanızı engeller.

Bekleme Konumu ve Prizde Bekletme

Elektrikli eşyalar uzun süre kullanılmadıklarında genellikle bekleme konumunda bırakılırlar. Çalışmaları sırasındaki kadar olmasa da bekleme konumunda bırakılan elektrikli aletler ve şarj cihazları enerji harcamaya devam ederler. İşi biten şarj cihazlarınızın ve kullanmayacağınız elektrikli aletlerinizin elektrik prizi ile bağlantısını keserek ciddi bir tasarrufa imza atabilirsiniz. Kapalı Olduğu halde Elektrik Tüketen 5 Cihaz yazımızda bunu detaylıca ele almıştık.

İdeal Sıcaklık Tercihi

Çamaşır ve bulaşık makineleri yıkama suyunu elektrikli bir rezistans ile ısıtırlar. Bu makinelerin kullanımında gereksiz yere yüksek sıcaklık seçimi enerji sarfiyatını arttırır. Bu makineleri kullanırken yıkayacağınız eşyalarınızın özelliğine en uygun sıcaklık değerlerini seçerek elektrik faturanızın düşmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Ütü Kullanımı

Yüksek elektrik sarfiyatına neden olan cihazlardan birisi de ütülerdir. Özellikle ütüyü sık kullanan kişilerin faturalarında önemli derecede artış meydana gelir. Ancak çamaşırlarınızı nemli ütülemek, çamaşır çeşidine uygun sıcaklık değeri seçmek, yoğun kullanımlar için buhar kazanlı bir ürün tercih etmek ve ütü bitmeden birkaç dakika önce fişi prizden çekerek tabandaki ısıyı kullanmak gibi önlemler ile faturalarda ütü kullanımından kaynaklanan artışı sınırlandırabilirsiniz.

Elektrikli Süpürge Kullanımı

Temizlik işlerinde en sık kullanılan araçlar olan elektrikli süpürgelerinin toz haznelerinin dolu olması ya da hava filtrelerinin tıkanmış olması hem makineyi yorar, hem de elektrik tüketimini arttırır. Elektrik süpürgenizin toz haznesini düzenli olarak boşaltarak ve belirli aralıklarla makinenin toz filtrelerini temizleyerek bu cihazları en verimli şekilde kullanabilir ve elektrik faturanızın gereksiz yere yükselmesini de önleyebilirsiniz.

Elektrik ile Isınma

Isıtmada elektrik enerjisinin kullanılması diğer yakıtlara oranla genellikle daha pahalıdır. Eğer başka seçenek yoksa elektrikli ısıtıcı ürünlerini kullanırken cihaz termostatını en fazla 21-22 dereceye ayarlayarak bu cihazların elektrik tüketimini kısıtlayabilir, sıcaklık değerini yalnızca 1 derece azaltarak elektrik tüketiminde yaklaşık %8’lik bir tasarruf yaparak elektrik faturanızı düşürebilirsiniz.

[Akıllı Sayaç Kullanımı

Elektrik Faturasını Azaltıcı başka bir yolda da akıllı sayaç kullanımıdır. Akıllı sayaç kullanımında 22:00-06:00 saatleri arasında indirimli, 06:00-17:00 saatleri arasında normal ve 17:00-22:00 saatleri arasında pahalı tarife üzerinden fiyatlandırma yapılır. Eğer elektrik kullanım alışkanlıklarınız indirimli ve normal tarifelerin zaman aralıklarına uygunsa, akıllı sayaç kullanımı ile faturalarınızı ciddi şekilde düşürebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın