En Çok Aktif Kullanıcıya Sahip 10 Sosyal Ağ

En Çok Aktif Kullanıcıya Sahip 10 Sosyal Ağ

Sosyal ağlarda hayatımızın her anınını paylaşıyoruz. Peki bu denli bağlı olduğumuz sosyal medya ortamında En Çok Aktif Kullanıcıya Sahip 10 Sosyal Ağ hangisi ?

Günümüzde sosyal medya siteleri denildiğinde akla sadece Facebook, Twitter ve Instagram geliyor. Belki biraz da Tumblr ve Pinterest. Ancak popüler siteler dışında farklı özellikleri ile dünyada aktif olarak kullanılan sosyal medya siteleri bulunuyor. Birkaç web sitesinden bahsederek sosyal medyayı kullandığımızı iddia etmek olmaz elbette.

Önde gelen sosyal ağlar genellikle birden fazla dili destekliyor ve insanların dünyanın 4 bir yanındaki arkadaşları, tanıdıkları ve akrabalarıyla bağlama işlemini üstleniyor. Bunun haricinde Twitter ve Instagram gibi sosyal içerikli site milyonlarca kişi tarafından takip edilip fenomen olma imkanınız da mevcut. Şimdi gelin bu sosyal ağlardan en çok aktif kullanıcıya sahip olan 10 tanesine göz atalım. Liste sizi oldukça şaşırtacak.

En Çok Aktif Kullanıcıya Sahip 10 Sosyal Ağ

10 – Skype – 300 Milyon

Skype, dünya genelinde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcıları tarafından en çok kullanılan ücretsiz görüntülü sohbet ve mesajlaşma uygulamalarının başında gelmektedir. İnternet aracılığıyla ücretsiz olarak hem yazılı olarak mesajlaşmanıza, hem sesli olarak konuşmanıza hem de görüntülü olarak sohbet etmenize olanak sağlayan yazılım ile isterseniz uygun ücretler karşılığında ev ve cep telefonlarını da arama şansına sahipsiniz.

skype

Yüksek ses ve görüntü kalitesi, konuşma geçmişi, konferans konuşmaları, güvenli dosya transferi gibi gelişmiş özelliklere sahip olan program, ihtiyaç duyabileceğiniz her tür aracı sizlere sunmaktadır.

Skype şüphesiz şu an piyasada yer alan en etkili mesajlaşma ve görüntülü sohbet uygulamalarından bir tanesi. Mutlaka indirin.

9 -Twitter – 313 Milyon

Dünyada olup biteni anında öğrenmenizi sağlayan popüler sosyal ağ uygulaması Twitter, gerçek zamanlı bir bilgi ağıdır.

twitter

 

Windows 10 için resmi Twitter uygulaması ile ilginizi çeken kişileri takip edebilir, sohbetlere katılabilirsiniz. Modern ve sade arayüze sahip Twitter uygulamasında Twitter’ın tüm tasarım, özellik ve işlevselliğini Windows 10 tablet ve bilgisayarınızda görebiliyorsunuz.

8 -Instagram – 500 Milyon

Yıllar önce Facebook ile birlikte gelişmeye başlayan Instagram daha sonradan Facebook’un çatısı altında hayatını devam ettirmeye başladı.

instagram-logo

Sosyal fotoğraf paylaşım ağı olarak bilinen Instagram şuana dek dünya üzerinde görülmüş en hızlı büyüme oranına sahip olan sosyal fotoğraf paylaşım ağı olma unvanına sahip. Başlangıçta yalnızca iOS kullanıcıları için uygulamaya sahip olan sosyal ağ, artık Android ve Windows Phone mazasında da yerini koruyor. Tüm bunların yanı sıra Instagram’a artık kullanıcılar web sürümü ile de kolaylıkla ulaşabiliyor.

7 -Tumblr – 555 Milyon

Tumblr, son zamanlarda birçok kullanıcının dikkatini daha çok çekmeye başaran ve kullanıcı kitlesinin büyük çoğunluğunu gençler oluşturan bir sosyal bloglama ağıdır.

tumblr

Tumblr kullanıcıları kendilerine ait profil sayfalarını kişiselleştirebiliyor ve farklı içerik tiplerinde içerik paylaşabiliyor. Bu da onu diğer bloglama sistemlerinden daha farklı kılıyor ve birkaç adım öne çıkartıyor.

6 -QZone – 652 Milyon

2005 yılında Çin’de yayınlanan Qzone, Facebook ile yarışan ve Çin’in sosyal medyası olarak bilinen bir diğer platform.

qzone-logo

 

Fotoğraf paylaşma, müzik dinleme, video izleme, günlük tutma, blog yazma gibi farklı özellikleri sayesinde kullanıcılarına Facebook’u aratmıyor.

5 -WeChat – 806 Milyon

Çin merkezli bir girişim olmasına rağmen, dünyaya açılabilen ender platformlardan olmuştur. Aylık olarak 806 milyon aktif kullanıcıya sahiptir.

wechat

2011’de Çin’de geliştirilen WeChat, ses, görüntü, fotoğraf ve mesaj göndermeyi sağlayan sosyal medya platformudur. iOS, Android, Windows Phone, Symbian ve Blackberry cihazlarında çalıştığı için diğerlerine göre daha sınırlıdır diyebiliriz.

4 -QQ – 899 Milyon

1999 yılında Çin’de yayınlanan Tencent QQ, online sosyal oyunlar oynama, müzik ve yazı paylaşma, alışveriş yapma ve sohbet imkanı veren dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarındandır.

qq-logo

 

Çin’de Facebook kullanımının yasak olması ve nüfusun kalabalık olması nedeniyle QQ dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

3 -Facebook Messenger – 1 Milyar

facebook-messenger

2 -Whatsapp – 1 Milyar

2. sırada hepimizin bildiği bir mobil uygulama var: Whatsapp. Aylık 1 milyar  aktif kullanıcı sayısıyla listemize giren Whatsapp 2009 tarihinde kuruldu ve kısa süre önce Facebook tarafından 17 milyar dolar bedel ile satın alındı.

whatsapp

1 -Facebook – 1 Milyar 712 Milyon

Sosyal medya konusu geçtiğinde akla ilk gelen mecra Facebook. En fazla kullanılan sosyal medya platformu da doğal olarak Facebook oluyor.

En Çok Aktif Kullanıcıya Sahip 10 Sosyal Ağ - Facebook

Facebook’un dünyanın en çok kullanılan sosyal medya hesabı olduğunu söylemeye gerek yok artık. 4 Şubat 2004’te Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kuruldu.

Arkadaş bulmaktan haberleşmeye, reklamdan oyun oynamaya kadar çeşit çeşit özellikleri olan bu platformda kişiler kendilerine ait bir alan oluşturarak hayatlarını diğer üyelerle paylaşabiliyorlar. Sosyal Medya bölümümüzde tüm sosyal medya uygulamaları ve siteleri hakkında en detaylı bilgilere ulaşabilir, ayrıca kullanım kolaylığı sağlayacak birçok ipucuna ulaşabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak: biliste

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.