1. Ana Sayfa
  2. OYUN
  3. En iyi 10 Strateji Oyunu

En iyi 10 Strateji Oyunu

En iyi 10 Strateji Oyunu

Oyun dünyasında belkide en zararsız hatta yararlı olan oyunlardır Strateji oyunları. Kafanızın zehir gibi çalışmasını sağlayacak oyun dünyasının en popüler, En iyi 10 Strateji Oyunu ‘nu sizler için derledik.

Strateji kelimesi Yunanca kökenli bir sözcük olan ( (στρατηγια veya strategia)kelimesinden türemiştir. Anlamı “generallik” demektir.Olan şeylerin genel düzenlerinin “taktikler” açısından yeniden organize edilmesidirBütün strateji oyunları farklı şekillerde düşündürmeyi ve tipik olarak durumsal farkındalık gerektirir. Satranç dünyada en çok bilinen strateji oyunudur

Strateji oyunlarında çok çeşitli kategoriler var, ancak popüler olanlar ülke yönetimi konusunda yani yeni şehirler kurmak, hammadde üretmek, ülkeni korumak vs.

Bu oyunlar 1-2 saatlik değil, uzun soluklu oyunlardır. Oyunu kaydedip sonra devam etmeniz gerekmektedir.

En iyi 10 Strateji Oyunu

Kafanızın zehir gibi çalışmasını sağlayacak oyun dünyasının en popüler, En iyi 10 Strateji Oyunu ‘nu sizlere sunuyoruz.

1 – Age Of Empires

En iyi 10 Strateji Oyunu

1997 yılında Ensemble Studios tarafından yapılan ve Microsoft tarafından piyasaya sürülen gerçek-zamanlı strateji oyunudur. Tarihi gerçeklerden kaynak aldığı senaryosu ile dikkat çeken oyunda, Taş Devri döneminden Demir Çağına dek süren bir zaman ele alınıyor. Motoru Genie ile de dikkat çeken oyun, 2B bir grafik dokusu kullanmasına rağmen o dönem için görülmemiş grafikleriyle de öne çıktı.

2 – WarCraft III: Reing of Chaos ve The Frozen Throne

En iyi 10 Strateji Oyunu

Blizzard Entertainment tarafından geliştirilmiş bir gerçek zamanlı strateji bilgisayar oyunudur. Warcraft III: Reign of Chaos oyununa genişleme paketi olarak çıkarılan oyun, fantastik Warcraft evrenine ait olan senaryonun devamını getirmekle beraber, oyun içi birçok ırk için yeni birimler, tarafsız bir ırk, dört senaryo gibi özellikler eklemektedir.

Paket, 1 Temmuz 2003’te dünyanın birçok ülkesinde satışa sunulmuştur. Eklenti paketinin getirdiği senaryo, serinin en popüler oyunu World of Warcraft ve eklenti paketlerinin konularını da şekillendirmiştir.

#World of Warcraft Ücretsiz Oynama Rehberi

3 – Rise Of Nations

En iyi 10 Strateji Oyunu

Civilization 2 ve Alpha Centauri oyunlarında çalışmış olan Brian Reynolds öncülüğündeki Big Huge Games’in yapımcılığını, Microsoft Game Studios’un ise dağıtımcılığını üstlendiği 20 Mayıs 2003’te yayınlanmış gerçek zamanlı strateji türünde bir oyundur.

28 Nisan 2004 tarihinde oyuna Thrones and Patriots (Türkçesi: Tahtlar ve Yurtseverler) adlı bir ek paket çıkarıldı. 2004’ün ilerleyen günlerinde ikisi birden Gold Edition (Altın sürüm) adı altında satılmaya başlandı.

4 – Disciples

En iyi 10 Strateji Oyunu

5 – American Conquest

En iyi 10 Strateji Oyunu

Cossacks’ın yaratıcılarından, aynı ekranda bol karakter motorunun dizayncılarından yeni bir epik hikayenin oyunu geldi. Bir kıtanın fethi, bir çoklu milletin varoluş hikayesi, bir savaşın hem de çok kanlı bir savaşın yaşamı doğurduğu bir hikaye. 1492’de başlayan ve süregeldiği 300 yıllık bütün süre boyunca altından tonla ırkın, milletin cesetlerinin aktığı bir hikaye. Christopher Columbus’un coğrafya adına ilerleyip, istemeden başlattığı bir hikaye.

6 – Company of Heros

En iyi 10 Strateji Oyunu

“Dawn of War” oyununun yapımcısı Relic Entertainment firması tarafından geliştirilen ve THQ desteğini alan en yeni gerçek zamanlı strateji oyunu Company of Heroes’ın 25 Nisan 2005 yılında lansmanı yapılmış, Eylül 2006’da ise piyasaya çıkmıştır. Oyunun, sonradan çıkartılan Opposing Fronts (2007) ve Tales of Valor (2009) adlı ek paketleri de mevcuttur. En son resmi yama ile ana oyun ve 2 ek pakette birleşmiştir. Nisan 2010’da ise oyunun MMO versiyonu çıkmıştır Company of Heroes Online.Sonra vazgeçilerek Mart 2011 de açık beta kapatıldı.

7 – Stronghold

En iyi 10 Strateji Oyunu

8 – StarCraft

En iyi 10 Strateji Oyunu

Blizzard Entertainment tarafından piyasaya sürülen gerçek zamanlı strateji türünde, uzayda geçen ve üç ırkın savaşını konu alan bir bilgisayar oyunudur. Terran, Protoss ve Zerg isimli üç ırk mevcuttur. Irklar arasındaki denge çok iyi ayarlanmıştır. Oyunun strateji esnekliği, bir önceki benzeri olan Warcraft 2’ye göre daha geniş olan harita seçenekleri ile birleşince, uzun oynama süresi ve bol strateji seçeneği sunmaktadır.

9 – Rome: Total War

En iyi 10 Strateji Oyunu

Total War ya da kısaca RTW, MÖ 270 ve MS 14 yılları arasında Roma Cumhuriyeti ve erken Roma İmparatorluğu döneminde geçen bir strateji oyunudur. Creative Assembly tarafından geliştirilmiş ve Activision tarafından 22 Eylül 2004’te piyasaya sürülmüştür.

Binlerce askerden oluşan antik ordularla muazzam savaşların cereyan edebildiği oyunda yeni bir 3 boyutlu grafik motoru kullanılmıştır. Bu yeni grafik motoru sayesinde savaş meydanında 30.000 kişilik ordular bulunabilmektedir. Orduların strateji ekranında birbirlerine kılıç çektikleri bölgenin, strateji haritasındaki coğrafi koşullarının aynısıyla savaş meydanına aktarılması oyunun göze çarpan özelliklerindendir. Örneğin genel haritada Konstantinopolis’te karşılaşan ordular, savaş ekranında da kurgusal bir arazide değil, Konstantinopolis’in oyuna birebir aktarılmış halinde savaşmaktadırlar.

10 – Red Alert

En iyi 10 Strateji Oyunu

1996 yılında Gerçek Zamanlı Strateji türünün yaratıcısı Westwood Studios tarafından çıkarılan, strateji oyunları için bir kilometre taşıdır. Oyundaki olaylar Hitler’in, Sovyetler tarafından bulunan zaman makinesi sayesinde 1924’de safdışı bırakılması ile başlar. Müttefik Kuvvetler’in agresif bir tavır takındığı Stalin liderliğindeki Sovyetler’e karşı Avrupa’yı savunduğu oyun, öncelikle PC için çıkmış olsa bile, ardından PlayStation’a da uyarlanmıştır.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap